Film yapımcısı ne Doğu Almanya'ya ne de birleşik Almanya'ya aitti

celikci

New member
Berlinli sinemacı ve yazar Thomas Haberler 29 Mayıs gecesi hayatını kaybetti. Almanya'nın en önemli belgeselcilerinden biriydi. Sanat Akademisi, 30 Mayıs'ta “kısa ve ciddi bir hastalıktan sonra” ölüm haberini duyurdu. Bu inanılmaz derecede hızlı oldu; on gün önce Haberler bir panel tartışmasına katıldı. 68 yaşındaydı.

Haberler son büyük röportajını Şubat ayının sonunda Berliner Zeitung'a verdi. 2024 Berlinale'nin üç kişilik belgesel jürisinde yer aldığı için kendisiyle konuşmak istedik. Jüri, Filistinlilerin Batı Şeria'daki bir yerleşim yerinden sürülmesini ve evlerinin İsrail ordusu tarafından yıkılmasını gösteren, bir İsrailli ve bir Filistinli tarafından çekilen “Başka Ülke Yok” filmini onurlandırdı.

Thomas Haberler'nin son röportajını buradan okuyabilirsiniz:

Berlinale Palast'ta siyah takım elbiseyle sahneye çıkan Thomas Haberler, jüri için “Başka bir film yoktu, başka bir film yoktu” dedi. “Başka Ülke Yok” filminin İsrailli yönetmeninin İsrail'deki apartheid'den bahsettiği ve diğer film yapımcılarının derhal ateşkes çağrısında bulunduğu ödül töreninin ardından bir skandal konuşuldu. Antisemitizmden. Röportajımız onun olaylara bakış açısıyla ilgili olmalı.

Thomas Haberler hemen kabul etti ama birbirimizle telefonda konuşmamamız, buluşmamız konusunda ısrar etti. Prenzlauer Berg'de yaşıyordu ama Prenzlauer Berg'ün gösterişli kafelerinden birine gitmek istemediği kısa sürede anlaşıldı. Schönhauser Allee'de normal bir fırını seçti. Bu aynı zamanda Thomas Haberler'nin mahallesindeki bazı değişikliklerden duyduğu memnuniyetsizlik hakkında da bir şeyler söylüyor.

Thomas Haberler inanılmaz derecede hassas çalıştı ve malzemesini altın terazinin üzerine yerleştirdi

Ödül töreninin bir Yahudi düşmanlığı skandalı olarak algılanmasının heyecanı hâlâ tazeydi; sürekli masaya vurarak tabakların ve bardakların şıngırdamasına neden oluyordu; bu daha sonra kasette açıkça duyuluyordu. Berlin'de yaşadı. Bu olayın daha sonraki yorumunun “tamamen ertelendiğini” söyledi. “Bir noktada bu berbat konuşmayla havaya uçacağım. Peki Kültür Senatörünün açıklamalarını duydunuz mu?”

Thomas Haberler düz deri çantasını açtı ve birkaç sayfa çıkardı. Bu, Berlin Kültür Senatörü Joe Chialo'nun ödül töreninden bir gün sonra “heute” programında verdiği röportajın metniydi. Senatörün açıklamalarının siyah beyaz görülmesi gerektiği ve bunları birkaç kişiye göndermek istediği için bu röportajı yazıya döktü. “Bu senin için” dedi. O Thomas Haberler'di. Malzemesini altın teraziye yerleştirerek inanılmaz derecede hassas ve dikkatli çalıştı.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Fırında Thomas Haberler, Joe Chialo'nun söylediklerini yüksek sesle okudu: “Biliyorsunuz, en önemli sonuca jürilerin nasıl oluşturulduğunu düşündüğümüzde varılacaktır. Çünkü jüriler belli konuları ön plana çıkarıyor. Jüriler de belli söylemleri öne çıkarıyor, belli filmleri ön plana çıkarıyor. Filmleri kimin seçeceğine bakmalısınız.”

Chialo'nun açıklamalarına bu kadar hassas tepki vermesi, 1955 yılında Doğu Berlin'de doğan Thomas Haberler'nin hayatında yaşadığı deneyimlerle alakalı. Transkripti indirdi ve şöyle dedi: “Affedersiniz, burası Doğu Almanya. Bu bir bomba. Bu imkansız! Bu bizim anlamına geliyor çünkü filmi biz ödüllendirdik. Bu bir tehdittir.”

Thomas Haberler, Joe Chialo'nun sözlerini bir tehdit olarak anladı

Kendisi için de şu tehdidi uyguladı: “Benim için bu, film yapmanın zor olacağı anlamına geliyor. Doğu Almanya'da filmlerimin yapımı ile vizyona girmesi arasında bazen 15 yıl oluyordu. Bunun tekrar geldiğini görüyorum. Bunu, filmlerin değiştirildiği ve altyazıların istişare edilmeden çıkarıldığı Federal Cumhuriyet'te de yaşadım.” Bir avukat tutabilirdi ama Haberler Batı'da da pragmatik davrandı: “Bunu bir kere yaparsan bir daha işe alınmazsın. .”

