Horlayanlar, hapşıranlar ve çikolata yiyenler arasında

celikci

New member
Berlinale yılda bir kez yapıldığı için aylar geçtikçe festivalin en güzel kuralı unutuluyor: Sinemada yemek ve içmek yasaktır. Bazıları rahatlıyor çünkü film deneyimi yalnızca kalori tüketiyor ve vücuda herhangi bir katkı sağlamıyor. Aksi takdirde kendilerini toparlayan ve hatta atıştırmalıklardan nefret eden diğerleri, patlamış mısır kokusu, meyan kökü kokusu ve nacho kokusu olmadan zamanın tadını çıkarıyor.

Yasaklar tecavüze davetiye çıkarır. Ama Julia von Heinz'ın “Treasure” adlı hareketli filminde Lena Dunham da kendini çikolatayla doldururken solumdaki kadının bir kalıp çikolatanın tamamını yiyebilmesi benim için bir muammaydı. Ruth, otuzlu yaşlarının ortasında, babası Edek (Stephen Fry) ile birlikte çocukluğunun geçtiği Lodz'a seyahat eder. Onunla birlikte, karısı dışında tüm aile üyelerinin öldürüldüğü Auschwitz'e gider. Ruth için çikolata, her saldırıdan sonra aldığına pişman olduğu bir travma ilacıdır.

Sinema izleyicileri, ister geleneksel olarak sinemasever Berlin izleyicileri olsun, ister akredite kimlik kartlarına sahip tüm insanlar olsun, yalnızca insandır. Ve bir film geç gösterilip ekranda yavaşça sürüklendiğinde, biz insanları kestirmeye teşvik eder. Ancak bazı insanlar sesli bir şekilde uyurlar. Ancak yarışmaya katılan “La Cocina” kadar hızlı ilerleyen bir filmde bunun nasıl olabileceği benim için bir muamma. Yaşam trajedileri New York'taki hareketli bir restoran mutfağında yaşanıyor, bıçaklar etten daha fazlası için kullanılıyor, hektolitrelerce Cherry Cola sadece bardaklarla bitmiyor. Garsonlar çığlık atıyor, aşçılar kavga ediyor, üstler tehdit ediyor. Ve sağımdaki parlak beyaz ayakkabılı beyefendi mutfağın gürültüsüne karşı horluyor.

Bugünlerde görülecek ve duyulacak çok şey var. Ve bazen sadece tarihsel görünen bir film son derece güncel görünebilir. Olivier Assayas'ın yarışmadaki karantina yaz çalışması “Hors du temps” Cinemaxx Salon 4'te yankı buldu. Filmin ilk ve üçüncü üçte birindeki dört hapşırma sahnesi enfeksiyon açısından bana nispeten uzakta gerçekleşti ama Anlatıcı rolünü de üstlenen ana karakter Paul'ün Corona korkusunun korkutucu olduğunun altını çizdi. Yarın belki maskeyle giderim. Ayrıca kendimi güvende tutmak için yanıma bir çikolata da alıyorum.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.