Telefon dolandırıcılarının son kurbanı eski bakan: 20 gün boyunca tehdit ve hakaretlerle yaşadım

Beykozlu

New member
İstanbul Bebek’te 79 yaşındaki Prof. Dr. Ahmet Demirel’in 10 günde 10 milyon, ünlü sosyolog Prof. Dr. Nilüfer Narlı’nın da 500 bin lira ve altınlarını alan telefon dolandırıcılarının son kurbanı Eski Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu oldu.

82 yaşındaki eski bakan, kendisini arayan ve savcı ile polis numarası yapan dolandırıcılara bankalardaki tüm birikimini kaptırdı. Eski bakan, az daha oğluna ilişkin İstanbul Sarıyer İstinye’de lüks bir sitede yaklaşık 15 milyon liralık dairesini de dolandırıcılara devrediyordu. Meskenin satışı vekalette sorun çıkınca yapılamadı. Köylüoğlu, avukatı aracılığıyla güvenlik güçlerine sunduğu şikayet dilekçesinde nasıl dolandırıldığını ve yaşadığı kabus dolu 20 günü anlattı.

DEVLET İSMİNE YÜRÜTÜLEN OPERASYONDA KİMLİĞİNİZ KULLANILDI

Sabah gazetesinin haberine nazaran, kendisini Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Galip Öztürk olarak tanıtan bir kişi ve çabucak sonrasında devreye giren bireyler, ‘Devlet ismine yürütülmekte olan bir operasyon sırasında sizin kimlik ayrıntılarınız kullanıldı. Bu durumun farkındayız. Bu bireyleri yakalamak üzere operasyon gerçekleştireceğiz. Sizden yardım talep ediyoruz’ dediklerini ve kendisinin de kabul ettiğini söylemiş oldu.

Eski Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu

“PARALARIMIN SERİ NUMARALARI ALINACAKMIŞ”

Köylüoğlu sözünde, “Bana, ‘Ben buyruk verinceye kadar internet bankacılığını kullanma’ dediler. Kendisini Antalya Asayiş Şube Başkomiseri İhsan Demir olarak tanıtan dolandırıcı ise, operasydaha sonrasında zararımın örtülü ödenekten giderileceğini, can ve mal güvenliğimin devlet garantisinde olduğunu söylemiş oldu. Benim vereceğim paraların seri numaraları alınacak, operasyon yapılacak bireylere yem olarak gönderilecekmiş. Hatalılar operasyonla suçüstü yakalanacak ve operasyon bittiğinde ziyanımı tazmin edeceklerini söylemiş olduler” dedi.

“KİMLİK NUMARAMIN SON 3 HANESİNİ DEĞİŞTİRECEKLERDİ”

Dolandırıcıların kimlik numarasının son 3 hanesini güvenlik gayesiyle değiştirileceğini söylemiş olduklerini belirten Köylüoğlu, “Banka hesaplarımdan bilgim, müsaadem olmadan Ferhat Söğütlü ve Yusuf Yıldırım isimli şahıslar internet bankacılığı üzerinden vadeli hesapları kapattırdı. Bana ilişkin hesaplar içinde aktarma yaparak bir daha vadeli döviz hesabını da liraya çevirttirerek havale yaptılar” sözlerini kullandı.

KRİPTO PARA HESABI AÇMIŞLAR

Eski bakan ayrıyeten üzerine kripto para alım satım süreçlerine aracılık eden bir siteden hesap açtıklarını ve paraları buraya havale ettiklerini söylemiş oldu.

Eski Devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu sözünde olayın detaylarını anlattı.

“TELEFONUMU KENDİLERİNİNKİYLE EŞLEŞTİRDİLER”

Telefonuna yapılan müdahalelerle internete girmesinin önüne geçildiğini söyleyen Köylüoğlu, “Banka hesabımdan para çıkışı yapılınca bana bildiri geliyordu lakin, telefonumu bu şahıslarla eşleştirdiğim için hesap hareketlerimdeki süreç bilgilendirmesi benim telefonlarıma gelmiyordu. Hatta telefonum bozuldu ve yeni telefon almak zorunda kaldım. Beni şifre değişimi için 2 sefer bankaya gönderdiler” dedi.

“20 GÜN BOYUNCA TEHDİT VE HAKARETLERLE YAŞADIM”

20 gün boyunca kendisinin ve yakınlarının detaylarıyle tehdit ve hakaretlerle yaşadığını belirten Eski Bakan Köylüoğlu, “20 gün boyunca bu türlü yaşadım. Bu süreç boyunca İzmir Foça’da tek başıma yaşıyordum. Kimseden yardım alamadım. Kurdukları baskıyla, sağlıklı kararlar vermeme mahzur oldular” tabirlerini kullandı.

SAAT BAŞI ‘ALO’

Köylüoğlu, dolandırıcıların bir telefonunu daima açık bırakmasını söylemiş oldulerini, şayet telefon kapanırsa, saat başlarında arayıp ‘Alo’ demesi gerektiğini söylemiş oldu.

“KAPI VE PENCERELERİ KAPATTIRDILAR”

Köylüoğlu sözünde, “Evimin pencere ve kapılarını kapatmamı, meskende oturmamı söyleyen bu şahısların aralıksız bir biçimde denetimi ve baskısı altında kaldım. Oğlumun üzerine olan Sarıyer’de lüks bir sitede bulunan mesken, bu şahısların belirleyeceği şahıslara satışını yapmam için beni zorladılar. Bu sebeple İstanbul’a Sarıyer Tapu Dairesi’ne gittim. Vekalette sorun çıkınca gerçekleşmedi ve oğlumun yanına gittim” dedi.