Bursa endüstrisini geleceğe hazırlıyor

bencede

New member
TTTMM ve İKMAMM, Bursa Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi iştiraki ile dokumacılık ve teknik dokuma alanlarında ve kompozit gereç teknolojileri alanında lisansüstü eğitim, temel araştırma, uygulamalı araştırma, eser geliştirme, üretim ve ticarileştirme faaliyetleri gerçekleştiriyor. Lisans üstü öğrencileri ve doktora daha sonrası araştırmacılar, öğretim üyeleri, araştırmacılar, mühendisler ve prototip üretiminde yer alıyor.

‘LİDERLİK EDİYOR’

BTSO ve BUTEKOM İdare Şurası Lideri İbrahim Burkay, BUTEKOM’da Türkiye’nin birinci Dokuma ve Teknik Dokumacılık Mükemmeliyet Merkezi’nin yer aldığını lisana getirdi. 2017 yılından bu yana merkezin test tahlil ve muayene hizmetlerinden dokuma bölümünün yanı sıra farklı bölümlerden 600’den çok firmanın faydalandığını kaydeden Burkay, merkezin kesimlerin orta ve yüksek teknolojiye geçişinde tahlil odaklı öncü çalışmalara liderlik ettiğini vurguladı. Yeni süreçle bir arada merkezin dokumacılık, plastik ve kauçuk bölümlerinde akredite olduğunu kaydeden Burkay, “Merkezimizin almaya hak kazandığı akreditasyon dokümanı, test süreç ve sonuçlarının milletlerarası alanda emniyetli, tarafsız ve kabul bakılırsan olması manasına geliyor. BUTEKOM laboratuvarlarının akreditasyonunun tamamlanması, tahlil talep eden firma sayısında artış oluşturmasının yanı sıra; işbirliği çalışmalarına da öncü oldu” dedi.

YURTDIŞINDAKİ TESTLER TÜRKİYE’DE

Tekstil ve hazır giysi kesimleri ile alt bölümlerinin sürdürülebilir büyümesine yönelik hizmet veren TTTMM, yurtharicinde yapılan biroldukça testin yurt ortasında yapılabilmesine imkân tanıyor. Merkez bünyesinde ayrıyeten kalite sorunlarının çözülmesi, Ar-Ge projelerine yönelik test hizmetleri, teknik dayanak, laboratuvar eğitimleri ve raporları ile firmaya özet test hizmetleri de veriliyor. İleri kompozit gereç üreten ve kullanan dallara yönelik test ve Ar-Ge hizmeti sunulan İKMAMM’da ise, kompozit alanında numune üretimi, 50’nin üzerinde farklı standartta test/analiz ve 15 farklı usulle prototipleme yapılıyor.