Kedilerin gözleri niye karanlıkta parlar?

celikci

New member
Kedi, kimi köpekler dahil bir hayli hayvanın gözleri geceleri parlar. Pekala, bu durumun gerisindeki bilim ne? Gözleri parıldayan cinsler, loş ışıkta daha uygun gorecek bir göz yapısına sahiptiler. Zira ya yiyecek ararlar ya da avlarının birçoklarını şafak ve alacakaranlıkta yaparlar.

KEDİLERİN GÖZLERİ niye KARANLIKTA PARLAR?

Tüm gözler ışığı yansıtır, lakin kimi gözlerde geceleri parıldayan bir görünüm yaratan ‘tapetum lucidum’ ismi verilen özel bir yansıtıcı yapı vardır. Bir kedinin tapetum lucidum’u, bir ayna üzere ışığı retinaya geri yansıtan kristallere sahip hücrelerden oluşur. Bu, retinaya daha fazla ışığı emmesi için ikinci bir baht verir.

Tapetum lucidum (Latince “parlayan katman”), aslında bir fazlaca gece hayvanının gözbebeklerinin ardında bulunan küçük bir aynadır. Temelde bu hayvanların geceleri daha âlâ görmelerine yardımcı olur. beraberinde “göz parlaması” olarak bilinen parlayan göz olgusuna da yol açar.

Işığın bir kısmı retinanın ortasından yahut etrafından geçer ve tapetum lucidum’a çarpar. Tapetum lucidum, görünür ışığı retinadan geri yansıtarak fotoreseptörlerin kullanabileceği ışığı artırır. Bu, kedilerin karanlıkta insanlardan daha güzel görmelerini sağlar.

Tapetum lucidum’dan yansıyan ışığın bir kısmı kedinin gözlerinden geri yansır. Bu yansıyan ışık yahut göz parlaması, bir kedinin karanlıkta gözleri parlıyormuş üzere göründüğünde gördüğümüz şeydir.

İnsanların gözlerinde ise bu tapetum lucidum katmanı yoktur.

DİĞER KİMİ HAYVANLARDA DA VARDIR

The Conversation bu mevzuda “Geceleri görmesi gereken başka biroldukça hayvanda tapetum lucidum bulunur. Bu, yırtıcıları; tilkilerden çiftlik koyun ve keçilerine kadar her şeyi içerir. Tapetum lucidum, balıklar, yunuslar ve öteki suda yaşayan hayvanlar için de yararlıdır zira bulanık, karanlık suda daha uygun görmelerine yardımcı olur. Kara hayvanlarında, tapetum gözün üst yarısında retinanın ardında bulunur, zira yerdekileri en güzel görmeleri gerekir. Fakat suda yaşayan hayvanlarda tapetum gözün birçoklarını kaplar, zira karanlıkta etraflarını görmeleri gerekir.

bir fazlaca hayvanda göz parlaması bulunmasına karşın, kimi küçük evcil köpeklerde bu özellik yoktur. Mavi gözlü ve beyaz yahut açık renkli kürklü birden fazla hayvan da bu özelliği kaybetmiştir” diyor.