Bakan Yanık: Ocak ayında 4.8 milyar lira yardımda bulundu

bencede

New member
Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Ocak ayı içerisinde muhtaçlık sahibi vatandaşlara 4 milyar 897 milyon TL nakdi yardımda bulunduklarını deklare etti.
Vatandaşların kış mevsiminden olumsuz etkilenmemeleri için çeşitli toplumsal yardım programlarıyla takviye olduklarını belirten Bakan Yanık, “Elektrik Yardımından Barınma Yardımına, Toplumsal Ekonomik Destek’ten Konutta Bakım Yardımına, Genel Sıhhat Sigortası Yardımından Eğitim Yardımına kadar biroldukca başlıkta vatandaşlarımızı yalnız bırakmıyoruz” dedi.

Hak temelli, hesap verebilir, objektif kriterlere bağlı ve sürdürülebilir bir toplumsal yardımlaşma sistemini kurduklarını ve bunu devam ettirdiklerini belirten Bakan Yanık, Ocak ayı içerisinde gerçekleşen nakdi yardımlara ait açıklamalarda bulundu.

Bakan Yanık, tertipli toplumsal yardım programlarından faydalanan hanelere Ocak ayı içerisinde 143 milyon TL Elektrik Tüketim Dayanağı verdiklerini tabir etti.

VATANDAŞLAR MUHAFAZA ŞEMSİYESİ ALTINDA

Bakan Yanık, sıhhat teminatı olmayan ya da sıhhat sigortası primleri Bakanlıkça karşılanan vatandaşların sıhhat hizmetlerinden yararlanabilmeleri için dayanakta bulunduklarını söz etti. Bu doğrultuda Genel Sıhhat Sigortası primlerinin karşılandığını kaydeden Bakan Yanık, “Vatandaşlarımızın SGK’ye ödemesi gereken 1.9 milyar TL’lik Genel Sıhhat Sigortası primini Bakanlık olarak biz üstlendik. Ayrıyeten 2.6 milyon TL’lik hastane, ilaç, reçete, optik iştirak hissesi ismi altında ödenen meblağı da hak sahiplerine geri verdik” dedi.

ENGELLİ VATANDAŞLAR AİLELERİ İLE BİRLİKTE DESTEKLENİYOR

Engelli vatandaşlara yönelik siyasetler geliştirmenin yanı sıra ekonomik takviye de verdiklerini belirten Bakan Yanık, bu kapsamda 1.138 milyar TL engelli aylığını ve 957 milyon TL Konutta Bakım Yardımı’nı hak sahiplerinin hesaplarına yatırdıklarını belirtti.

Gereksinim sahibi ailelerin aile bütünlüğünü müdafaayı hedeflediklerini belirten ve bu doğrultuda Toplumsal Ekonomik Takviye sunduklarını belirten Bakan Yanık, şu sözleri kullandı:

“Ekonomik niçinlerle çocuklarımızın ailelerinden uzaklaşmalarının, farklı ortamlarda büyümelerinin önüne geçerek onların kendi aileleriyle bir ortada, sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini önemsiyoruz. SED ile muhtaçlık sahibi aileler çocuklarının başta eğitim olmak üzere başka gereksinimlerini karşılayabiliyor. Bu doğrultuda ailelerimize toplamda 234.6 milyon TL dayanakta bulunduk.”

KIŞ MEVSİMİ İÇİN 220 MİLYON TL AKTARILDI

Gereksinim sahibi vatandaşların kış mevsiminden olumsuz etkilenmemeleri için yeni bir ek kaynak hazırladıklarına dikkat çeken Bakan Yanık, “Vatandaşlarımızın kış aylarındaki muhtaçlıklarının karşılanmasına öncelik verdik. Bu kapsamda birinci etapta 220 milyon TL’yi Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına aktardık” tabirlerini kullandı.

Bakan Yanık, “Şartlı Eğitim Yardımı” ile çocukların okula devam etmesi kaydıyla, birinci ve orta tahsil çağında çocuğu bulunan ve toplumsal teminatı olmayan ailelere eğitim dayanağında bulunduklarını, “Şartlı Sıhhat Yardımı” ile de 0-6 yaş içinde çocuğu olan muhtaçlık sahibi ailelere, Sıhhat Bakanlığının belirlediği vakit içinderda sıhhat denetimlerini yaptırmaları kaydıyla nizamlı nakdi yardımda bulunduklarını belirtti. Çoklu oldukçalu doğum ile dünyaya gelen 0-2 yaş aralığında çocukların bulunduğu muhtaçlık sahibi hanelerin beslenme ve öz bakım gereksinimlerine yönelik olarak takviyede bulunduklarını belirten Bakan Yanık bu üç yardım kapsamında hak sahiplerinin hesaplarına toplamda 259 milyon TL’yi hesaplara yatırdıklarını söylemiş oldu.

Bakan Yanık, ayrıyeten doğum daha sonrasında talep eden her vatandaşa Doğum Yardımı kapsamında 30,2 milyon TL takviye sağladıklarını bildirdi.

PANDEMİ DAYANAKLARI SÜRÜYOR

Bakan Yanık, Covid-19 pandemisi niçiniyle hayata geçirilen Salgın Toplumsal Dayanak Programı ile dönemsel gereksinim sahibi vatandaşlara takviye olmaya devam ettiklerini bildirdi. E-Devlet üzerinden Faz-3 takviye müracaatının sürdüğünü belirten Bakan Yanık, Ocak ayına ait 7.3 milyon TL Faz 3 ödemesi gerçekleştirdiklerini kaydetti.

BARINMA ŞARTLARI GÜZELLEŞTİRİLİYOR

Bakan Yanık, kış ayları niçiniyle muhtaçlık sahibi vatandaşların barınma şartlarının güzelleştirilmesine yönelik yardımlarının da bulunduğunu belirtti. Bakan Yanık, “Bu ay içerisinde aktardığımız 5,8 milyon TL’lik Barınma Yardımı ile oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sıhhatsiz meskenlerde yaşayan muhtaçlık sahibi vatandaşlarımızın konutlarının imali bakım-onarımını gerçekleştirdik” dedi.

Gereksinim sahibi vatandaşlara yönelik nakdi takviyelerin tertipli bir biçimde devam ettiğini söz eden Bakan Yanık, şunları söylemiş oldu: “Vatandaşların kış mevsiminden olumsuz etkilenmemeleri için kaynaklarımızı seferber etmeye devam ediyoruz. Elektrik Yardımından Barınma Yardımına, Konutta Bakım Yardımından Toplumsal Ekonomik Destek’e, Genel Sıhhat Sigortası Yardımından Eğitim Yardımına kadar biroldukca başlıkta vatandaşımızı yalnız bırakmadık. Bu doğrultuda Ocak ayı içerisinde muhtaçlık sahibi vatandaşlarımıza yönelik 4 milyar 897 milyon TL nakdi yardımda bulunduk.”