“Beyaz olmayan bir kadını seçmenin bir gündemi yoktu”

celikci

New member
Heyecanlı çocuklar, gürleyen troller: Siyah aktris Halle Bailey’nin oynadığı Deniz Kızı’nın canlı aksiyon uyarlaması için ilk teaser yayınlandığında, sosyal medya konuyu görmezden gelemedi. Yönetmen Rob Marshall, filmin Berlin’deki prömiyeri vesilesiyle neden bunu beklemediğini, çizgi filmlerin hangi yolları açtığını ve gerçek filmlerin daha iyi yapabileceği şeyleri açıkladı.

Bay Marshall, Küçük Deniz Kızı Küçük Deniz Kızı çıktığında 29 yaşındaydınız. Mutlaka hedef kitle değil. Filmi ne zaman gördün?

Hemen sinemaya gittim. O zamanlar Broadway’de çalışıyordum ve tüm topluluğumuz kesinlikle havaya uçtu çünkü Küçük Deniz Kızı bir şekilde müzikal filmlerin geri dönüşünü işaret ediyordu. Bu büyük bir olaydı. Çünkü o zamana kadar türün modası tamamen geçmişti. Ve şimdi, animasyonlu olmasına rağmen, Boadway ile çok ilgisi olan bu harika yeni film var. Bir bakıma şarkılar hikayeyi gerçekten ileriye taşıyordu. Ve gerçekten de bunu animasyon müzikli filmlerin rönesansı izledi. Şahsen ben hala Arielle’i 2002’de yaptığım Chicago’yu mümkün kılan film olarak düşünüyorum. Çünkü o noktada izleyiciler, karakterlerin sözlü diyalogdan sonra aniden şarkı söylemeye başlayacağını kabul etmeye istekliydi. Bunu çizgi filmlerden biliyorlardı, bu yüzden bir noktada artık canlı aksiyon filmlerinde de rahatsız edici değildi.

Türün mevcut durumunu nasıl görüyorsunuz?

Bugün yine birçok müzikal film var ve bundan çok mutluyum. Elbette çok zor, hassas bir tür. Birkaç saniye içinde, her şey Saturday Night Live’a yönelebilir ve kendi başına bir parodiye dönüşebilir. Bir müzikal ya organik ya da garip hissettirir. Arada pek bir şey yok. Bu tarzdaki amacım her zaman, o anda söylenmesi gerekeni söylemenin başka yolu yokmuş gibi hissettiren şarkılar yaratmaktır. Aslında, bir şarkının başladığını gerçekten fark etmemelisiniz. Filmimizde 15 dakika sonra ilk şarkı söylenir: “In your world”, “The Wizard of Oz”daki “Somewhere over the Rainbow”un bir bakıma karşılığıdır. Burada ana karakterin merkezi arzusu, olay örgüsünü ileriye götüren motor ortaya çıkar. Ama yapımda böyle bir anı kazanmak zorundasınız. Aksi halde işe yaramaz.

dpa

Kişiye

Rob Marshall

Rob Marshall oyunculuk kariyerine Broadway’de başladı. Bel fıtığından sonra koreograf olarak çalışmaya başladı ve yönetmen olarak çıkışını 2002 yılında ikinci filmi “Chicago” ile yaptı. Film altı Oscar kazandı. Marshall daha sonra Geisha (2005), Karayip Korsanları (2011) ve Into the Woods (2014) filmlerini yönetti.

“Denizkızı Arielle” nesillerin çocukluğunu şekillendirdi. Böyle bir hikayeyi nasıl kendi hikayen yaparsın ve orijinalin hayranlarını hayal kırıklığına uğratmaktan ne kadar korkarım?

Çalışırken korkuyu engellemeye çalışıyorum ve bunun yerine tutkuya, şehvete odaklanıyorum. Hazırlanmak için Hans Christian Andersen şablonuna geri döndüm ve hikayenin ne kadar modern hissettirdiğine şaşırdım. Hayatında kendini yersiz hisseden ve hayallerinin peşinden gitmek için özgür kalan genç bir kadın. Kendisinden farklı, sınırların arkasında yaşayan insanlardan korkmayan, kendi dünyası ile başka bir dünya arasında köprü kurmayı öğrenir. Bu bana çok çağdaş ve önemli geldi, bu yüzden anlatmak istediğim hikayenin özüne indim. Oradan devam etti.

Arielle’i seçerken ne arıyordun?

Son derece zorlu bir rol. Bir yandan elbette çünkü şarkı söylemek çok önemli…

Tüm oyuncuların da kendilerinin şarkı söyleyeceği her zaman açık mıydı?

yüzde yüz. Bence bunu ayırma fikri tamamen modası geçmiş. Bu 60’larda kabul edilebilirdi, ama bugün işe yaramazdı. Bu yüzden her şeyi yapabilecek birini bulmamız gerekiyordu. Arielle de insan dünyasının bir parçası olduğu için güçlü bir iradeye sahip ve çok tutkulu ama aynı zamanda savunmasız ve belli bir saflığı olan genç bir kadın arıyordum. sudan çıkmış balık dır-dir. Ve neşe getirmeli! Aslında oyuncu kadrosuna gelen ilk aktris Halle Bailey oldu. Önce şarkı söylemesi mi yoksa konuşması mı gerektiğini sordu ve biz de ona özgür seçim hakkı verdik. Şarkı söyledi – ve o kadar güzel ve duygusaldı ki sonunda ağladım. Ariel’imizi en başta bulmamız gerektiğine inanamadım. Sonra yüzlerce başka kıza baktık. Ancak Halle çıtayı o kadar yükseğe koymuştu ki kimse geçemezdi. Sonunda kimseyi seçmek zorunda kalmadım. Halle benim adıma karar verdi.

