IBM, kuantum bilgisayarlarını satışa çıkartacağını deklare etti

celikci

New member
Kuantum bilgisayarlar konusunda değerli şirketlerden IBM, ellerindeki makineleri satışa çıkaracağını deklare etti. Açıklama direkt olarak IBM CEO’sundan geldi.

IBM CEO’su Arvind Krishna, IBM’in düzenlediği Think konferansı öncesinde Reuters’a, şirketin önümüzdeki 3 yıl ortasında binlerce kuantum bilgisayarı satışa çıkaracağını söylemiş oldu. Krishna, 2025’te satışa çıkması gereken aygıtların 4 bin kübitten çok bilgi süreç gücüne sahip olacağını söylerken, bu makinelerin araç filolarının yönlendirilmesinde, finansal risk modellemelerinin iyileştirilebilmesinde ve gibisi işlerde kullanılabileceğini deklare etti.

IBM’in kuantum makineleri nitekim kuvvetli aygıtlar. Bugünün makinelerinde 127 kübit olduğunu düşürsek, IBM’in satışa çıkaracağı makinelerin ne kadar kuvvetli olduğunu daha yeterli anlayabiliriz. Pekala, kuantum bilgisayar tam olarak nedir?

Kuantum bilgisayar nedir?

Kuantum bilgisayarlar, kuantum mekaniğini kullanan bilgisayar çeşidi olurken, rastgele bir bayağı bilgisayardan fazlaca daha yüksek ve verimli süreç gücüne sahip olmalarıyla dikkat çekiyorlar. Klasik bilgisayarlar “bit”lerden oluşan hafıza yapısına sahiptir. Her bit 1 yahut 0 kıymetini alabilir. Kuantum bilgisayarları ise kübit (qubit)lerden oluşan seriler içermesiyle klasik bilgisayarlardan ayrılıyor. Mümkünlük hesaplama konusunda şu an için en düzgün tahlil olarak kuantum bilgisayarlar gösterilirken, bu aygıtlar her bir potansiyel yanıt için tıpkı anda hesaplama yapabiliyor, yani milyarlarca ihtimali tıpkı anda hesaplayabiliyor.

Arvind Krishna da buna atıfta bulunarak, “Bazı şeyleri abartmış olabiliriz,” diyor ve kuantum bilgisayar inşa etmenin, Yapay Zeka (AI) geliştirmekten daha sıkıntı bir iş olduğunun altını çiziyor.