Doğu Almanya'da beni rahatsız eden şey sosyalizmin zaferi için toplama kamplarının kullanılmasıydı

celikci

New member
“Soruşturma” filmi oldukça politik ve güncel çünkü temel sosyal soruları soruyor. Filmin yapımcısı Alexander van Dülmen, “Auschwitz'de sadist olmak isteyip istemediğinize karar vermek sizin elinizdeydi” diyor. Bu nedenle hızla siyasi konuları konuşuyoruz: Sahra Wagenknecht, AfD, Ukrayna ve İsrail/Gazze.

Peter Weiss, 1965 yılında “Soruşturma” adlı oyununu yazdı. Yaklaşık 60 yıl sonra bunu filme dönüştürmeye nasıl karar verdiniz?

Alexander van Dülmen: Oyunu ilk kez 80'lerin sonunda okudum. O zamanlar babam bunu bana vermişti ve ben de o dönemde Auschwitz'i incelemeye başlamıştım. 2021 yılında kitap yeniden elime geçti ve aynı zamanda filmlerde ve televizyon haberlerinde faillere patolojik açıdan bakıldığı, mağdurların ve hayatta kalanların ihmal edildiği hissine kapıldım. Auschwitz'e ilk kez 1980'lerin sonunda gittim ve hayatta kalan birçok insanla tanıştım. Şimdi hepsi ölüyor. 102 yaşındaki zavallı Margot Friedländer herkesin işini yapmak zorunda. “The Investigation”ın bunun yerini biraz doldurabilecek bir eser olduğunu düşünüyorum. Eser o dönemde olup bitenlere dair bir fikir veriyor.

RP Kahl: Alexander Mayıs 2022'de bana bir kısa mesaj gönderdi: Cannes'da mısınız, öğle yemeği için vaktiniz var mı ve Peter Weiss'in “The Investigation” kitabını biliyor musunuz? – 1990'da Rostock Drama Okulu'nda okudum ve Rostocker Volkstheater, Peter Weiss'in düzenli tiyatrolarından biriydi. 1965'teki Ring performansının bir parçası olarak “Soruşturma” da dahil olmak üzere tüm oyunlarının, ya da en azından Doğu Almanya sistemine uygun olanlarının prömiyeri burada yapıldı. bir oyun klasiği sahnelemesi olarak.

Ayrıca Berlin'de mi?

RP Kahl: Batı Berlin'de Freie Volksbühne, Piscator'un bir prodüksiyonunda yer aldı; Doğu Berlin'de Konrad Wolf yönetimindeki bir kolektif, Luisenstrasse'deki eski Volkskammer'de sahnelenen bir okuma sahneledi. DVD'de mevcuttur. Ancak hatırlama kültürü sadece hatırlamakla ilgili değil, bugüne ve geleceğe yayılan bir şeyle de ilgilidir. Sadece “Bu kötüydü” ve “Bir daha asla” demezsiniz.

Bu metnin ve filminizin bugün için ne önemi var?

RP Kahl: Holokost'un tarif edilemeyeceği, hayal edilemeyeceği sıklıkla dile getiriliyor. Bunlar güçlü sözler ama doğru olduklarını düşünmüyorum. Çünkü oldu. Biz insanlar bunu başardık. Totaliter bir sisteme izin veren bir toplum başarısız olur. Bunu bilirsen üstesinden gelebilirsin. Ancak totaliter bir sistem Holokost gibi bir şeyi gerçekleştirmek için yeterli değildir. Naziler de terörü kullandı. Bu da pek çok kişinin fırsatçılığı sayesinde mümkün oluyor: Ne yapayım, her şey bitecek. Pek çok insan hiçbir zaman demokrasiden başka bir sistemde yaşamadı ama ben, Nazi İmparatorluğu ile karşılaştırılamayacak kadar totaliter bir sistem olan Doğu Almanya'da yaşadım.

Alexander van Dülmen: “Soruşturma” insanların neler yapabileceğini deneyimlemenizi sağlar. Gerçekte ne olduğunu bilmeden Holokost hakkında konuşan insanlarla sık sık karşılaşırsınız. “Soruşturma” bunu değiştiriyor. Peter Weiss, Holokost'un bir ideolojiye, totaliter bir devlet yapısına dayandığını gösteriyor; demokrasiyi, kanıksadığımız değerleri savunmazsanız ne kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor. Ve bu korkunç sistemde bile bir seçim yapmak zorundaydınız: Auschwitz'de sadist mi olmak istiyorsunuz yoksa hayır mı diyorsunuz? Film bu yüzden etik açıdan da heyecan verici. Çünkü temel sorular soruyor.

