“Eğer çok aptalca olursa, karşılık vermek zorundasın”

celikci

New member
Çok konuşur ve kendisiyle çelişir.O sessiz kalır ve kısa süre sonra beklenmedik cömertliğini gösterir. Bir okulda çalışıyor, o bir kasap. Lars Kraume’nin “Aşkın Belirsizlik İlişkisi” adlı filminde Caroline Peters ve Burghart Klaussner, bir çifte dönüşebilecek eşitsiz bir ikiliyi oynuyor. Filmin önerisinin dayandığı Burghart Klaußner ile Berlin’deki X Filme yapım şirketinin binasında sinema gösterimi öncesinde buluştuk.

Filmdeki kasap Bay Klaußner, Alexanderplatz’ın hinterlandındaki Berliner Zeitung’un eski ve yeni yerlerinden çok uzak değil. Scheunenviertel açıkça görülüyor. Oynadığın adam kasap olduğunu söylüyor. Bu Berlin’de Fleischer anlamına gelmiyor mu?

Berlinli değil. Bir yerden geliyor, tam olarak bilmiyoruz, on iki ya da 13 yaşında Berlin’e taşınmış ve kasap sözünden kurtulamamış. Tabii ki dükkanın üzerinde “Kasaplık” yazıyor. Metzger sanırım güney Alman.

Bu, kökenine işaret eden bir işaret mi?

Geçmişi ve herhangi bir şekilde değişme konusundaki isteksizliği hakkında. Her zaman mümkün olduğu kadar sorunsuz çalışmalıdır. Bu biraz tarihöncesi. Ama biliyor musunuz: Adı Klaussner olan biri, yani bir münzevi için, bu Alexander Kirchner ideal bir eş. Pek çok şey bana çok yakın geliyor. Bu, Berlin’de yalnız kalmakta iyi olan bir çiftçi. Onun için ölümcül olan şey, birinin ona yakın bir yerde saldırmasıdır.

Adriana Altaras çok komik çok hüzünlü anlatıyor
  • hisseler
Evet, bir soygun gibi: Greta onu bir otobüs durağında öpüyor, aynen böyle. O zaman onu onun gibi tanıdığınızda, yürüme sevgisini, şehre bakışını deneyimlediğinizde, onu bir et satıcısı sanmayabilirsiniz. Çalışma ortamını kontrol ettiniz mi?

Doğal olarak. Hamburg’da kasap arkadaşım Hübenbecker Bey ile kapsamlı tartışmalar yaptım. Çekim yaptığımız kasap dükkanının sahibi bana zanaatını oluşturan ve artık ölmekte olan birçok şey gösterdi ki bence bu çok yazık. Berlin-Lichterfelde’de bir çocukken, alışverişe gönderildiğinde hep bir sosis alırdım.

bilgi kutusu resmi

Benjamin Pritzkuleit

Kişiye

Burghart Klaussner, Berlin’de doğdu, Max-Reinhardt-Drama Okulu’ndan mezun oldu ve Tabori’de başladıktan sonra Schaubühne ve Schillertheater’da Almanca konuşulan hemen hemen tüm önemli tiyatrolarda oynadı. Michael Haneke’nin “Beyaz Kurdele” filmindeki papazı ve Hans Weingartner’ın “Şişman Yıllar Bitti” filmindeki kaçırılan bir yöneticiyi canlandırmasıyla Alman Film Ödülü ve Alman Film Eleştirmenleri Ödülü’ne layık görüldü. Ailesiyle birlikte Hamburg’da yaşıyor. Simon Stephen’ın “Heisenberg” adlı oyunundan uyarlanan “Aşkın Belirsizlik İlkesi” 29 Haziran’da sinemalarda olacak. “Fritz Bauer’e Karşı Devlet”, “Terör” ve “Sessiz Sınıf”tan sonra Klaussner’ın Lars Kraume ile dördüncü işbirliği.

Bunu büyükannemle birlikteyken Köpenick’ten biliyorum: tezgahta bir Viyanalı. Berlin’e özgü bir şey.

Ve Bavyera’ya göç ettiğimde, her zaman yaptığım ilk şey, Zoo tren istasyonundan kendime bir Wiener sosisi almaktı. Ama sormak istersen, köri sucuğu hayranı değilim.

Ben yapmam. Ancak iklim değişikliği nedeniyle de et tüketimini azaltmak günümüzün bir konusu. O zaman bir kasap oynamak cesurca mı?

Bunun cesaret olması gerekiyorsa, gerçekten ihtiyacımız olduğunda onu nereden bulacağız? Bu çok saçma.

Üretimdeki hiç kimse, adamın sebze satmasının daha iyi olup olmayacağını düşünmedi mi?

HAYIR. Konu da mevcut: Carmen-Maja Antoni’nin canlandırdığı filmde görünen tek müşteri, kızı adına vegan kıyma almak istiyor.

Film, Düsseldorf’ta oynadığınız bir oyundan ortaya çıktı. Bu yüzden mi aynı zamanda yaratıcı yapımcı olarak listeleniyorsunuz?

Yerel tiyatroya Simon Stephens’ın “Heisenberg”ini ben önerdim ve tüm ekibi bir araya getirdim. Herkes hemen evet dediğinde çok mutlu oldum ve ardından yine izleyicilerden gelen büyük tepki beni çok mutlu etti. Ama bir sinema seyircisiyle karşılaştırıldığında birkaç yüz tiyatro seyircisi nedir? Sadece daha fazlasını istedik.

Oyun Londra’da geçiyor. Film neden Berlin’de geçiyor?

