Türkiye’den Demokratik Kongo’ya aşı dayanağı

Beykozlu

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne (KDC) 100 bin doz aşıyı birlikteinde getirdiğini belirterek, “Ayrıca ek olarak Sıhhat Bakanlığımız, bu gece yahut yarın 1 milyon Sinovac aşısı ve bunun yanında 100 bin doz TURKOVAC aşısını bir daha gönderecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, baş başa ve heyetler ortası görüşmeler ile ortak mutabakatların imza merasiminin akabinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tshisekedi’ye, şahsına ve heyetine gösterdiği konukseverlik için teşekkür ederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020 Aralık ayında İstanbul’da gerçekleştirilen 3. Türkiye-Afrika İştirak Doruğu vesilesiyle Tshisekedi ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiğini lisana getirdi.

“İŞ BİRLİĞİMİZİ GELİŞTİRME İSTİKAMETİNDEKİ İRADEMİZİ TEYİT ETTİK”

Tshisekedi ile son 6 ayda üçüncü sefer bir ortaya geldiklerini belirten Erdoğan, ziyaretin Türkiye ile Kongo Demokratik Cumhuriyeti içinde ikili bağlardaki ivmeyi daha da artıracağına inandığını söylemiş oldu.

Afrika Birliği Devir Başkanlığı sürecinde gösterdiği muvaffakiyetten dolayı Tshisekedi’yi tebrik eden Erdoğan, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Yeni üstlendiği Orta Afrika Ekonomik Topluluğu Periyot Başkanlığı için de muvaffakiyet diliyorum. Türkiye-Afrika İştirak Tepesi’nde kabul ettiğimiz bildiri, aksiyon planı ve ortak uygulama raporu ile 2022-2026 devrinde Afrika ile bağlantılarımız bakımından bir yol haritası belirledik. Afrika ülkeleri ile münasebetlerimizi bu çerçevede samimiyet, kardeşlik ve dayanışma temelinde geliştirmeye devam edeceğiz. Bugün yaptığımız görüşmelerde ülkelerimiz içindeki münasebetleri ve iş birliği imkanlarını detaylı biçimde gözden geçirdik. İkili iş birliğimizi geliştirme istikametindeki irademizi karşılıklı olarak bir kere daha teyit ettik.

Güvenlik ve terörle uğraş alanlarında dayanışmamızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Cumhurbaşkanı Tshisekedi başta olmak üzere, FETÖ ile uğraşımızda dayanağını esirgemeyen Kongo Demokratik Cumhuriyeti makamlarına teşekkür ediyorum. Biz de terörle uğraşında Kongo Demokratik Cumhuriyeti Hükümeti’nin yanında olmayı sürdürüyoruz. Bu vesile ile 1 Şubat’ta İturi’de düzenlenen terör akınında ömrünü kaybeden vatandaşlarınız için başsağlığı diliyorum.”

“KONGO DEMOKRATİK CUMHURİYETİ’NİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Eğitim ve kültür alanlarındaki iş birliğini de ortak projelerle geliştirmek istediklerini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki Türkiye Maarif Vakfı okulunun başarılarıyla kendinden kelam ettirdiğini kaydetti.

Erdoğan, okulun öğrencilerinin tamamının 2018-2019 eğitim öğretim yılından bu yana ülkede düzenlenen lise bitirme imtihanlarında muvaffakiyet elde etmesinin sevindirici olduğunu lisana getirdi.

Türk İşbirliği ve Uyum Ajansının (TİKA), Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin kalkınma eforlarına takviyesini sürdürdüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyleki devam etti:

“TİKA, mesleksel eğitimden sıhhate, idari ve toplumsal altyapıya takviyeden okul yenilemesine kadar çeşitli projeler yürütüyor. Kalkınma uğraşlarında Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin yanında olmaya devam edeceğiz. Az evvel imzalanan mutabakatlarla ikili ilgilerimizin ahdi temelini güçlendirdik. bu biçimdece iş birliğimizi geliştirmeye dair ortak irademizi de ortaya koyduk. Bedelli dostum, siyasi ilgilerimizde yakaladığımız ivme ile uyumlu çalışma, ekonomik ve ticari bağlantılarımız giderek güçleniyor. Salgın öncesinde, 2018’de 36,5 milyon dolar olan ticaret hacmimizi neredeyse ikiye katladık. 250 milyon dolar olan maksadımıza gerçek yürüyoruz. İnşallah bu sayıya da en kısa vakitte ulaşacağız.”

Ticari iş birliğini dilek edilen düzeye yükseltmek hedefiyle karma ekonomik komite ve iş kurulu üzere mevcut düzeneklerden daha fazla istifade etme konusunda Cumhurbaşkanı Tshisekedi ile birebir fikirde olduklarını belirten Erdoğan, “Cumhurbaşkanı Tshisekedi başta olmak üzere Kongo Demokratik Cumhuriyeti makamlarının dayanağı ile iş adamlarımızı buradaki yatırımlarını artırmaları için teşvik ediyoruz” dedi.

“100 BİN DOZ AŞIYI birlikteİMDE GETİRDİM”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Afrika Doruğu vesilesiyle deklare ettiğı, Covid-19 aşısı hibesine dair gerekli çalışmaları yaptıklarını tabir ederek, “100 bin doz aşıyı uçakla birlikteimde getirdim. Ayrıyeten ek olarak Sıhhat Bakanlığımız, bu gece yahut yarın 1 milyon Sinovac aşısı ve bunun yanında 100 bin doz TURKOVAC aşısını bir daha gönderecekler” diye konuştu.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Tshisekedi ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti halkına samimi hüsnü kabulleri için teşekkür ederek, iki ülkenin atacağı ortak adımların hem tüm Afrika tıpkı vakitte ülkeleri için hayırlara vesile olmasını diledi.