Çevre kirliliği nedir çok kısa bilgi ?

Bakec

Global Mod
Global Mod
Cevre Kirliligi Nedir?

Cevre kirliligi, cevremizi olumsuz etkileyen ve giderek artan ve cogalan insan etkinliklerinden kaynaklanan kimyasal, fiziksel ve biyolojik artklarn toplam olarak tanmlanr. Cevre kirliligi, cogu zaman insan etkinliklerinin cevreye zarar verebilecek kimyasal, fiziksel ve biyolojik urunlerin artmasyla ve cevredeki ekosistemlerin bozulmasyla sonuclanr. Cevre kirliligi, hava, toprak, su ve biyosfer uzerinde onemli olcude olumsuz etkiler olusturur.

Cevre Kirliliginin Nedenleri

Cevre kirliliginin en buyuk nedenlerinden biri, insanlarn yanls ve kotu uygulamalardr. Insanlarn cevreye zararl atklarn yanls bir bicimde atmas, cevreye zararl bilesenlerin salnmas veya cevredeki dogal kaynaklarn yanls kullanm gibi tehlikeli durumlarn cogalmasna neden olmaktadr. Insanlarn cevreyi kirletmekteki rolu, tuketim alskanlklarnn degismesiyle de buyuk olcude artmaktadr. Ornegin, artan bir tuketim ortamnda, uretim ve atk arttgndan, bu atklarn uygun sekilde yonetilmesi giderek zorlasmaktadr.

Cevre Kirliliginin Etkileri

Cevre kirliliginin en buyuk etkilerinden biri, hava kirliligidir. Hava kirliligi, gazlasms karbon dioksit, sulfur dioksit, kukurt dioksit, oksijenli hidrokarbonlar ve diger kirleticilerin atmosfere salnmasyla olusur. Bu kirleticiler, havadaki ozon tabakasnn bozulmasna, iklim degisikligine ve cevrenin yuzey scaklgnn artmasna neden olabilir.

Cevre Kirliliginin Onlenmesi

Cevre kirliliginin onlenmesi icin, cevre koruma politikalarnn dogru bir sekilde uygulanmas gerekmektedir. Insanlarn cevreye zararl atklarnn cevreye zarar vermeyecek sekilde kontrol edilmesi ve uygun sekilde geri donusumu gerekmektedir. Ayrca, cevreye zararl atklarn uretimini onlemek icin guvenli alternatiflerin kullanlmas ve cevreye duyarl tuketim alskanlklarnn kazandrlmas gerekmektedir.