Çünkü Almanya’da, Berlin için, burada çok farklı iki yalnız insan olduğu ve burada yaşadığımız tuhaflıkların bu şehirde olabileceği rahatlıkla düşünülebilir.

İskender’in tramvay ya da metroya binişlerinde ve yürüyüşlerinde, Berlin’in çoğu zaman birbirine aynı şekilde bağlı olmayan iki bölümü bir arada görülür. Neden?

Büyük bir şehir zaten farklı şekillerde deneyimlediğiniz bir kaleydoskoptur. Ve Berlin, yalnızca dünyanın olası tüm parçalarından oluştuğu yerde iyidir.

Filme adını veren Heisenberg’in belirsizlik ilkesi, şehre çevrilmek?

Yani bir parçacığın konumunu ve momentumunu aynı anda tam olarak belirleyemezsiniz? Bu felsefi bir soru ama cevabı daha basit: Bir Berlin filmi izliyoruz, bir sürü kurgu var ve bu hala gerçek. Gerçeklik birçok kaynaktan gelir.

“Orta yaş” hakkında röportaj: Bu yaşta havalı olmayı göze alabilirsin
  • hisseler
50 yaş üstü insanlar tarafından anlatılan bir aşk hikayesi. Aşkın sadece gençlere özgü bir şey olmadığını göstermek sizin için önemli mi?

Size dikkatlice katılmamalıyım: bu aslında bir aşk hikayesi değil. İkisinin ne olacağını bilmiyoruz. Filmimiz diyor ki: Her şey paketlendiğinde bile devam ediyor ve hatta belki yeniden başlıyor. Ve yaşımla ilgili yayılacak bir mesajım yok. İçten içe yaşım yok ve hayatım boyunca aynı konular üzerinde çalıştım, aşk da bunlardan biri. Elbette, bana bakan diğerlerinin de şöyle düşünebileceğini biliyorum: Bu ne biçim yaşlı moruk? Ama bu benim için gerçekten önemli değil. Tanrıya şükür, başkalarının yargılarından yeterince bağımsızım.

Burghart Klaussner yapım şirketi X filmlerinin evinde

Burghart Klaußner X Films yapım şirketinin binasındaBenjamin Pritzkuleit

Bir oyuncu olarak bu mümkün mü?

Sürekli yargılanıyorsun, bu doğru. Ancak mesleğin temel şartı kendinizi başkalarının yargılarından bağımsız kılmak, olabildiğince bağımsız olmaktır. Aksi takdirde kaybolursunuz.

Kendimi ne kadar genç hissetsem de, başkaları için yaşıma göre hala iyi olduğumu biliyorum. Bu seni harekete geçirmiyor mu?

HAYIR. Nadiren şimdi olduğum kadar mutlu oldum. Şimdi 22 yaşıma göre daha iyiyim. İnsan olmanın trajedilerinden biri de her çocuğun her şeyi yeniden öğrenmek zorunda olmasıdır. Belki de artık geliştirilmekte olan teknolojiler ve yapay zekanın yardımıyla yaşlıların gençlere karşı sahip olduğu bu bilgi avantajını biraz azaltmak için bir fırsat vardır. Herkesin tekrar tekrar başlamak zorunda olması oldukça verimsizdir. Bu durum kuşakların birbirine söyleyecek sözü kalmadığı hissine yol açabilir. Gençler henüz bilmiyor ve yaşlıların her şeyi daha iyi bildiğini düşünüyor.

Martina Gedeck:

Martina Gedeck: “Brigitte Reimann ve Christa Wolf bizim aracılığımızla konuşmalı”
  • hisseler
Sektörünüzde yaş ayrımcılığı yaşıyor musunuz?

Tabii ki, yaş ayrımcılığı her yerde, ama aynı zamanda biraz da sizin onu ne anladığınızın bir sonucu. Çok aptalca olursa, karşı koymak zorundasın. Her halükarda, genç neslin bana saldırdığına dair bir izlenimim yok. Şu anda “yaşlı beyaz adamlar” veya “uyanıklık” gibi anahtar kelimelere indirgenen sosyal tartışma konuları var. Kadınlar için adalet, diğer kıtalara karşı adalet veya cinsiyet konusunda da durum benzerdir. Hemen düşmanlığa güvenmeden sakince düşünebilirsiniz. Benim gibi dille bir ömür geçirmek ilginç düşüncelere yol açıyor.

Filmdeki bu İskender de aslında bir entelektüel olduğu için size yakın mı?

Biraz düşünür, bu onu hemen entelektüel yapar mı bilmiyorum.

Tutarlı bir şekilde ve katı bir resmi kritere göre bir günlük tutar.

Bu bir çılgınlık. Pek çok kötü deneyime sahip, neredeyse otistik bir münzevi. Günlüğü için kendine dayattığı bu delice kavram, onu hayatta tutan bir iskele, bir güvenlik ağı gibidir: günde elli kelime.

Bir aktör olarak sadece dille ilgilenmiyorsunuz. Birkaç yıl önce, Berlin’deki savaşın son günleri hakkında esprili olduğu kadar melankolik bir roman yayınladınız: “Başlangıçtan Önce”. Hala yazıyor musun?

Theatre der Zeit dergisine üç ayda bir köşe yazıyorum. Sıradaki kitabım üzerinde çalışılıyor ama ikinci kitap o kadar kolay değil. Düşündüğümden çok daha uzun sürüyor.

Beklentiler çok yüksek olduğu için mi?

Evet, kendimden beklentilerim.