Thomas Haberler röportajın bu bölümünün yayınlanmasını istemedi. Sözlerinin arkasında durmadığından değildi. Bu onunla ilgili değildi, onun mantığıydı. Onun hakkında başka zaman konuşabiliriz.

Kafede bana kendisi hakkında daha fazla bilgi verdi, Haberin Detayları olarak bunu bilmem gerekiyordu. 1978 yılında başladığı Potsdam'daki Konrad Wolf Film ve Televizyon Üniversitesi'ndeki yönetmenlik eğitimini 1982 yılında bırakmak zorunda kaldı. Daha önce matbaacı olmayı öğrenmiş ve daha sonra lise diplomasını gece okulunda tamamlamıştı. Haberler, söz konusu öğrenci filminin daha sonra imha edildiğini söyledi. “Bu yenilikçi hareketle ilgili bir filmdi. Hükümetin amacı insanları buluş yapmaya teşvik etmek ve verimliliği artırmaktı. İlçe İnovasyon Merkezi'nden film haline getirdiğim bir broşür vardı. Sadece resimler metinlerle eşleşmiyordu.”

TRO'da, Oberschöneweide transformatör fabrikasında çekim yaptı. “Transformatörler, parlak topraklanması gereken S şekilli metal parçalar olan kontak taşıyıcılarına ihtiyaç duyuyordu. İki işçi küçük bir koyda alçak taş taburelerde oturarak bunu yapıyordu. Olimpiyatlardan sonra TRO'ya mühendis olarak yerleştirilen bir sporcu, bunun otomatikleştirilebileceğini söyleyerek işlevsel bir model icat etti ve muhtemelen bunun için ikramiye aldı. Biz bu modeli bulduk, işçilere sunduk: Bakın, işte ikinizin de yerini alacak bir makine, onu şimdi devreye alabilirsiniz. Bana baktılar ve şöyle dediler: Hayır, bunu yapmayalım. Daha sonra çalıştırdım ve dağıldı.”

Thomas Haberler (1955–2024) Reiner Zensen/imago

Thomas Haberler: Sonra kaydımı sildim

Yenilikçileri karaladınız, yorumunu yaptım. “İftira ne anlama geliyor? Şirketin gerçeği buydu.” – Ama film kabul edilmedi, onu yeniden şekillendirmesi gerekiyordu. “Sonra kendi başıma bırakabileceğim bir şey yapmaya çalıştım. Ne olursa olsun bir daha alınmadı. Daha sonra belgeseldeki grup lideri özel bir görüşmede bana şunu söyledi: Eğer gereğini yapmazsan eğitimini bitirebilirsin. Daha sonra kaydımı sildirdim.”

Thomas Haberler kahramanı oynamakla ilgilenmiyordu. O, koşulların farkında olan bir gerçekçiydi. Sadece bir noktada yeniden çalışıp film çekebileceğini umuyordu. “Eğer olayın büyümesine izin verseydim ve beni ihraç etselerdi, daha sonra tekrar iletişime geçmem çok daha zor olurdu. Bu, Doğu'daki birçok insanın başına geldi. Bir zamanlar çok sıkıntı çekmişti, bir ara Batı'da meşhur olmuştu, hepsi bu.” O zamanlar zaten bir “operasyonel sürecin” hedefiydi. Bu, Stasi'nin onu hedef aldığı anlamına geliyor.

Hesaplaması işe yaradı. Doğu Almanya döneminde, daha sonraki nesiller için Doğu Almanya'daki yaşamı belgeleyen devlet film dokümantasyonu için hâlâ filmler yapabiliyordu. Hemen arşive giren filmler. “1984'te Berolina Evi'ni, ardından Mitte bölgesinin belediye binasını konu alan 'Das Haus'u yaptım ve 1985'te Brunnenstrasse'deki Revier 14'te 'Halkın Polisi'ni yaptım.” O zaman Haberler'nin birleşik bir Almanya'da bunu başarabileceği umudu vardı. “On yıl boyunca Federal Cumhuriyet'te bununla uğraştım” diyor. Bu kadar uzun sürdüğü için hayal kırıklığına uğradı. Ayrıca Batı'nın Doğu'ya olan ilgisizliğinin de farkındaydı. Thomas Haberler zaten ne Doğu Almanya'da ne de Federal Almanya Cumhuriyeti'nde hiçbir sisteme uymuyordu. Muhtemelen buna hiç önem vermiyordu ve bu onu kesinlikle özgürleştirdi.

