Doğu Almanya döneminden kalma üç iyi ruhun dirilişi

celikci

New member
Her gün Alexanderplatz'daki “Dönme Dolabı Altındaki Perili”nin büyük reklamının önünden geçiyorum ve Doğu Alman kalbimin derinliklerine bir sızı giriyor. Kulağa kastettiğimden biraz daha dramatik gelebilir ama Rumpi, Cadı ve Dev'in Coca-Cola ya da Ferrero Raffaello gibi reklam afişi olarak duvara yapıştırılması bir bakıma ihanet gibi.

Dönme dolabın altındaki lanetli dizi benim için Doğu'yu başka hiçbir kültürel ürüne benzemeyen bir şekilde temsil ediyordu. Aklıma hemen ailemle geçirdiğim uzun kış akşamları, rahat pazar günleri ve hepsinden önemlisi artık elektrikli süpürgeyle uçmanın mümkün olup olmadığı konusundaki tartışmalar geliyor. Çünkü filmde cadının üzerinde uçtuğu elektrikli süpürge elbette biz dahil herkesin evinde bulunan standart elektrikli süpürgedir.

Dizi yedi bölümden oluşuyordu ve hayalet bir trenden aniden canlanan üç yaratık hakkındaydı: Cadı, Dev ve “Rumpi” adı verilen Rumpelstiltskin. 1970'lerin sonlarında (1976'dan 1978'e kadar çekilmiş) Berlin'de dolaşıyorlar ve aslında her zaman birbirleriyle tartışıyorlar.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Rumpi yorucu olsa da iki önemli yeteneği var. Birincisi, ET parlayan parmağını kameraya tutmadan çok önce parmağıyla ateş yaratabiliyor. İkincisi ise burnu priz gibi çalışıyor ve bu da elektrikli süpürgenin uçmasını sağlıyor. Doğu Almanya'nın nesiller boyu çocukları bir noktada “Hayır, denemeyin!” sözüne gizlice direnmiş olacaklar. Sonra burundan elektrik gelmeyince yaşanan hayal kırıklığı…

Alex'in posteri elbette parlak renkli. Benim için Rumpi ve diğerleri her zaman siyah beyazdı çünkü hiçbir zaman renkli televizyonumuz olmadı. Ve şimdi bu GDR materyalinin “VEB Kulturpark Plänterwald” olmadan ve bunun yerine Instagram profilleriyle mi çalışması gerekiyor? Filmi izleyen meslektaşım hayaletin gerçek sosyalist çerçevenin dışında alevlenmek istemediğini fark etti. Doğu'da geçirdiği çocukluk döneminde de diziyi çok sevmişti.

“Perili” serisi her zaman korku ve çocuk filmlerinin bir karışımıydı

Genel olarak Doğu Almanya'nın son yıllarında ortaya çıkan üç “perili” dizi, korku ve çocuk filmleri arasındaki dengeyle karakterize ediliyordu. Aşağıdaki “Gökdelenin Laneti” dönme dolaptan daha komikti ama aynı zamanda Orta Çağ'dan kalma hayaletlerden de gerçekten korkuyordum. Aynı yönetmen Günter Meyer'in üçüncü dizisi “Dışarıdan Perili”, dönme dolabın içindeki dev orada yine büyük bir boy göstermiş olmasına rağmen çocukken benim için çok çılgındı.

Yıllar önce sekiz yaşındaki kızıma, radyo oyununun kaydedildiği küçük bir figür olan “Tony” adlı rüya sihirli ağacını vermiştim. Bugünlerde radyo oyunlarını bu şekilde dinliyorsunuz. Figür rafta çünkü: “İçinde hayaletler var” diyor, “çok korkutucu.” Tabii bu beni de hayal kırıklığına uğrattı çünkü bir şekilde ona da dokunacağını umuyordum. Tabii kızım isterse yine de bu ürkütücü filmi onunla birlikte izlerim. Üç uçan çılgın hayaletin arkadaş olarak olması fikrini bir şekilde rahatlatıcı buldum. Kesinlikle burun çukurunu sildiler, belki böylesi daha iyi olur.