His Delen’in erkek arkadaşı ‘kasten öldürme’ kabahatinden beraat etti

Beykozlu

New member
Gaziantep’te 17 yaşındaki His Delen’in vefatıyla ilgili yargılanan Mehmet Kaplan’a 10 yıl mahpus cezası verildi, sanık kararla bir arada tahliye edildi.

10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına, sanık Mehmet K. tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Manzaralı Bilişim Sistemi ile bağlandı.

Duruşmaya His Delen’in annesi Şenel, babası Bülent Delen, kardeşleri ve taraf avukatlarının yanı sıra Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, KADEM ve Ankara Barosu temsilcileri katıldı.

Sanık Mehmet K, söyleyecek kelam bulmakta zorlandığını, kız arkadaşını kaybettiği için üzgün olduğunu savunarak “Adli Tıp Üst Şurası raporunun altına 30 tabip imza attı. 18 ay daha sonra kamera kayıtlarına ve İsimli Tıp raporlarına niye itiraz ediliyor. 18 ayın 13 ayını tek kişilik hücrede geçirdim. Ben sevdiğim kızı kaybettim. Bir canım var ancak bin tane canım olsa Duygu’nun bir saniye yaşaması için bir daha veririm. Verdiğim tabirlerin arkasındayım”diye konuştu.

Baba Bülent Delen, adalete güvendiğini, kızının yaşaması halinde geçen hafta 19 yaşına gireceğini tabir ederek, “Kızım toprak altında katil hala karşımızda nefes alıyor.” dedi.

His Delen’in erkek arkadaşının konutuna giderken güvenlik kamerası manzarası ortaya çıkmıştı.

Anne Şenel Delen de kızının acısını hala yaşadığını lisana getirdi, “Her gün acı çekmekten yoruldum. Adaletinize güveniyorum, sanık cezasını çeksin. Pakların canı yanmasın.” tabirlerini kullandı.

Maktulün avukatları ise sanık tarafının kanıtları manipüle etmeye çalıştığını sav ederek kamera kayıtlarının yeniden incelenmesini istedi.

TAHLİYE EDİLDİ

Mahkeme heyeti, “Kasten öldürme” ve “Cinsel istismar” hatasından beraatına, “hakaret” cürmünden bin 800 lira para cezasına, “konutta yağma” hatasından ise 10 yıl mahpusla cezalandırılmasına hükmettiği sanığın kararla birlikte tahliyesine oy birliğiyle karar verdi.

sonucun akabinde His Delen’in yakınları hudut krizi geçirdi, karara reaksiyon gösterdi.

OLAY

Gaziantep’te 13 Ağustos 2020’de Şehitkamil ilçesi Batıkent Mahallesi’ndeki 5 katlı apartmanın 4’üncü katından bir kişinin düştüğü ihbarı üzerine olay yerine sıhhat ve polis takımları sevk edilmiş, kaldırıldığı hastanede ömrünü kaybeden kişinin 17 yaşındaki His Delen olduğu belirlenmişti. Meskende bulunan Mehmet K. (20) tutuklanmıştı.

Mehmet K. hakkında “çocuğun taammüden öldürülmesi” cürmünden ağırlaştırılmış müebbet ile “çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “hakaret” ve “konutta yağma” kabahatlerinden çeşitli oranlarda ceza istemiyle açılan davada mahkeme keşif sonucu vermiş ve olay yeri inceleme uzmanı, fizik mühendisi, isimli tıp uzmanı ve bilgisayar teknolojisi uzmanından oluşan heyet, 19 Mart’ta olayın meydana geldiği sanık Mehmet K’nin konutunda keşif yapmıştı.

Tutuklu sanık Mehmet K’nin 16 Haziran’da “ev hapsi” sonucuyla tahliyesine karar verilmiş, Cumhuriyet Başsavcılığınca karara itiraz edilmişti. İtirazı kıymetlendiren 11. Ağır Ceza Mahkemesinin sonucuyla ikametinde gözaltına alınan sanık 22 Haziran’da tutuklanmıştı.