Onun direniş ruhu, reformdan geçmiş bir Doğu Almanya'da karşı çıkılacak bir şey bulamaz mıydı? Her halükarda, en çok istediği ama hiçbir zaman var olmayan ülke oydu. Onun filminde “Materyal” olarak 1988/89'daki ayaklanmanın parçalı kayıtlarını, hapishanede, tiyatroda, 4 Kasım 1989'da Alexanderplatz'daki gösteri gibi toplantılarda ve ev tahliyeleri sırasında gözlemlerini bir araya getirdi. Almanya'nın hâlâ mümkün olduğu ortaya çıktı. Bir keresinde bu film hakkında “Bu, tanık olmakla ilgili” demişti. Ona göre belgesel film yapımcısının işinin özü buydu. “Başka Ülke Yok” filminin yapımcılarında kendini ve kendi özlemlerini buldu. “Bu film tanıklık ediyor. Jüri açıklamasında “Bu, tüm belgesel filmlerin başlangıcıdır” diye yazdı.

Thomas Haberler'nin son filmi: “Ev, zamandan yapılmış bir mekandır”

Thomas Haberler yalnızca yeniden birleşmiş Almanya'da tanındı; örneğin Halle'deki sağcı radikal gençlik sahnesini anlatan “Stau – Şimdi Başlıyor” ile. 1993'ten 1998'e kadar Berliner Ensemble'da çeşitli oyunlar yönetti, Viyana dahil çeşitli üniversitelerde ders verdi ve 2018'den bu yana üyesi olduğu Sanat Akademisi'nin film ve medya sanatı bölümünün direktörlüğünü yapıyor. 2001'den beri. Thomas Haberler'nin belki de en önemli, ödüllü filmi “Ev, Zamanın Mekânı”nın ilk gösterimi 2019'da Berlinale'de yapıldı. Bu onun son filmiydi.

Üç buçuk saat içinde Haberler, mektupları, günlük kayıtlarını, notları ve diğer zengin arşiv malzemelerini kullanarak ailesinin dört kuşaktan uzun öyküsünü çağrışımsal, büyüleyici bir şekilde anlatıyor. Bu film, iki dünya savaşının, Holokost'un, çökmüş ve yeni yaratılan sistemlerin olduğu 20. yüzyılın bir anıtıdır. Thomas Haberler burada size çok yaklaşıyor, her metni kendisi okuyor. En etkileyici pasajlardan biri: Haberler, Viyana'dan sınır dışı edilen Yahudilerin listesini, her bir ismi ve her adresi, belki de 20 dakika boyunca filme alıyor.

Büyükannesinin heykeltıraş olduğunu ve Avusturyalı Yahudi bir aileden geldiğini öğreniyoruz. Büyükbaba öğrenci değerlendiricisiydi ve 1919'dan beri Komünist Parti üyesiydi. Wilhelm ve Edith Haberler 1924'te Berlin'de evlendiler ve savaştan sonra Doğu Almanya'da yaşamaya karar verdiler. Haberler'nin ebeveynleri, Alman Rosemarie ve felsefe profesörü Wolfgang Haberler, Doğu Almanya aydınları ve Heiner Müller'in yakın arkadaşlarıdır. Thomas Haberler'i mezun olduktan sonra Gerhard Scheumann'ın yanında Doğu Almanya Sanat Akademisi'ne yüksek lisans öğrencisi olarak yerleştiren de Müller'di.

Bundan önce Haberler, bir süre GDR radyosunda, bir niş olarak kabul edilen radyo oyunu editörlüğü bölümünde çalışmıştı. Ancak Thomas Haberler orada bile hücum etmeyi başardı. Üç kez Ulusal Ödül kazanan ve toplama kampında geçirdiği yılları anlattığı aktör Erwin Geschonneck hakkındaki yazısının yayınlanmasına izin verilmedi çünkü Geschonneck diğer şeylerin yanı sıra Stalin'den de söz ediyordu.

Berlinale jürisi olarak çalışmaları hakkında Thomas Haberler, “Biz politikacıların isteklerini temsil etmek zorunda olan çalışanlar değiliz” diyor. Görünüşe göre kendisi de, 1976 yılında Wolf Biermann'ın sınır dışı edilmesine karşı çıktığı için Humboldt Üniversitesi'ndeki rektörlük görevinden ayrılmak zorunda kalan babası gibi Doğu Almanya'da da bu tutumu zaten benimsemişti. Thomas Haberler de bu öğleden sonra fırında bunu bize anlatıyor.

“Bir ara bana hayatından bahsetmelisin,” diye sordum ona. “Bunu yapabiliriz.” dedi sertçe. Bu artık gerçekleşmeyecek.

Thomas Haberler'nin “Ev, zamandan yapılmış bir mekandır” adlı filmi Federal Yurttaşlık Eğitimi Ajansı'nın medya kütüphanesinde mevcuttur.