“Sanat tartışmalı kalmalıdır. Yoksa artık onlara ihtiyacımız olmayacak”

celikci

New member
Şu anda altı Oscar’a aday gösterilen Todd Field’ın draması “Tár”da Nina Hoss ilk kemanı ve Cate Blanchett’in yanında karısını oynuyor. Aktrisle, filmin Almanya prömiyerini dört gözle beklediği Berlinale sırasında tanıştık.

Bayan Hoss, oynadığınız tüm filmler arasında hiçbiri “Tár” kadar uluslararası ilgi görmedi. Bu nasıl hissettiriyor?

Bu çok heyecan verici. Neyse ki, Todd Field ve Cate Blanchett gibi tüm bu kargaşada yol almamı bir şekilde kolaylaştıran cömert insanlar yanımda. İçinde kendini evinde hissetmek bile garip bir şekilde her şeyi kolaylaştırıyor.

Berlin’de geçen filmin dünya prömiyerinin Berlinale yerine Venedik’te yapılması sizce üzücü mü?

Dürüst olmak gerekirse, şu anda gidişatının olağanüstü olduğunu düşünüyorum. Yolculuğun sonunda, filmin de ait olduğu yere varıyorsunuz. Her neyse, ondan vazgeçebildim. Ayrıca artık bir yarışmada onun için endişelenmenize gerek olmadığı için. Bu iyi ve doğru hissettiriyor.

Filmde memleketinizi tanıdınız mı?

Kesinlikle. Hayata karşı tavrında, sanat anlayışında, apartman dairelerinde, bu büyük zıtlıklar içinde, insanların burada nasıl yaşadığını. Örneğin bir kurumu yönetmek gibi işleri düzgün bir şekilde organize etme görevi ile aynı zamanda yaratıcı bir özgür ruh için çabalama arasındaki çatışma, bana şehirden çok tanıdık geliyor.

“Tár”ın görünüşü: Cate Blanchett’in havalı şıklığı Berlin’e neden bu kadar yakışıyor?

Oynadığınız Lydia Tár ve eşinin birlikte yaşadığı apartman dairesinin çekim yeri Reinhardtstrasse’deki Boros sığınağıydı. Böyle yaşayabilir misin?

Evet! Başka bir şekilde koyamam. Harikaydı. Daireden çok etkilendim çünkü Boros ailesi, buranın sahip olduğu tüm ihtişama rağmen o kadar zevkli bir şekilde döşemeyi başardı ki, bir noktada unutuyorsunuz. Sadece iyi hissettiğini. Önce bunu doğru anlamalısın.

Filmde, karakteriniz Berlin Filarmoni ile birinci keman çalıyor. Tüm profesyoneller arasında sette oturmak sizin için nasıldı?

Belki de mesleğimde yaşadığım en büyük deneyimdi. Ve ben buna hazır değildim. Bunun bana ne yapacağını anlamadım. Bir doktoru oynarsın, ata binmeyi öğrenirsin ya da Tanrı bilir. Ama bu orkestrada, birinci kemanın koltuğunda oturma anı, herkesin size baktığı ve gerçekten gerekenlere sahip olup olmadığımı görmek için – bu beni son derece gerginleştirdi ve aynı zamanda uyardı. Bu anı asla unutmayacağım: Cate podyumda duruyor, sanırım o da heyecanlandı, elini kaldırıyor – ve sonra bu ses yükseliyor. Benimle ne yapacağımı bilemedim, çok güzeldi. İnanılmaz, harika bir duygu. Bunu asla unutmayacağım.

Film, klasik müzikle ilişkinizi değiştirdi mi?

Kesinlikle çok şey öğrendim. Bir noktada, Berlin’den Los Angeles’a yaptığım bir uçak yolculuğunda, kendimi filmle ilgili tartışmalara yeniden hazırlamak için Mahler’in 5. senfonisini dinledim ve var olan tüm duygusal aşamalardan geçmiş gibi hissettim. Bence bunu ancak klasik müzik yapabilir. Her şey orada. Duygularımızın tüm yelpazesi, biz insanların üzerinde çalıştığımız her şey. Çektiklerimiz, özlediklerimiz, hafiflik, oyun. Film boyunca bunun benim için ne kadar önemli olduğunu yeniden keşfettim.

Cate Blanchett ile çalışmak nasıldı?

Oyuncu olarak onu her zaman takdir etmişimdir. Seçtiği roller için, kendini ortaya koymaya istekli olduğu şeyler için. Çünkü kendini derinlere atıyor ve örneğin Bob Dylan’ı oynuyor. İkimiz de tiyatro kökenliyiz ve bazen aynı rolleri oynadık. Birbirimizi tanıdığımızda hemen aynı dili konuştuğumuz hissine kapıldım. Ve birbirimizden hemen hoşlandık, birbirimize karşı büyük bir açıklık ve merak vardı. İşindeki tüm incelik ve mükemmelliğe rağmen, aynı zamanda gerçekten harika bir insan, komik ve zeki. Onların etrafta olması sadece bir zevk.

Cate Blanchett ve Nina Hoss Berlin'de

Cate Blanchett ve Nina Hoss Berlin’deAFP

Böyle bir deneyimden sonra Alman sinemasına dönmek mümkün mü?

