Yerinde üretimle besin fiyatlarını düşürecek

bencede

New member
Proje kapsamında, birinci vakit içinderda İstanbul’da Göçbeyli, Kızılcaali, Kadıllı ve Aydos’ta bulunan toplam 310 dönümlük tarım yerlerinden karalahana, pazı, fındık turp, tere, dere otu, maydanoz, kıvırcık ekimleri yapılıyor. Bu alanlardan toplanan eserler 24 saat içerisinde raflarda yer alıyor. Besin atığı ve karbon ayak izinin azaltılması hedeflenen bu üretim modeliyle mamüllerin raf meblağlarında yüzde 20’lik bir tasarruf olacağı belirtiliyor. İstanbul’da 100 çiftçiyle başlatılan proje, Ankara ve İzmir’le devam edecek.

YÜZDE 50 HEDEFİ

Projeyle ilgili Gebze Göçbeyli Köyü’nde gazetecilerle bir ortaya gelen CarrefourSA CEO’su Kutay Kartallıoğlu, “Şu an yeşillik kümesinde Kent Tarımı üretimi, İstanbul mağazalarımızdaki toplam satışlarımızın yüzde 5’ini karşılıyor. Mevcut ve potansiyel üreticilerle bir yıl ortasında amacımız, bu oranı yüzde 50’ye çıkarmak. Yalnızca zerzevat değil bakliyat mamüllerinde de bölgenin iklim ve toprak yapısına uygun kent tarımını destekleyeceğiz. Tedarik zincirini kısaltarak, limitli kaynakların idaresini denetim edecek, ekonomik kayıpların önüne geçeceğiz” diye konuştu.

TÜKETİM ARTIYOR

Dünyada bozulan üretim ve tüketim istikrarının daha önemli boyutlara ulaşma tehlikesinin bulunduğunu söz eden Kartallıoğlu, kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “Gıda talebine dayalı üretim 2050 yılına geldiğimizde yüzde 65, besin üretimi için gereksinim duyulan su tüketimi ise yüzde 15 artacak. Bu sayılar, besinin ve suyun sürdürülebilirliğini her zamankinden daha değerli hale getiriyor. Bu kapsamda besinin temeli olan ziraî üretimlerin sürdürülebilirliği için hayata geçirdiğimiz Kent Tarımı Projesi, her gün raflarımıza gelen ve müşterilerimizin sofrasına ulaşan besinin taze, uygun fiyatlı ve sürdürülebilir olması amacımızdaki kararlılığımızı ortaya koyuyor.”

İSTANBULLU ÇİFTÇİLERE ALIM GARANTİSİ

İstanbul’a 30 km uzaklıkta yer alan köylerde tarım yapan çiftçiler CarrefourSA’nın radarında. İstanbullularla garantili alım muahedeleri yapmaya başladıklarını söyleyen Kartallıoğlu, “Kent Tarımı kapsamında çiftçilerimizin üretim süreçlerini denetim ediyor, planlı üretim yapılmasını sağlıyoruz. Depolarımıza ve mağazalarımıza yakın olan tarım alanlarından alım yapıldığı için lojistik, depoda bekleme müddeti, soğutma, sürece ve paketleme üzere konularda tasarruf sağlıyoruz. Ekonomik kayıpların önüne geçerken tüm süreçleri denetim ediyor karbon ayak izimizi azaltıyoruz. 4 aylık hesaplamalarımıza nazaran 19 ton karbon azaltımından kelam edebiliriz” dedi.