Benjamin Pritzkuleit/Berliner Zeitung

RP Kahl

Rolf Peter KahlRP Kahl olarak bilinen 1970 Cottbus doğumlu oyuncu, yönetmen ve yapımcı olarak çalışıyor. Ernst Busch Berlin Dramatik Sanatlar Akademisi'nin Rostock şubesinde oyunculuk eğitimini tamamladı.
Son2021 yılında “Susan Sontag Seyircide Otururken” filminin yönetmenliğini yaptı. Ayrıca filmin senaryosunu yazdı ve yapımcılığını üstlendi.

Alexander van Dülmen: Holokost İsrail Devleti'nin kuruluşunu hızlandırdı

Filme 7 Ekim'den çok önce başladılar. Yani bu sizin için ne anlama geliyor?

Alexander van Dülmen: “Soruşturma” Holokost'u konu alıyor ve Holokost, Alman ulusu ile İsrail arasındaki çok özel ilişkinin temelini oluşturuyor. İsrail Devleti'nin kuruluşunu hızlandıran Holokost'tu. Ama İsrail demokratik olarak meşrulaştırması gereken şeyleri de Holokost üzerinden meşrulaştırıyor.

RP Kahl: Peter Weiss Yahudi'ydi ama bu kelime ne oyunda ne de filmimizde bir kez bile geçmiyor. İlk başta rahatsız edici olsa da bunu değiştirmedik. Ancak filmin sonunda bunun esas olarak Yahudi kurbanlarla ilgili olduğunu belirtmek için bir metin paneli kullandık: Auschwitz'de 960.000 Yahudi öldürüldü. Daha sonra fotoğraflarla bugünkü Auschwitz'e gidiyoruz. Adlershof'ta sadece bir stüdyoda değildik. Biz oradaydık, filme çekildik, Auschwitz vardı.

Auschwitz'e ilk kez ne zaman geldiniz Bay Kahl?

RP Kahl: Doğu Almanya'da büyüdüm ve o zamanlar Auschwitz'de değildim. Bunun pratik nedenleri de vardı: 1982'den itibaren Polonya'da sıkıyönetim vardı ve biz Ossilerin oraya gitmesine artık izin verilmiyordu. Bir toplama kampına ilk gidişim Auschwitz'de çekim yaptığımız zamandı. Doğu Almanya döneminde Buchenwald ya da Oranienburg'a gitmekten hep kaçındım. Onuncu sınıfta Buchenwald hakkında bir makale yazdım ve bundan A aldım ama gitmedim.

Neden?

RP Kahl: Toplama kampının iyi bir amaç için, yani sosyalizmin zaferi için kullanılması sinirlerimi bozdu. Tarih derslerinde en önemli toplama kampı kurbanları her zaman komünistler ve sosyal demokratlardı. Doğu Almanya'daki anti-faşizm her şeyden önce bundan oluşuyordu. Ve İsrail resmi dilde emperyalist saldırgan bir devletti. Tıpkı bugün bazılarının tekrar söylediği gibi. O zaman da yanlış olduğunu düşünüyordum, şimdi de yanlış olduğunu düşünüyorum. Avrupalı Yahudilerin katledildiğini Los Angeles'taki Holokost Müzesi'nde öğrendim. Beni her yere götürdüğü için normalde gurur duyduğum Alman pasaportumu göstermekten utanıyordum. Alman olmaktan utandım.

Alexander van Dülmen: Almanya'da her zaman kahverengi bir bataklık vardı

İlk ziyaretinizden 80'li yılların sonlarında bahsetmiştiniz Sayın van Dülmen. Bu tam olarak nasıl bir şeydi?

Alexander van Dülmen: Gençliğimde, Nazi rejiminin zulmüne uğrayanlar ile Federal Almanya Cumhuriyeti'nde de var olan anti-faşistlerin derneğinde yer aldım. Ve bu dernek Auschwitz'e davet edildi. Doğu Almanya'dan ve Polonya'dan gençlik gruplarının da gelmesi gerekiyordu; Uluslararası Auschwitz Komitesi bunun organize edilmesine yardımcı olmuştu ve orada bir toplantı yaptılar. Bu yüzden inanılmaz sayıda hayatta kalan vardı. Benim için her şey Frankfurt am Main'de başladı. 1943'te Dortmund'dan Auschwitz'e sürülen Hans Frankenthal ile trende tanıştım. Auschwitz'in uzun süre konumuz haline gelmesi bu gezi ve bu karşılaşma sayesinde oldu. Auschwitz'de Alman olduğumu anladım. Daha önce milliyetim umurumda değildi.

Bilgi kutusu resmi

Benjamin Pritzkuleit/Berliner Zeitung

Alexander van Dülmen

Film yapımcısı Alexander van Dülmen1968 yılında Münih'te doğan Tom Tykwer'in “Bulut Atlası” da dahil olmak üzere uluslararası ve Alman yapımlarında ortak yapımcı olarak yer alıyor.
80'lerde Federal öğrenci temsilcisiydi ve 1997'den 1999'a kadar o zamanlar özelleştirilen eski GDR film dağıtımcısı Progress Film'in genel müdürlüğünü yaptı. Van Dülmen aynı zamanda ilk kez Vietnam'a giderek ülkenin devlet ve askeri film arşivlerinin açılmasına ön ayak oldu. Van Dülmens A-Company, 2013 yılında Vietnam'da kendi bağımsız sinema distribütörünü kurdu.

