SON DAKİKA HABERİ: KKTC’de orman yangını denetim altında

Beykozlu

New member
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Girne ilçesine bağlı Geçitköy bölgesinde çıkan yangın denetim altına alındı.

Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) açıklamalarda bulunan KKTC İtfaiye Genel Müdürü Ramadan Gürpınar, bugün öğlen saatlerinde başlayan yangında, havadan ve karadan yapılan müdahale kararı alevlerin denetim altına alındığını söylemiş oldu.

Bölgede soğutma çalışmalarının sürdüğünü belirten Gürpınar, yangın helikopterlerinin de bu çerçevede havadan su atmaya devam ettiğini kaydetti.

Gürpınar, rüzgarla bir daha alevlerin büyümemesi için çalışma yürüttüklerini söz etti.

İtfaiye Müdürü Gürpınar, birinci belirlemelere göre Geçitköy bölgesindeki yangında, 1000 dönüm civarında kuru ot, makilik ve ormanlık alanın ziyan gördüğünü deklare etti.

Geçitköy’de öğlen saatlerinde toprakta çıkan yangın ormanlık alana yayıldı.

Yangına, polis ve itfaiye gruplarının yanı sıra Orman Dairesi, Sivil Savunma, askeri işçi ve bölge halkının traktörlerle müdahale etti.

TÜRKİYE’DEN ÇALIŞMALARA DESTEK

Yangına bağlı oluşan ağır duman sebebi ve iş makinelerinin yangına müdahale edebilmeleri hedefiyle Girne-Güzelyurt ana yolunun Geçitköy ile Karşıyaka ortası trafiğe kapatıldı.

KKTC Başbakanı Ünal Üstel, Türkiye’den ve İngiliz üslerinden olmak üzere iki helikopterin yangının söndürme çalışmalarına yardım ettiğini deklare etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da söndürme çalışmalarını takip etmek üzere bölgeye gitti.