Türkiye’den barış için yeni adım

Beykozlu

New member
Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşının barışçıl yollarla tahlile kavuşmasına yönelik çalışmaları devam ediyor.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski ile telefonla görüştü.

Erdoğan her iki başkana de Türkiye’nin konut sahipliğinde İstanbul’da bir denetim merkezi oluşturulması teklifinde bulundu..

Önce Putin ile akabinde da Zelenski ile görüşen Erdoğan, savaşı bitirecek ve itimat inşa edecek adımlara muhtaçlık olduğunu söylemiş oldu.

Görüşmelerde, İstanbul’da Rusya-Ukrayna ve Birleşmiş Milletler’in bir ortaya gelerek bir müşahede düzeneği kurulması konusu da gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarafların ve Birleşmiş Milletler’in iştirakiyle oluşturulacak Denetim Merkezi’ne katılmaya ve merkeze İstanbul’da evsahipliği yapmaya prensip olarak olumlu baktıklarını lisana getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Zelenski ile görüşmesinde Ukrayna tarım mamüllerinin deniz yoluyla ihracı için inançlı koridor oluşturulması projesine bilhassa ehemmiyet verdiğini de vurguladı.

PUTİN’E SURİYE MESAJI

Erdoğan ile Putin içindeki toplantıda, Suriye’deki gelişmeler de masaya yatırıldı.

Suriye’de terör örgütü PKK/YPG’nin Türkiye’ye ve Suriyeli sivillere yönelik taarruzlarının sürdüğüne dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekim 2019’daki mutabakatta yer alan Türkiye hududundan itibaren 30 kilometre derinliğinde bir terörden arındırılmış bölgenin oluşturulamadığını, bu bölgelerin inançlı hale getirilmesinin bir mecburilik olduğunu belirtti.