Dünyayı değiştiren başlıklar

bencede

New member
Facebook, çatı şirketi Meta’nın olmasa da; artık direkt olarak Meta ile anılan Metaverse, gerçeklikten kaçış getiren sanal bir dünya olarak düşünülebilir. Yalnızca tek bir merkeze sahip olmayacak bu cihana giriş için bireylerin bir sanal gerçeklik başlığına muhtaçlığı olacak. İleride farklı sistemler de geliştirilebilir lakin planlar şu an ve yakın gelecek için sanal gerçeklik başlıklarının etrafında toplanıyor. Pekala, nedir bu sanal gerçeklik başlıkları? Bu eserler karşımıza yakın vakit evvel çıkmadı. Bilhassa Oculus Rift ile ticari hale gelmeye başlayan bu eserler, uzun vakittir şahısları sanal dünyaların içerisine gdolayıyor. Evet, sanal gerçeklik başlıkları ile sanal dünyaların içerisine giriş yapılabiliyor.

GERÇEKÇİ TECRÜBE

Sanal gerçeklik başlıkları, büyük bir gözlük üzere başa takılıyor ve bireylerin önüne farklı mercekler ile desteklenen yüksek çözünürlüklü ekranlar getiriyor. Bu ekranlar ile bireylerin görüş açısı gerçek dünyadan koparılıyor, bu sayede direkt olarak sanal dünyaya giriş yapılmış olunuyor. Bu başlıklar ayrıyeten, sahip oldukları gelişmiş sensörler ile baş hareketlerini algılayan ve sanal dünyaya başınızı hareket ettirerek göz atmanıza imkân tanıyor.

BAŞLIKLAR NASIL BAĞLANTI KURACAK?

Metaverse irtibatı için kablosuz denetim aygıtları kullanılacak. Hali hazırda hayli gelişmiş hale gelen bu denetimciler, sağ ve sol el için olmak üzere iki kesime ayrılıyor ve hassas hareket sensörleri ile tuş ve tetik sistemlerine sahipler. Bu sayede bireyler ellerini hareket ettirerek sanal karakterlerini ya da oluşturduklarını şahsi avatarlarını denetim edebiliyor. Bu denetimciler istenirse bir oyundaki silahın ya da kılıcın yerini de alabiliyor. Ya da denetimciler sanal dünyadaki ellerinizin bir kesimi haline gelebiliyor. Birtakım firmalar başlık üzerinden kameralar üzerinden el hareketlerini algılayan özel denetim altyapıları üzerinde da çalışıyor. Meta dahil biroldukca teknoloji devi ise eldiven biçiminde giyilebilen denetim aygıtları geliştiriyor. Eldiven formundaki denetim sistemleri yardımıyla sanal nesnelerin tutulduğu ya da sanal nesnelere dokunulduğu hissedilebilecek, bu biçimdece sanal ile gerçek içindeki fark uygunca azaltılacak.

APPLE DA HAZIRLANIYOR

Sanal gerçeklik gözlüklerinin bir ötesi var mı? Bunun yanıtı “Evet.” Çok yakında sanal gerçeklik ile artırılmış gerçekliği bir ortaya getirecek karma gerçeklik ya da hibrit gerçeklik gözlükleri de gelecek. Örneğin, bu alana 2023 yılında giriş yapacak teknoloji devi Apple, gelen söylentilere nazaran bir karma gerçeklik gözlüğü geliştiriyor. Bu biçim mamüllerin içerisinde yer alan ekranlara ek olarak dışlarında da kameralar yer alıyor. Yapılan resmi açıklamalara göre Meta’nın direkt olarak metaverse gerçekliğine özel olarak geliştirilen başlık modeli de sanal ile artırılmış gerçekliği bir ortaya getiriyor. değişen teknolojinin gelişmesiyle boyutlarının fazlaca daha ufak hale gelmesi beklenen sanal ve artırılmış gerçeklik gözlükleri, bilhassa Apple’ın alan giriş yapması ile büyük bir patlama yapacak. Kimi duyumlara nazaran Apple imzalı başlığın odak noktası Metaverse olmayacak. Apple metaverse fikrine sıcak bakmıyor ve bireylerin gün uzunluğu sanal dünyada vakit geçirmesini istemiyor. Firma kendi başlığını daha fazlaca oyun ve cümbüş için planlıyor.