Yaya geçidindeki vefata 3 yıl ceza

Beykozlu

New member
Antalya’da yaya geçidinde 12 yaşındaki Eren’in vefatına yol açan sürücüye 3 yıl 4 ay ceza verildi.

Kaza, Konyaaltı ilçesine bağlı Siteler Mahallesi Emniyet Caddesi üzerinde 9 Kasım 2021 tarihinde saat 17.00 sıralarında meydana geldi. Ayten Çağıran Ortaokulu öğrencisi Eren Arıcan (12), okul çıkışı kavşaktaki yaya geçidinden geçerken, Yusuf T. idaresindeki halk otobüsünün altında kaldı.

Kazayı nazarannlerin durumu bildirmesi üzerine olay yerine sıhhat grupları, itfaiye ve polis sevk edildi. İtfaiye takımlarının çalışması kararı Eren Arıcan otobüsün altında çıkartılırken, sıhhat takımları çocuğun ömrünü kaybettiği belirledi.

Oğullarının ömrünü kaybettiği kavşakta olanları anlatan baba Barış Arıcan, “Oğlumuz denetimli bir biçimde araçların geçişine müsaade verdikten daha sonra yaya geçidine iniyor. Tam orta refüjü bitirmeye bir iki adım kala otobüs süratli bir biçimde ‘dur’ levhası bulunmasına karşın durmadan süratli bir iç dönüş yaparak oğlumuzun vefatına sebep oluyor” dedi.

“BİR NEVİ ÖZGÜR KALIYOR”

Verilecek sonucun emsal olmasını isteyen baba, “Mahkemenin hakimi olay yerinde tespit yapmaya geldiğinde sanığa 3 sefer ‘sen bu çocuğu nasıl burada görmedin?’ sorusunu sormasına karşın mahkemenin 4. duruşması sonunda verdiği karar bizim için şok tesiri oluşturdu. 3 yıl üzere komik bir sayıyla yargıladılar. Bu avukatlarımızın dediğine nazaran bir nevi özgür kalıyor” halinde konuştu.

“TAKİBİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Olayın takibini bırakmayacaklarını belirten baba Arıcan, “Bu davanın kararınu herkes merak ediyordu. Otobüs sürücülerinin bu vurdum duymaz halleri, yolların tek hakimiymiş üzere biraz daha dizginlenmeleri açıdan bu davanın ısrarla bütün duruşmalarda en ağır cezayı talep etmemize karşın ne yazık ki tabandan ceza verildi. Sanığın tekrar yargılanıp en ağır cezayı alması için gerekli tüm müracaatları yapacağız” formunda konuştu.

“ÇARPIP OTOBÜSÜ SÜRMEYE DEVAM ETMİŞ”

Eren Arıcan’ın annesi Keziban Arıcan, “Ağır cezada yargılanmamasının niçininin tek mevt olduğu söylenildi. Tek vefat yada fazlaca mevt olmasının ağır cezada yargılanmamasının kararı olmamalı. Burada resmen bir cinayet işlendi. Şoför oğlumun üzerine göz bakılırsa bakılırsa otobüsü sürdü. ‘Görmedim’ diyerek tabir verdi. Benim gözümde bu kişi katildir, cinayet işlemiştir. Şoför çarptığını bile anlamayıp otobüsü sürmeye devam etmiş, içerideki yolcuların bağırmasına rağmen” tabirlerini kullandı.

“BENİM GÖZÜMDE KATİL”

Burada en büyük kusurun şoförde olduğunu söyleyen anne Arıcan, “Onlar da istemeden bu biçimde bir şey yaptı diye daima empati yaptık. Fakat mahkemenin süreci boyunca sürücünün soğuk kanlılığı, olay epey soğuk kanlı bir biçimde anlatması olağanmış üzere göstermesi kararı bütün fikrimiz değişti. Benim gözümde katildir” açıklamalarında bulundu.