Duman isimli köpeği döven sanığa 2 yıl 6 ay mahpus cezası

Beykozlu

New member
İstanbul Ataşehir’de Duman isimli sokak köpeğini sopayla döven sanığa 2 yıl 6 ay mahpus cezası verildi.

Anadolu 18. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Hasan Kılıç ile tarafların avukatları katıldı.

Sanığın avukatı Karya Ege Demirel, müvekkilinin tavuklarına bir küme köpeğin saldırıldığını belirterek, tehlikenin bertaraf edilmesi emeliyle gerçekleştirilen hareketin, mecburilik hali kapsamında kıymetlendirilmesi gerektiğini söylemiş oldu.

Yaşam hakkının kutsal olduğunu tabir eden müdahil Belma Uzun’un avukatı Selda Bulut ise “Sokak hayvanlarının korunmaya muhtaçlığı var. Verilecek karar toplum vicdanı açısından kıymetlidir. Adalete güveniyoruz” diyerek, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

“CEZA GELİRSE SEVE SEVE ÖDERİM”

Son kelamı sorulan sanık Hasan Kılıç da “Pişmanım, epeyce üzgünüm. Niyetim hayvana ziyan vermek değildi. O anda şekerim yükseldi. Bütün cezalarımı ödedim. Öteki bir ceza gelirse de seve seve öderim. Beraatımı istiyorum” dedi.

2 YIL 6 AY MAHPUS

Mahkeme, sanık Kılıç’ı “5199 Sayılı Hayvanları Müdafaa Kanunu” kapsamında “evcil hayvana zalimce muamelede bulunma” kabahatinden 2 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırdı.

İDDİANAMEDEN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, iki vatandaşın, sokakta tertipli olarak bakımını yaptıkları köpeğin, sanık Kılıç tarafınca sopayla vurmak suretiyle ve başında kemik kırığı oluşacak biçimde yaralandığı tarafında ihbarda bulunduğu aktarıldı.

Soruşturma kapsamında sözü alınan sanık Hasan Kılıç’ın, tavuklarına ve kendisine saldırdığı için sopayla köpeğe vurduğunu dediğini anlatılan iddianamede, köpeğin başında kesimli kemik kırığının oluştuğu kaydedildi.

İddianamede, sanığın yeni çıkarılan “5199 Sayılı Hayvanları Muhafaza Kanunu” kapsamında “evcil hayvana zalimce muamelede bulunma” kabahatinden 6 aydan 3 yıla kadar mahpusla cezalandırılması isteniyordu.