Genç kalmak korkaklar için değil

celikci

New member
Ev
Kültür
Steven Spielberg “The Fabelmans”: Genç kalmak korkaklara göre değil

Epik film The Fabelmans’da Steven Spielberg, Hollywood’un en büyük tabularından birini yıkıyor ve kendine odaklanıyor.

Gabriel LaBelle, gelecek vadeden Super 8 film yönetmeni Sammy Fabelman rolündeepd/dpa

Steven Spielberg 16 yaşındayken film yapma hayalini gömdü. David Lean’ın Arabistanlı Lawrence’ı Arizona’nın sakin yatak odalı kasabası Scottsdale’de mola vermiş ve gelecek vadeden Super 8 film yapımcısını hayranlık içinde bırakmıştı. HBO belgeseli Spielberg’de “70 mm projeksiyonlu gerçekten pahalı bir sinema salonuna hiç gitmemiştim” diye hatırlıyor. “Şimdi herkesin bahsettiği, bu muazzam panoramalarla bir destan vardı, ama ortada ‘Ben kimim?’ sorusuyla ilgili bir karakter çalışması vardı. onun gibisini daha önce görmedim. Artık yönetmen olmak istemiyordum, çıta çok yüksekti.”

Ama sonra her hafta sinemaya daha fazla cep harçlığı taşıdı. “Geri dönüşün olmadığını anladım. Oraya gitmek istiyordum, yoksa uğrunda ölürdüm.” İki hafta önce Berlinale’de büyüleyici bir onur konuğuydu ve Altın Ayı’nın kariyerlerinde sadece bir dipnot olmadığını herkese hissettiriyordu. 76 yaşındaki oyuncunun kariyerindeki en önemli olaylardan biri de son filmi The Fabelmans.

Berlinale için bilet almadınız mı?  Bu filmler yakında sinemalarda olacak

Berlinale için bilet almadınız mı? Bu filmler yakında sinemalarda olacak

Selüloit ortamdaki nostaljik kuğu şarkılarından (en son David Chazelle’in “Babylon – Rush of Ecstasy”) kurtulması zor olsa da, Spielberg’in kurgulanmış otobiyografisi mutluluk duyguları uyandırıyor. Karamsarlıktan eser yok, insan eline bir kamera alıp sinemayı kurtarmayı tercih eder. Gerçek film makaralarının hala dönmesi şartıyla – bugüne kadar sadık kaldığı bir teknik. David Lynch’in oyuncu listesindeki adı, bu sanat biçimini benimsediğini şimdiden ele veriyor. İronik bir şekilde, son sözler ABD sinemasının duayenlerine ait avangart; Lynch’i şaşırtacak şekilde, Spielberg ona Batılı öncü John Ford rolünü verdi.

Ufuk Çizgisinin Gizemi

Spielberg, zamanının en ünlü film yönetmenleriyle beklenmedik beş dakikalık izleyici kitlesi hakkında, artık filme alınan bu anekdotu sık sık anlatırdı. Ford/Lynch sert bir bakışla “Sanat hakkında ne biliyorsun?” diye sorar ve ofisinde tabloları kendisine tarif ettirir. O zamanlar sadece Kızılderilileri ve süvari askerlerini Batı sahnelerinde gören Spielberg, Ford’un ona öğrettiği sert dersi asla unutmadı: “Ufuk çizgisinin bir resimde nerede olduğuna ve neden ortada olmayabileceğine dikkat edene kadar değil. , bir gün film yapımcısı gibi bir şey olacaklar.

Spielberg’in gerçek hayattaki yükselişi çok yakında olacaktı. 21 yaşında, üniversite eğitimini bir televizyon sözleşmesiyle takas etti ve işteki ilk gününde kıdemli yıldız Joan Crawford’u yönetiyordu. Sektördeki ortalama yaşın 50’nin oldukça üzerinde olduğu bir zamanda, ekip gençten sipariş bile almadan önce divadan bir konuşma aldı. Los Angeles’lı arkadaşları George Lucas, Brian de Palma, Francis Ford Coppola ve Martin Scorsese onu pek görmediler.

Hollywood'un Son Büyük Partisi:

Hollywood’un Son Büyük Partisi: “Babylon”da Filmler, Kola ve Vücut Sıvıları

New Hollywood’un bu yakın çevresi, çalışma saplantısının arkasında konformist bir şeyden de şüpheleniyordu – 1971’de gerçeküstü sokak gerilimi “Duel” ekranda görünene kadar. Spielberg’in görev bilinciyle teslim ettiği saat bugün çoktan unutuldu. Hayatta kalan, muhtemelen film tarihindeki ilk yönetmen kurgusudur: Paris sanat sinemalarında (ve Berlinale’de) bir sansasyon yaratan, ancak genç Hollywood’un bir kilometre taşı haline gelen, geç sinema uzunluğunda sessiz bir film. Tüm fantastik sinema şaheserleri gibi, Duel de hayattaki en büyük düşmanımız için bir imaj buluyor: görünmez olan. Zifiri karanlık, dikiz aynasında beliren ve önündeki adamı Cehenneme Giden Otoyolda acımasızca kovalayan kamyondur.

Ancak yönetmen koltuğundaki genç adam da birkaç cephede mücadele etti: Kişisel filmler neden hep küçük filmler olsun ki? Gişe rekorları kıran ilk modern aksiyon filmi Jaws’ın olağanüstü başarısı, ona diğer ünlü yönetmenlerin asla sahip olmadığı şeyi verdi: son kurgu için tam yetki.

Steven Spielberg elinizin altında: Alman-Amerikan film dostluğunun Berlinale'si

Steven Spielberg elinizin altında: Alman-Amerikan film dostluğunun Berlinale’si

Martin Scorsese için Spielberg bir görsel düşünme dehasıdır: “Film yapımcılığı onun ikinci ana dilidir”. Çöl tilkisi Rommel’e karşı mücadeleyi konu alan 40 dakikalık savaş filmi “Escape to Nowhere” gibi gençlerin 8 mm’lik filmlerinde bile, kamerayı iletişim ayrıntılarına ve anlamlı bakış açılarına kaydırma yeteneği görünür. Daha sonra “Schindler’s List”in uzun bölümleri için kamerayı tekrar eline alacaktır. Auschwitz ve Kraków’daki orijinal mekanlarda çekilen Holokost dramasıyla en iyi film yönetmenliği Oscar’ını kazandı. “The Fabelmans”ın son perdesinde, anti-Semitizm teması eserlerine geri dönüyor ve gündelik ayrımcılığın betimlenmesiyle şimdiki zamana geri dönüyor.

Spielberg’in filmleriyle büyümek harika bir kariyere tanık oldu: 20’li yaşlarının ortalarında şöhrete kavuşan ve ardından her türle uğraşan bu film yapımcısından yaşlanmak dışında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Fabelman’lar. ABD 2022., Steven Spielberg tarafından yönetildi. 151 dakika