TİM heyeti, Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’yi ziyaret etti

bencede

New member
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri İsmail Gülle, TİM idare heyeti ve bölümler kurulu üyeleri Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’yi ziyaret etti. İstanbul’da gerçekleşen görüşmelerde gündemdeki son gelişmeler ele alındı.

Görüşmeyi pahalandıran TİM Lideri İsmail Gülle “İhracatçıları yol ve mukadderat arkadaşı olarak nazarann Cumhurbaşkanımızın kuvvetli iradesini ve ağır takviyesini her vakit gerimizde hissediyoruz. Bu iradenin iktisat alanındaki idaresini kuvvetli bir bağlantıyla gerçekleştiren Hazine ve Maliye Bakanımız ve Türkiye’nin kuvvetli üretim yapısının mimarı olan ihracatçıların buluşması bu sebeple son derece kıymetli. Dünya iktisadının son derece kırılgan bir seyir izlediği bir devirde Türk ihracatçısının maksatlarını tutturması için bu iş birliği epeyce kıymetli. El birliğiyle, çalışmayla, ortak akılla bu süreci optimum yarar ile tamamlayabiliriz” diye konuştu.

2022 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ihracat maksadını 250 milyar olarak gösterdiğini hatırlatan Gülle kelamlarına şöyleki devam etti:

“Bu maksada varmak için her ay geçen yıla nazaran ortalama 2,1 milyar dolar daha fazla ihracat gerçekleştirmemiz gerekiyor. Ocak ayında bunu başardık. Şubat ayında bundan daha fazla bir artış oranı yakalayacağımızı söyleyebiliriz. Bu noktada Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki iradenin hayli değerli adımlarla sürece dayanak verdiğini görüyoruz. Kur Muhafazalı TL Vadeli Mevduat enstrümanın belirtildiğı paket yardımıyla, Türk lirası yatırım araçları cazip hale getirildi. Bu sayede istikrara kavuştu. Proje Bankacılığı vizyonu ile paranın bir meta üzere krediyle alınıp satılmasının önüne geçiliyor. Bu sayede yatırım yaparak ülkemize paha katan girişimcilerin önü açılmış, işleri kolaylaşmış oluyor.

Son olarak deklare ettiğınız Kredi Garanti Fonu kapsamında, Yatırım Dayanak Paketi için 25 milyar TL, İhracat Takviye Paketi için 25 milyar TL, İşletme Harcamaları Takviye Paketi için 10 milyar TL olmak üzere üç paket devreye alındı. Toplamda 60 milyar TL kefalet hacmi oluşturan bu paket, yeni iktisat modelimizin muvaffakiyete ulaşmasında son derece değerli bir adım oldu. İhracatçıların iş hacminin arttığı ve yeni yatırımlara muhtaçlık duyduğu bir periyotta, KGF kapsamında 6 ay ödemesiz devir ve 18 ay vade uygulamasını hayati kıymet taşıyor.

Her ay ortalama 1700 firmanın katıldığı ihracat ailesine, yeni fertlerin dahil olması ismine ihracatçı olmayan lakin ihracat potansiyeli olan tüm ‘lerin de bu imkanlardan faydalanacak olması önemli bir gelişme. Bu adım, ihracat ailesini genişletmeye yönelik yaptığımız çalışmalarda itici güç olacak. Biz inanıyoruz ki, daha fazla ihracat; Daha fazla yatırım ve daha fazla ihracatçıyla mümkün. O niçinle KOBİ’lerimizi desteklemek ihracatımızın geleceği ismine son derece kıymetli. KGF’nin emel dışı kullanmasını engellemek ismine tedbirlerin alınması ve bu tedbirlerin halis niyetli yatırımcıların önüne mahzur olarak çıkmamasına dikkat edilmesi de yerinde bir atılım oldu.”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile yapılan görüşmede yatırım, üretim ve ihracat odaklı yeni yol haritasının muvaffakiyete ulaşması ismine her türlü takviyesi vermeye hazır olduğunu söz eden Gülle, Yeni Ekonomik Modelin daha verimli işlemesine katkıda bulunmak, Enflasyonla uğraşa dayanak olmak, Üretim ve ihracat ekosistemini güçlendirmek ismine ihracatçılarımızın karşılaştığı sıkıntılara tahlil tekliflerinin de yer aldığı ayrıntılı bir belgeyi Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye sunduklarını söylemiş oldu.

Gülle, “Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 iktisadı ortasına sokacak formülün ihracat olduğuna inanıyoruz. Ülkemizi daha kuvvetli ve müreffeh yarınlara taşıyacak yolun ihracattan geçtiğini biliyoruz. Hükümetimizde de bu inancı görmekten son derece memnunuz” dedi.