Sevda Noyan’ın belgesi uzlaştırmaya gönderildi

Beykozlu

New member
“15 Temmuz kursağımızda kaldı, bizim sitede var üç beş. Benim listem hazır açıkçası” kelamları niçiniyle 6 yıla kadar mahpusu istenen Sevda Noyan’ın yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Sevda Noyan katılmadı. Noyan’ı avukatı Burak Tosun temsil etti. Şikayetçi olarak da duruşmaya katılan olmadı.

ŞİKAYETÇİ OLMADILAR

Hâkim, Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne Sevda Noyan ile tıpkı sitede yaşayan ve ondan şikâyetçi olduğu belirtilen şahısların kimliklerinin tespit edilmesi için yazı yazıldığını ve bu yazıya karşılık verildiğini belirterek site idaresi tarafınca bu şahısların mağdur olmadığı ve Noyan’dan şikâyetçi olmadıklarının bildirildiğini söylemiş oldu.

AVUKATI BERAATİNİ İSTEDİ

Hâkim, Noyan’ın avukatına müvekkili için “zincirleme bir biçimde tehdit” cürmünden ek savunma hakkı verildiğini belirtti. Bunun üzerine Noyan’ın avukatı Burak Tosun, “Müvekkilimin kabahat teşkil ettiği sav edilen hareketleri tehdit kabahatinin ögelerini oluşturmuyor. Bu kelamlar rastgele birisine yönelik değildir. Bu niçinle müvekkilimin beraatını talep ediyorum” dedi.

EVRAK UZLAŞTIRMA OFİSİ’NE GÖNDERİLDİ

Mahkeme, Sevda Noyan ile onunla birebir sitede yaşayan üç kişinin uzlaşıp uzlaşmadıklarının sorulması için dava belgesinin Uzlaştırma Ofisi’ne gönderilmesine karar verdi. Duruşma 17 Mayıs’a ertelendi. Noyan ile tıpkı sitede yaşayan üç kişi uzlaşırsa bu dava düşürülecek.

İDDİANAME

Sevda Noyan, 3 Mayıs 2020 tarihinde bir televizyon programında bir soru üzerine, “15 Temmuz kursağımızda kaldı. Yanlış anlaşılmasın, gerçek anlaşılsın bizim aile bir 50 kişiyi gdolayır yani. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede var üç beş. Benim listem hazır açıkçası” formunda kelamlar sarf etmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Cürümleri Ofisi da hakkında hata duyurusunda bulunulan Sevda Noyan’a “Halk içinde dehşet ve panik yaratmak maksadıyla tehdit” kabahatinden 3 yıldan 6 yıla kadar mahpus istemiyle dava açmıştı.

1 Temmuz 2021 tarihindeki duruşmada ise duruşma savcısı, TCK’nin 213. unsurundaki zincirleme olarak “Halk içinde endişe ve panik yaratmak gayesiyle tehdit” hatasından dava açılmışsa da kabahatin TCK’nin 106/1. ve 43/1. unsurları uyarınca “Zincirleme tehdit” cürmünü oluşma ihtimali niçiniyle sanığın ek savunmasının alınmasını talep etmişti.