Karısını öldüren erkeğe ikili indirim

Beykozlu

New member
Tokat’ın Zile ilçesinde boşanma evresinde olduğu eşi Kadriye Alper’i (32) boğarak öldürdükten daha sonra gömen ve yaşıyor izlenimi vermek için ailesine telefondan ileti atan Murat Alper’e (37) haksız tahrik ve düzgün hal indirimi uygulanarak 16 yıl 8 ay mahpus cezası verildi. Kadriye Alper’in anne ve babası Emine-Yunus İnce, ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ istemiyle yargılanan sanığa verilen cezaya reaksiyon gösterdi.

Zile ilçesinde, 10 Eylül 2021’de, polise başvuran dokumacılık personeli Murat Alper, boşanma kademesinde olduğu eşi Kadriye Alper’e ulaşamadığını belirterek, kayıp ihbarında bulundu. Zile Emniyet Müdürlüğü takımları, Kadriye Alper’in bulunması için çalışma başlattı.

Eşinin telefonundan yakınlarına ileti gönderdiği belirlenen Murat Alper, polis gruplarınca gözaltına alındı. Sorguda eşini boğduğunu itiraf eden Alper, cesedini de ilçe çöplüğü yakınındaki hafriyat alanına gömdüğünü söylemiş oldu. Alper’in itirafıyla yapılan aramada, 2 çocuk annesi hanımın cesedine ulaşıldı. Emniyetteki sorgusunun akabinde adliyeye sevk edilen Alper, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Soruşturmanın tamamlanmasının akabinde Murat Alper hakkında ‘kasten öldürme’ hatasından Zile Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme heyeti, eşini aldattığı argümanıyla öldürdüğünü söyleyen Alper’e evvel ‘eşe karşı öldürme suçundan’ ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verdi. Mahkeme heyeti TCK’nın 29’uncu unsurundaki tahrik indirimiyle cezayı 20 yıla düşürdü. Akabinde da Alper’in duruşmalardaki düzgün hali dikkate alınarak toplamda 16 yıl 8 ay mahpus cezasına karar verildi.

‘BÖYLE BİR KARAR OLMAZ’

Murat Alper’e verilen cezaya Kadriye Alper’in ailesi reaksiyon gösterdi. Verilen cezanın fazlaca az olduğunu belirten anne Emine İnce, “Ben adalet istiyorum. Benim ciğerim yandı. Bütüm bayanlardan dayanak isitiyorum. Verilen cezayı uyugn bulmuyorum. Ben ağırlaştırılmış ceza istiyorum. Ben çocuğumun ölüsünü bile goremedim” dedi.

Baba Yunus İnce ise, “bu biçimde bir karar olmaz. Benim çocuğumu öldürdü ve götürdü gömdü. Bana da kızımın telefonundan ileti atıyor, ‘babacım ben doğuya, kocaya kaçtım. Beni merak etmeyin uzaktayım. Gelemedim. Size haber veremedim’ diye yazıyor. Olmaz. Bayan hakları diyorlar. Bunu hiç duymuyor musunuz? Görmüyor musunuz? Günlük adam mı ölecek? Bu karara muhakkak karşıyım, bu biçimde bir karar olmaz” diye konuştu.

Ailenin avukatı karara itiraz edece.