İlaç muhtaçlığını karşılamak için kapasite üçe katlanıyor

bencede

New member
Son olarak Aralık 2022’de yapılan güncellemenin akabinde ilaç şirketlerinin yöneticileri, memnuniyetlerini lisana getiren açıklamalarda bulunmuştu. Lakin pandemi daha sonrasında artan talep ve tedarik sisteminde yaşanan kasvetler niçiniyle piyasadaki ilaç zahmeti devam etti.

İVEK İlaç Sanayisi ve Teknolojileri Komisyonu’ndan piyasada bulunamayan ilaçlara ait açıklama geldi. Komite Lideri Ecz. Barış Özyurtlu, ilaç gereksinimindeki aksamaların küresel bir sorun olduğunu belirterek, “İlaca erişim sıkıntısının görmezden gelindiği ve hiç bir önlem alınmadığı istikametindeki argümanlar gerçeği yansıtmıyor. Gerek ilaç sanayisi, gerek ilgili kamu kurumları hastaların ilaca erişimi için özveriyle çalışıyor” dedi.

VARDİYA ARTIRDIK

COVID-19 pandemisi daha sonrasında tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de ilaç tedarik zincirinde kırılma yaşandığına dikkat çeken Özyurtlu, bilhassa soğuk algınlığı, antibiyotik, ağrı kesici ve ateş düşürücü üzere ilaçlara olan talepte önemli artış ortaya çıktığına dikkat çekti. Buna bağlı olarak; hammadde, yardımcı husus ve iç ambalaj materyallerinin tedarikinde zorluklar oluştuğunu anlatan Özyurtlu, “Türkiye’de ilaca erişimde sorun yaşanmaması için ilaç sanayisi acilen tedbir aldı. Tüketimine yetişebilmek için üretim çizgilerinde vardiya sistemi oluşturduk. Üç vardiya, 24 saat kesintisiz üretim yapıyoruz. Ardından mevcut üretim sınırlarına yenilerini eklemek için süreçler başlattık. Yeni üretim sınırlarının kontrolü ve buna bağlı tüm süreçler Sıhhat Bakanlığı tarafınca öncelikli olarak yürütüldü. Lakin bu bir müddetç” diye konuştu. Özyurtlu, ilaçta artan muhtaçlığı karşılayana kadar kapasiteyi üç katına çıkarmak üzere yatırımlar yapıldığının da altını çizdi.

4 BİNDen çok İLACIN FİYATI ARTABİLİR

İlaç sanayisi, son yapılan güncellemeye karşın fiyat-maliyet istikrarının altında kalan eserler için de TİTCK’ya fiyat artış talebinde bulundu. TİTCK’nın şimdiki fiyat listesinde toplam 14 bin 928 eser bulunuyor. İlaç sanayisi 55.89 TL’nin altında fiyatla satılan ilaçlarda güncelleme talebinde bulundu. Bu kapsamda 4 bin 274 ilaç var. TİTCK’nın talebi değerlendirmeye aldığını belirten ilaç şirketleri, “Kurum yalnızca fiyatı 37,10 TL’nin altında olan ilaçları güncellemeye alma sonucu da verebilir. bu biçimde da 3 bin 303 ilaç bundan etkilenecek” bilgisini verdi.