Uzun süredir aşık: Arielle ve yeni kurtarılan Prens Erik (Jonah Hauer-King)

Uzun süredir aşık: Arielle ve yeni kurtarılan Prens Erik (Jonah Hauer-King)disney

Siyahi bir aktrisin kadroya alınmasına çevrimiçi tepkiler çılgınca oldu. Hem olumlu hem de olumsuz. Bu seni şaşırttı mı?

Kesinlikle. Bu arada, renkli bir kadını seçmenin bir gündemi yoktu. En iyi Arielle’i aradık ve olası tüm etnik kökenlerden kadınları oyuncu kadrosuna davet ettik. Seçimimiz kamuoyuna açıklandığında, tepkiler beni tamamen şaşırttı. Bu çok arkaik hissettirdi. Düşündüm: 2023’te hala oyuncuların ten rengini tartışıyor olacağımız doğru olabilir mi? Bu noktada biz? Başka bir yüzyıldaymışım gibi hissettim. 25 yıl önce televizyon için Brandi’nin oynadığı bir Külkedisi filmi üzerinde çalışıyordum. Bu yüzden Halle’nin oyuncu kadrosunun bugünlerde bu kadar iyi karşılandığına inanamadım. Ancak benim için siyahi genç kızların ve erkeklerin ilk tanıtımlara nasıl tepki verdiğini görmek harikaydı. Bu bana çok dokundu. Bu yüzden bugün kararımızla bir fark yaratmış olmamız beni gururlandırıyor. Niyet hiç bu olmasa bile.

Halle Bailey tepkiler ve haberlerle nasıl başa çıktı?

Bunun onu herhangi bir şekilde etkilemesine izin verdiğini düşünmedim. Yaşına göre inanılmaz derecede akıllı. Kadroya geldiğinde 18 yaşındaydı, şimdi 23 yaşında.Bence rolünün birçok insan için ne anlama geldiğini anlıyor, yaptığı işin önemli olduğunu ve kendinden daha büyük olduğunu biliyor ama her zaman soğukkanlılığını koruyor.

“Deniz kızı Arielle” bir peri masalı, deniz kızları ise efsanevi yaratıklardır. Genel olarak renk körü seçme, yani ten renginin kriter olmadığı seçme hakkında ne düşünüyorsunuz?

Onu seviyorum ve tiyatrodan başlayarak tüm hayatım boyunca bu şekilde çalıştım. İşte bunu nasıl yapmanız gerektiği: Bir role en çok uyan kişiyi seçin. Gerçekten umuyorum ki birkaç yıl içinde bu tartışmaya dönüp bakacağız ve her şeyin ne kadar saçma olduğunu anlayacağız.

Yeniden çevriminizde birkaç değişiklik var, özellikle ikisi benim için öne çıktı. Birincisi: Orijinalde yengeç, Sebastian’ı Prens Erik’in kulağına herhangi bir söze ihtiyacı olmadığını söylüyor, sadece Arielle’i öp. Şimdi ondan sözlerini kullanmasını ve ona sormasını istiyor. (Editörün notu: “Just a Kiss”in Almanca versiyonunda metin değişmemiştir). İkinci değişiklik, Ursula’ya karşı son mücadelede. Herhangi bir spoiler olmadan, ne demek istediğimi anlıyorsunuz. Modernizasyon sürecinin nasıl geçtiğini anlatabilir misiniz?

Çok basit: 2023 yılında yaşıyoruz ve artık ilk filmin çekildiği 1989 yılında değiliz. Artık dünyaya ve filmlere farklı bir pencereden bakıyoruz. Eski veya modası geçmiş hissettiren şeyleri yenilemek istedik. Eski şarkıları besteleyen Alan Menken ve yeni sözler yazan Lin-Manuel Miranda’nın yeni hikayeleri ve ayrıca yeni şarkıları var. Filmimizde Arielle ve Erik daha az yüzeysel olan başka bir düzeyde buluşuyor. Ortak ilgi alanları, hem hayatlarında kendilerini yersiz hissederler hem de macera aşkları ve diğer kültürlere olan ilgileri sayesinde birbirlerini bulurlar. Sona gelince, Arielle’nin dövüşü bitirmesi benim için önemliydi. Ursula ile pazarlık yapan oydu ve meseleyi çözmek ona kalmış olmalı.

Ariel ve Erik, prensin Karayip krallığında.  Sanki:

Ariel ve Erik, prensin Karayip krallığında. Sanki: “Onu öp!”disney

Disney, son yıllarda çok sayıda animasyon filmini canlı aksiyon uyarlamaları olarak yeniden yayınladı. Birkaç isim vermek gerekirse: Güzel ve Çirkin (2017), Dumbo (2019), Aslan Kral (2019), Aladdin (2019), Mulan (2020). Bu filmler orijinallerine kıyasla ne katma değer sağlıyor?

Bu projelerde yeni yorumlara yer verilmesini önemli buluyorum. İşleyebilmesinin tek yolu bu, çünkü canlı aksiyon filmleri, olayların daha derin ve duygusal bir şekilde anlatılabileceği başka bir tür. Amacım buydu. Klasik, evrensel hikayeler, bu 200 yıllıktı, farklı biçimlerde tekrar tekrar anlatılmalı. Bunun için oradalar! Bu yüzden, anlatacak önemli ve özel bir şeyleri olduğu sürece bu yeniden yapımların harika olduğunu düşünüyorum.

Deniz kızı Arielle 15 Mayıs’tan itibaren sinemalarda olacak.