Sinoplu manav: Salatalığın kilosunu 5 TL’ye satıyorduk, artık tanesi 5 TL’ye geliyor

bencede

New member
Sinop’ta manavlık yapan Gökhan Canel, sattığı eserlere son iki ay içerisinde yüzde 50 ila yüzde 100 içinde artırım geldiğini söylemiş oldu. “Evlere servise gittiğimde sipariş fişi yazmaya utanıyorum” diyen manav esnafı, zerzevat ve meyve fiyatlarındaki artışı kıymetlendirdi.

Canel, şöyleki konuştu:

‘HER HAFTA DEĞİL HER GÜN ZAMLANIYOR’

“Biz, 24 TL’ye salatalık alıyoruz, 25 TL’ye satıyoruz. İki ay evvel salatalığın kilogramını 5 TL’ye satıyorduk, artık tanesi 5 TL’ye geliyor. Her hafta değil her gün artırım geliyor. Muza da nazar değdi. ‘Muz iyi’ diyorlardı, muza da artırım geldi. 10 liraydı, 15 lira oldu. Aniden yüzde 50 artırım geldi. 8,8 buçuk liraya elmanın alışı var. Biz, 10 liraya satıyoruz, haliyle para kazanamıyoruz. 10-12 TL’den sattığımızı düşünsek bir ailede 4-5 kişi var. Birtakım meyveler uygundu, onlara da artırım geldi. Lakin insanlarda meyve yiyecek hal kalmadı ki.

‘MÜŞTERİYE EVVEL FİYATI SÖYLÜYORUM’

Yemek yapmak için karnabahar bile 12-15 TL olur mu? Ispanak 15 TL. Evvelce 5 TL’ydi. İnsanlara elma, portakal lazım değil ki. Patates bile 6-7 TL. Ben, meskenlere servise gittiğimde sipariş fişi yazmaya utanıyorum. 50-100 TL’lik siparişler 300 TL oldu. Müşteri geliyor, ‘2 kilogram salatalık ver’ diyor, lakin ben birinci başta fiyatını söylüyorum. Zira 2 kilogram salatalık olmuş 50 TL. Yalnızca 50 TL salataya verse 300-400 lira harcayacak. Bilk evvel müşteriye fiyatını söylüyorum, malzemeyi söylemeden. Her gün akaryakıta artırım geliyor. Her gün her şeye artırım geliyor. Hiç düşme yok.”