Eski CHP Milletvekili Haluk Pekşen’in vefatına ait soruşturma

Beykozlu

New member
25’inci ve 26’ncı Devir CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in (61) mevtinde ”ihmal” savlarının akabinde Sıhhat Bakanlığı tarafınca soruşturma başlatıldı.

Haluk Pekşen, Muğla Bodrum’da yemek yerken rahatsızlanması üzerine bir süre tedavi gördüğü özel hastaniçin Ankara’daki öbür bir hastaneye sevk edilmişti. Pekşen, 16 Eylül’de hastanede hayatını kaybetti. Ezgi Pekşen, babasının corona virüs aşısı niçiniyle ömrünü kaybettiğine ait tezler üzerine Twitter’daki hesabından açıklama yapmıştı.

Ezgi Pekşen, babasının, yediği balığın kılçığının yemek borusunun 32’nci santimetresinde açtığı deliğin fark edilememesi ve uygulanan yanlış tedavi kararı ömrünü kaybettiğini ileri sürdü.

BAKANLIKTAN SORUŞTURMA

Bunun üzerine Sıhhat Bakanlığı Teftiş Konseyi Başkanlığı soruşturma başlattı. Ezgi Pekşen, teftiş heyeti müfettişlerine 5 saat söz verdi.

Avukat Ezgi Pekşen, Bodrum’daki hastanede yaşanan süreci tüm detaylarıyla anlattı, uygulanan tedavilere ait ellerindeki tüm dokümanları de teslim etti. Teftiş heyeti artık hastane idaresi ve tedaviyi yürüten tabiplerin da tabirine başvuracak. Akabinde eksper raporu hazırlanarak soruşturma yürütülecek.

”AĞRI KESİCİ VERİP GÖNDERDİLER”

Ezgi Pekşen, 15 Ağustos’ta Bodrum’da tatildeyken babasının yemek yediği sırada rahatsızlandığını söyleyerek şöyleki konuştu:

“Hemen hastaneye gittik. Babam yaşadığı durumu en ince detayları ile anlattı; göğsünde bir yanma olduğunu, yemek esnasında başladığını ve bu yanmanın etrafa hakikat yayıldığını, yatarken arttığını ve otururken azaldığını söylemiş oldu. Ardından hekimler tetkikler aldılar, EKG çekildi. Kalp rahatsızlığı olabileceğinden korktular; lakin kalple ilgili her şey epey sağlıklı ve olağan çıktı. Kan testinin sonuçlarının çıkmasını beklediler ve bütün kan kıymetleri de sağlıklı çıktı. Ardından ağrı kesici verip bizi meskene gönderdiler.”

”BİR TÜRLÜ TEŞHİS KONULAMADI”

Ezgi Pekşen, babasının rahatsızlığının gece boyunca sürdüğünü anlatarak şöyleki devam etti:

“Sabah erkenden bir daha hastaneye gittik. Hastanede bu sefer anjiyo yapmayı teklif ettiler; ancak kabul etmedik zira babam, kalple ilgili bir ıstırabı olmadığını bir daha yine etti. Gastroenteroloji kısmına babamı servise aldılar. Süreç giderek kötüleşmeye başladı. Babam, hastanede onu ziyarete gelen tüm hekimlere tek tek tüm öyküsünü en ince detayına kadar anlattı, ‘biri tahminen gerçek bir teşhis koyar’ diye; fakat bir türlü teşhis konulamadı. Cumartesi günü babam ağır bakıma kaldırıldı, kötüleşmesi niçini ile. O gece babama Perikardit (kalbi çevreleyen fibroseröz kesenin iltihaplanması) teşhisi konuldu. meğer hastaneye biz pazartesi gitmiştik. daha sonradan sürecin devamında anlıyoruz ki, oradaki balık niçini ile oluşan tıkanıklık tam 32’nci santimetrede kalp hizasında olduğu için alınmadığı için vaktinde kalbe gerçek yol yapıyor ve orada bir enfeksiyon meydana geliyor. Süreç ortasında daima farklı teşhis koydular. Asıl niçini bir türlü çözemedikleri için türlü iddialarla süreci yönettiler ve giderek daha da berbatlaşan bir duruma niçiniyet vermiş oldular.”

Ezgi Pekşen, babasını uçak ambulansla Ankara’ya getirdiklerini anlatarak, “Babama burada çabucak endoskopi yapıldı ve yemek borusundaki delikler tespit edildi. Fakat epeyce geç kalınmıştı. Maalesef babamı kaybettik” dedi.

”ELİMDEKİ KANITLARLA BİRLİKTE SÖZ VERDİM”

Ezgi Pekşen, bakanlığın soruşturma başlatmış olduğuna değinerek, “Sağlık Bakanlığı Teftiş Konseyi Baş Müfettişi tarafınca arandım ve bu mevzu ile ilgili resen inceleme başlattıklarını, benim de detaylarıme başvurmak istediklerini söylemiş olduler. Ben de elimdeki kanıtlarla bir arada gidip söz verdim. Artık bundan daha sonra muhtemelen sorumlu hastanede hekimlerin da tabiri alınacaktır ve ardından elde edilen bilgi ve evraklar doğrultusunda gerekli idari ve cezai incelemeler sonuca bağlanacak biçimde devam ettirilecektir” diye konuştu.

”CORONA ÇOK TARAFLI DÜŞÜNMEYE PÜRÜZ OLMAMALI”

Ezgi Pekşen, bu süreçte devlet ile iş birliği içerisinde çalışma yürüteceklerini kaydederek, “Biz bir hukuksal yola başvurmak istersek dahi bununla ilgili şahsî hiç bir talebimiz ve beklentimiz asla kelam konusu olamaz. O denli bir şey olsa bile bu mevzu ile ilgili her ne kurum kuruluş var ise kazanımlar ona bağışlanır. Benim tek isteğim sahiden sisteme yönelik bir değişiklik olması. Corona ömrümüzün gerçeği fakat bu başka hastalıkların ya da rahatsızlıkların var olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Çok taraflı düşünmeye pürüz olmamalı” dedi.