“Sihir kelimesi bunu oldukça iyi özetliyor”

celikci

New member
Christopher Nolan’ın edebiyat eğitimini başarıyla tamamlamasının ve bundan böyle kendini sinemaya adamasının üzerinden 30 yıl geçti. 1970 doğumlu İngiliz, uzun zamandır zamanımızın en başarılı yönetmenlerinden biri. “Memento” ile kronolojik olmayan hikaye anlatımının ustası olduğunu kanıtladı, “Batman Başlıyor” ile ve süper kahraman filminin türünü yeniden tanımladığı iki devam filmi olan “Başlangıç” ve “Dunkirk” ona Oscar adaylığı getirdi. Şimdi on ikinci uzun metrajlı filmi “Oppenheimer”ı sunuyor (20 Temmuz’dan itibaren sinemalarda). Paris’teki dünya prömiyerinin yapıldığı gün, bir Haber röportajda soruları yanıtladı.

Bay Nolan, yeni filminiz “Oppenheimer” atom bombasının mucidinin hikayesini ve dolayısıyla bilimin büyük sorularını, özellikle de araştırmanın getirdiği sorumluluğu anlatıyor. Kitlenize ne iletmek istiyorsunuz?

Mesajım yok, demek istediğin buysa. Kanımca, çok didaktik hale geldiğinde ve insanlara ne düşüneceklerini söylemek istediğinizde, sinema için her zaman zararlıdır. Neredeyse her izleyicinin istemeden buna direndiğini düşünüyorum.

Arthur Mola/dpa

Londra’dan Los Angeles’a

Christopher Edward Nolan 1970 yılında reklam metin yazarı ve hostesin oğlu olarak Londra’da doğdu, İngiliz edebiyatı okudu ve 2001’den beri Los Angeles’ta yaşıyor.

İlk uzun metrajlı filminin ardından 1998’de “Takip” ile ilk kez 2002’de “Memento” ile senaryo Oscar’ına aday gösterildi. Batman’i üç kez yeniden yorumlaması, ona “Başlangıç”, “Yıldızlararası”, “Dunkirk” ve “Tenet” gibi filmlerde yüksek bütçelerle çalışmasına izin veren mali atılım sağladı.

“Openheimer” (120 Dakika, FSK 12) 20 Temmuz’da Almanya sinemalarında vizyona girecek.

İlan | daha fazlasını okumak için kaydırın

Başka bir deyişle: Bu hikayede kişisel olarak sizi özellikle ilgilendiren ne oldu?

Halihazırda hedeflediğiniz büyük sorular beni cezbetti. Filmim, insanların Oppenheimer’ın kafasında birkaç saat geçirmesini ve böylece ona karşı belirli bir anlayış geliştirmesini sağlama girişimidir. Sonunda onu yargılamamalısın, ama belki onun kim olduğunu ve neden böyle davrandığını anlamalısın. İdeal olarak, eylemlerinizle ve bunların sonuçlarıyla ilgili bazen hoş olmayan soruları yanınıza alırsınız.

Eserlerinize sıklıkla yansıyan bilime olan ilginiz nereden geliyor?

Fiziğe, bilime ve evrene olan tutkum 1970’lerde çocukken başladı. George Lucas’ın ilk Star Wars filmi çıktığında daha çocuktum. Bu tür bir bilim kurgu, hayal gücümü ateşledi. Dokuz, on veya on bir yaşında, araştırma ve deneyle ilgili her şeye özellikle açıksınız. Her halükarda, o zamanlar pek çok şey aklımda kaldı ve daha sonra bilimin bir sinema anlatıcısı olarak benim için ne kadar çok fırsat sunduğunu anladım.

Örnek olarak hemen “Yıldızlararası” filminiz geliyor…

O zamanlar bir fizikçi olan Nobel ödüllü Kip Thorne ile işbirliği yapıyordum çünkü gerçekten insan dünyamıza bilimsel bir bakış atmak istiyordum. Tüm film, bilimin bir hikayeyi olağanüstü, daha önce hayal bile edilemeyecek şekillerde anlatmaya nasıl yardımcı olabileceğini görmek üzerine kuruluydu. Ayrıca Tenet ile Thorne’a ve çalışmalarına geri döndüm ve fizik yasalarını daha bilim kurgu bir şekilde uyguladım. Şimdi Oppenheimer’da özellikle 20. yüzyılın ilk yarısının bilim adamlarına ve yarattıkları sihire bakıyorum.

Büyü?

Söz bence çok iyi özetliyor. Genç Oppenheimer ve çağdaşlarının yaptıkları devrim niteliğindeydi, dünyamızı daha önce kimsenin yapmadığı ve neredeyse hiç kimsenin anlamadığı bir şekilde hayal ettiler. Bu birçokları için sihir gibi çalışmış olmalı. Bugüne kadar, kuantum fiziği henüz klasik fiziğe tam olarak entegre edilmemiştir. Hala birçokları için bir gizem. Bu nedenle, Oppenheimer’ın filmdeki düşünce süreçlerini görselleştirme biçimimin de bu sihirli bileşene sahip olması gerekir. Seyircinin içlerinde neler olup bittiğini anlaması ile ilgili değil. Ama işinin ne kadar dünyayı sarsan ve heyecanlandıran olduğuna dair bir duygu aktarmam gerekiyordu.

Oppenheimer TS Eliot okuyor, Stravinsky dinliyor, Picasso’ya hayran. Baştan aşağı modern bir çocuk. Atom bombasıyla bitti diyebilir misiniz?

