Ünlü finans uzmanı Aysun Mercan’a 15 milyon TL’lik tuzak: Tabiri ve dolandırıcıların manzaraları ortaya çıktı

Beykozlu

New member
Tele-dolandırıcıların son kurbanı, Türkiye’de bulunan bir Japon bankasının idare şurası üyesi Aysun Mercan oldu. Dolandırıcılar, 28 Ocak- 9 Şubat içinde, ünlü finans uzmanının 270 bin euro ve 150 bin dolarını almakla kalmadı, Kadıköy’de yarım milyon dolar fiyatındaki dairesini bile sattırdı.

Aysun Mercan, 4 seferde 15 milyon lirasını kaptırdığı telefon dolandırıcılarından şikayetçi oldu.

GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI

Sabah gazetesinde yer alan haberde Mercan’ın elden parayı teslim ettiği maskeli şahsın manzarası ve sözüne yer verildi.

Habere bakılırsa, Mercan’ın bankadan havale yaptığı kişinin kimliğinin Ankara’da ikamet eden Oğuzhan Avcı (29) isimli kişi olduğu saptandı.

“KUYUMCU SOYGUNUNDA KİMLİĞİNİZ BULUNDU”

Aysun Mercan sözünde 28 Ocak günü 3 adet farklı numaradan arandığını söylemiş oldu. Mercan, telefondaki şahısların kendisini Kadıköy Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı komiser ve savcı Fuat Oktay Uysal olarak tanıttığını belirtti. “Bana Kadıköy’deki kuyumcu soygununda kimliğimin soyguncular tarafınca bırakıldığını söylemiş olduler. Ayrıyeten FETÖ, soygun, şantaj cürümlerine karışan örgütün eline geçtiğini söylemiş olduler ve kimlik detaylarımi kullanarak daha büyük hatalara karışabileceğimi söylemiş olduler” diyen Mercan, yaşadıklarını tek tek anlattı.

EMNİYETİN NUMARASINI İNTERNETTEN ARATMIŞ TEYİT ETMİŞ

Dolandırıcıların kendisine Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün telefonunu verdiklerini ve arayarak teyit edebileceğini söylemiş oldukleri Mercan, “Ben internetten denetim ettiğimde numaranın yanlışsız olduğunu gördüm ve şahıslara inandım. daha sonrasında şahıslar banka hesaplarıma ulaşıldığını ve bunu denetim etmek üzere bana iban numarası vererek buraya para göndermemi istediler” dedi.

AZİMET KÖYLÜOĞLU’NDAKİ TAKTİK BURADA DA UYGULANDI

Dolandırıcıların verdiği iban numarasının Oğuzhan Avcı ismine olduğunu ve birinci etapta 28 Ocak günü 150 bin lira bu hesaba aktardığını söyleyen şanssız finans uzmanı, tıpkı eski devlet bakanı Azimet Köylüoğlu’nu dolandıranların uyguladığı, amaç ismin telefonlarının devamlı aranarak açık tutturma taktiğini uyguladıkları tespit edildi. Dolandırıcılar bu taktikle birlikte, dolandırılmak istenen kişinin farklı şahıslarla bağlantıya geçip geçmediğini denetim etmeyi amaçladı.

31 Ocak günü ise hesabındaki 70 bin euro ve 47 bin doları nakit olarak bankadan çektikten daha sonra kendisini farklı farklı adreslere ve son olarak Ataşehir’deki bir adrese gönderdiklerini aktaran Mercan, “1.75 uzunluklarında 28-33 yaşlarında maskeli bir şahsa parayı teslim ettim. Teslim ederken telefondaki şahıslar gelen şahsın MİT mensubu olarak tanıtan ve parola olarak da söyledikları ‘Kartal’ kodunu söylememi ve doğruysa vermemi söylemişlerdi. Ben de o denli yaptım. Parayı teslim ettiğim şahıs, parayı göğüs bölgesine koyarak oradan süratlice ayrıldı” dedi.

YENİ TELEFON VE SINIR ALDIRDILAR

Dolandırıcıların kendisine yeni bir telefon ve sınır aldırdıklarını ve bu telefonla irtibata geçmesini söylemiş oldukleri Mercan, “2 Şubat günü ise banka şubesinden 70 bin euro daha çektim ve tıpkı bireye bankanın karşısında elden teslim ettim” sözünü kullandı.

TAPU’DA OPERASYON VAR DEYİP 1 HAFTADA KONUTUNU SATTIRDILAR

Dolandırıcıların ağına düşen Mercan’a bu sefer de “Tapu kadastro şubesinde bir operasyon var meskenini satman gerekiyor. Bu satış yasal olmayacak, sorun yaşamazsın” dediklerini aktaran şanssız bayan, “Ben de bunun üzerine oturduğum binayı yaklaşık 1 hafta ortasında sattım” dedi.

Yaklaşık yarım milyon dolarlık bu parayı da iki parti halinde evvel Zincirlikuyu’da daha sonra ise Aksaray metro istasyonunda tıpkı bireye teslim eden Mercan, “Şahıslar telefonda yine bana aldırdıkları çizgisi kırmamı, kendilerini aramamamı ve 25 Şubat günü bana haber vereceklerini, konutumu de geri alacağımı söylemiş olduler. Ben de bu tarihe kadar bekledim. Kimse arayıp haber vermeyince dolandırılmış olduğumu anladım. Şikayetçiyim” diye konuştu.