Doğal olarak! Etkileşim bunu yapar.

Kağıt üzerinde, Lydia Tár’ın karısı olan karakteriniz klasik bir kurban rolü olarak okunabilir. Önce bakmakla yükümlü olunan metres, sonra ihanete uğrayan eş. Ancak filmde durum çok farklı. Role nasıl yaklaştınız?

Başlangıçta, odak aslında kandırılandan daha çok onun üzerindeydi. Hazırlığımda daha sonra Alma Mahler ile ilgilendim ve onun hakkında “Witwe im Wahn” kitabını okudum. Sonra kendi kendime sordum: İnsanlar böyle dahilerle beraberken aslında ne istiyorlar? Ve benim karakterim durumunda, evliliğin getirdiği ayrıcalıkların tadını çıkarırken karısı aracılığıyla, örneğin baskın annesinden kurtulmak istiyor. O zaman sistem hakkında düşünmelisin. İnsanlar güçlü bir konumda kalmak için ne yapmaya hazır? Ne zaman gözlerini kaçırıyorsun, hangi soruları sormamayı tercih ediyorsun? Ve kendinizi nasıl manipüle ediyorsunuz? Bu sorularda kendim ve rol için çok şey keşfettim.

Kişiye

Nina Hoss 1975 yılında Stuttgart’ta doğdu. Berlin’deki Ernst Busch Oyunculuk Okulu’nda okudu ve sinemadaki çıkışını 1996’da BeHaberler Eichinger’in yeniden yapımında “Das Mädchen Rosemarie” olarak yaptı.
Thomas Langhoff, eğitiminden sonra Deutsches Theatre için Hoss’u işe aldı ve o da Berliner Ensemble’da oynadı.
2002’den itibaren yönetmen Christian Petzold ile düzenli olarak çekim yaptı, “Yella”daki rolüyle 2007’de Berlinale’de en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü.

Hoss, Adolf Grimme Ödülleri, Alman Film Ödülü ve Federal Liyakat Haçı aldı. 2020’den beri Oscar ödülleri veren Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin üyesidir. Bu yıl “Tár” için oy kullanabilir.

Filmdeki ana tema, sözde iptal kültürüdür. Onunla ilişkiniz nasıl?

Benim için bu, filmdeki birçok temadan sadece biri; Bu etiketi hafife almamak için dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin yaratıcı süreçlerle de ilgili. Ve bazen bu süreçleri engelleyen yapıların nasıl yıkılacağı sorusu.

Olağanüstü sanatçılara özel yapılar verilmeli mi?

Sanat kışkırtıcı olabilmelidir. Biz sanatçılar bunun için varız. Düşünceleri kışkırtmalı ve insanların sadece iyi şeylerden değil, birçok şeyden oluştuğunu netleştirmeye devam etmeliyiz. Bu varsayımın çılgınca olduğunu anlamak için bir an etrafa bakmanız yeterli. Bence bununla yüzleşmek önemli. Benim için, süreçte biri yaralandığında kesinlikle durur. Bu hiç de bir soru değil. Ancak sınırların ötesine geçmek kesinlikle gereklidir. Bu, kendinize fiziksel olarak zarar verdiğiniz anlamına gelmez, ama en azından tamamen yanlış bir şey yapma riskini alırsınız. Her zaman bir şeyler öğrenmek istersiniz. Örneğin, neden bu kadar karmaşık olduğumuzu öğrenmek için can atıyorum. Neden bu tuhaf özlemlere sahibiz ve neden bu kadar sıklıkla önceden bilmemize rağmen tam da bize iyi gelmeyen şeyleri yapıyoruz. Bu bizde ne var? Kendinize veya başkalarına “Bu olamaz!” deme fikrine veda etmelisiniz. Her şey hakkında konuşmalısın, soru yok. Sadece bu kadar çok oda önceden kapatıldığında beni rahatsız ediyor. Bunun yerine daha fazla kapı açmalıyız. Sanat tartışmalı kalmalıdır. Yoksa artık onlara ihtiyacımız olmayacak.

Filmde Tár’ın, özel hayatının ahlaki olarak kınanması gerektiğini düşündüğü için Bach’ın müziğinden zevk alamayacağını söyleyen bir öğrenciyle konuştuğu bir sahne var. Bu tür duyguları anlayabilir misin?

Tár’a benzer görüyorum. Her zaman egonuza odaklanıp önyargılı davranmamalı ve hatta diğer insanları narsist ve garip bir şekilde gücenmiş bir anda silmemelisiniz. Diğer insanların yaşadığı koşullar hakkında ne biliyorsun? Sanatçılar ve sanatın genel olarak ayrılıp ayrılamayacağı sorusu bu röportaj için fazla karmaşık. Sadece genel olarak kendim için söyleyebilirim: Aceleci kararlar vermemeli ve sonra artık bir şeyin kendinize dokunmasına izin vermemelisiniz. Ve belki de insan ve ötesi hakkındaki gerçekleri keşfetmek.

Konuşma için teşekkürler.

Katran 2 Mart’tan itibaren sinemalarda olacak