Evet. Film, Oppenheimer’ı zamanının kültürüne çok net bir şekilde demirliyor. 1920’lerde fizikte ortaya çıkan devrim, benzer sanat, müzik ve politika devrimlerinde karşılığını buldu. Devrimden sonra Rusya’da olanlar, komünizmin başlangıcı onu çok etkiledi. O zamanın entelektüelleri, sanatta, bilimde veya genel olarak yaşamda, tüm yapıların ve kuralların temelden yeniden değerlendirilmesinin bir parçasıydı. O zamanlar meydana gelen tüm devrimler ve değişimler hakkında çok az kişi farkında olsa da, dünyamız üzerinde en kalıcı etkiye sahip olan şey fizikti. Ve her şeyden önce, tersine çevrilemezdi. Sanattaki üsluplar ve hatta siyasi gelişmeler yeniden tersine çevrilebilir. Ancak atomun gücü geri alınamadı.

Filminiz şimdi Oppenheimer’ın başarılarını kutluyor, ancak elbette bunların acı sonuçları da, yani Hiroşima ve Nagazaki’nin bombalanması da bir rol oynuyor. Bu anlatısal olarak zor bir dengeleme eylemi miydi?

Denge muhtemelen bunun için en iyi kelime değil. Burada yan yana duran iki uç nokta var. Seyircinin gerçekten Oppenheimer’ın yerine konması ve başarılı Trinity testinin, yani tarihteki ilk nükleer silah patlamasının zaferini hissetmesi benim için önemliydi. Ve ardından gelen sonuçların kasvetiyle empati kurabilmelidir. Oppenheimer, elbette bu tür senaryoları öngörebilen parlak bir beyindi. Ama bazı şeyleri de saklamıştır. Sonunda eylemlerinin sonuçlarıyla yüzleştiğinde, bu hem onu hem de seyirciyi ani bir güçle vurur.

Ancak filmi kronolojik sırayla anlatmıyorlar. Matt Damon az önce bir röportajda muhtemelen bir hikayeyi lineerleştiremeyeceğinizi söyledi. Neden her zaman düzensiz, parçalanmış anlatı yapılarına güveniyorsunuz?

Benim için bir hikaye ve onu anlattığım yapı ayrılmaz bir şekilde bağlantılı. İdeal yapısının tam olarak ne olduğunu bulmadan asla bir senaryo yazmaya başlamam. Film yapımcılarına hikayelerini anlatma konusunda yazarlara veya oyun yazarlarına verdiğimizden çok daha az özgürlük vermemiz ilginç. Sinema bu konuda çok daha muhafazakar olma eğilimindedir, bu muhtemelen televizyonun bir süredir sahip olduğu büyük etkiden kaynaklanmaktadır. Reklam aralarının da olabileceği ekranda, doğrusal hikaye anlatımı mükemmel bir şekilde uyuyor ve Hollywood’un ipucu olarak aldığı şey buydu. Ancak kariyerine TV ve VHS patlamasından sonra başlayan bizler, farklı bir bakış açısı geliştirebildik. DVD’ler ortaya çıktığı andan itibaren, izleyiciler bir filmi istedikleri zaman başlatıp durdurma ve ileri geri atlama seçeneğine sahip oldular. Bu noktadan yola çıkarak, bir hikayeyi yapılandırmanın tamamen yeni, çok daha ayrıntılı yolları ortaya çıktı.

Sadece 57 günlük çekim süreleri vardı ki bu, bu büyüklükteki bir film için çok az bir sayı. Önceki filmlerinize kıyasla, bunun çalışmalarınız üzerinde nasıl bir etkisi oldu?

İşin temposu çok daha stresliydi ama bir şekilde bu enerji filme uygundu. Prodüksiyon karmaşıktı, örneğin çölde koca bir şehir, yani Los Alamos’un bir kopyasını inşa ettik. Ama hem kameramanım Hoyte van Hoytema hem de ekibim bu verimli koşuşturmacaya kapıldı. Bu bana biraz, zaman ve paranın her zaman lüks olduğu ve ekip ruhunun sonunda harika bir sonuç almamızı sağladığı ilk filmlerimdeki çalışma şeklimi hatırlattı.

Cillian Murphy'den Dr.  J. Robert Oppenheimer, Christopher Nolan'ın filminde, sağda Eylül 1945'te Alamogordo yakınlarındaki atom bombası test sahasındaki orijinal

Cillian Murphy’den Dr. J. Robert Oppenheimer, Christopher Nolan’ın filminde, sağda Eylül 1945’te Alamogordo yakınlarındaki atom bombası test sahasındaki orijinalAP, sol ve AP Fotoğraf aracılığıyla Universal Pictures

Birkaç kez birlikte çalıştığınız Cillian Murphy hakkında son bir soru. Şimdiye kadar sizinle hep yardımcı rollerde oynadı, şimdi ise baş kahraman. Onu ideal Oppenheimer yapan nedir?

Senaryo yazarken asla oyuncuları düşünmeye başlamam. Bu sizi sınırlıyor ve özellikle Oppenheimer gibi gerçek bir karakter söz konusu olduğunda, önce kişi hakkında kendini beğenmiş olmak ve daha sonra onları kimin ve nasıl hayata geçireceğini şimdiden düşünmemek istiyorum. Ama senaryoyu bitirdiğimde, kendimi temel olarak kullandığım kurgusal olmayan kitabı, Kai Bird ve Martin Sherwin’in biyografisini tutarken buldum. Kapakta Oppenheimer’ın yoğun mavi gözleriyle kameraya baktığı bir fotoğraf var. Ve bana kimi hatırlattığını hemen anladım: arkadaşım Cillian Murphy. Onunla Batman Başlıyor’da başrol oynamak için kısa listeye alındığında tanıştım. Sonunda farklı bir rol oynadı ama o zamandan beri sahip olduğumuz en yetenekli oyunculardan biri olduğunu biliyorum.