Filminiz dört saat ama üç saatlik versiyonu da var, neden?

Alexander van Dülmen: Ticari sinema perspektifinden şöyle deniyordu: Aman Tanrım, dört saat, bu çok zor olacak. Bunun gelebileceğini biliyorduk. Filmin kendisini kısaltmadık, bunun yerine Peter Weiss'in oratoryosunu oluşturan on bir şarkıdan hangisinin kaldırılabileceğini düşündük. Ancak artık çok daha fazla sinema dört saatlik versiyonla ilgileniyor.

Daha önce tehdit altındaki demokrasiden bahsetmiştiniz Bay van Dülmen. İkinizin de bu gelişmeyle ilgili bir açıklaması var mı?

Alexander van Dülmen: Tek tek ülkeler arasında bile ayrım yapmak zorundasınız. Polonya işlerin diğer yöne gidebileceğini gösterdi. Fransa'da çok sayıda kişinin oy kullanmaya gitmesi felaketin önüne geçti. Yaklaşan Brandenburg, Saksonya ve Thüringen eyalet seçimlerinde en büyük korkum, en büyük partinin seçmen olmayan parti olması. Sağın başarısından ziyade bir demokrasi kriziyle karşı karşıyayız. Almanya'da her zaman kahverengi bir bataklık vardı. CDU'daki bir Kanther ya da Dregger; kahverengi bir bakış açıları vardı. Ve bugün AfD'ye oy veren diğerleri, şu anda iktidarda olanlar ne yaptıklarını ve neden yaptıklarını daha iyi açıklasalardı muhtemelen bunu yapmazlardı. Trafik ışıklarında iletişim sorunu var.

Yapımcı Alexander van Dülmen yönetmen RP Kahl ile yaptığı görüşmede

Yapımcı Alexander van Dülmen yönetmen RP Kahl ile yaptığı görüşmede “Wagenknecht söyledikleriyle pek çok hassas noktaya değiniyor” dedi.Benjamin Pritzkuleit / Berliner Zeitung

Ne demek istiyorsun?

Alexander van Dülmen: Bunu Wagenknecht'in başarısında görebilirsiniz ve onlara aslında Nazi demek zorunda değilsiniz. Söyledikleriyle pek çok hassas noktaya değiniyor. Ve hiç konuşamayan Şansölye'yi gördüğümde… Politika aynı zamanda kişilikle de ilgilidir, sadece parti programlarıyla değil. Demokrasiyi koruyan her şeyden önce eğitimdir. Bu ülkede mantıklı bir eğitim politikamızın olmaması bu kadar ölümcül.

RP Kahl: Demokrasi dünyanın sosyalist kesimine karşı kazandığında eksik olan neydi?

RP Kahl: 1989/1990 ile pek çok şeyin ilgisi olduğunu düşünüyorum. Demokrasi dünyanın sosyalist kesimine karşı kazandığında bu dünyanın değerlerini yeniden teyit etmek için kullanılmadı. Şöyle devam etti: Tamam, Doğu Bloku'ndan herkes artık bize katılıyor, artık onlar da bizim demokrasimize sahipler – hepsi bu. Bu, 90'ların sonunda neoliberalizmle sonuçlandı. 1990'ların başında ortaya çıkan yeni Avrupa için hiçbir yeni fikir üretilmedi. Ve şimdi bununla ilgileneceğiz. Bu aynı zamanda Doğu'daki seçim sonuçlarının da açıklamasıdır.

Alexander van Dülmen: RP Kahl ve benim temelde farklı görüşlerimiz var. Ama kaçmak ya da bir şeyi tartışmamak yerine bunu tartışabilirsin, böylece akşamını mahvetmezsin. Bu aynı zamanda Gazze/İsrail meselesi için de geçerlidir. Hızla bir köşeye sıkıştırılacaksınız. Doğu Almanya'daki mavi alanlar, insanların artık diğer fikirleri dinlememesi ve onlarla ilgilenmemesi nedeniyle de başladı. AfD ile de uğraşmanız gerekiyor.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Neden?

Alexander van Dülmen: Çünkü o zaman çoğu zaman iddialarının yanlış olduğunu hemen keşfedersiniz. Tartışmayı yönetmezseniz demokrasiden vazgeçersiniz. Ve bunu sadece sağla ilgili olarak kastetmiyorum. Örneğin birisi Ukrayna'daki savaşın dondurulması önerisini desteklediğini söylüyorsa, bu onun tüm toprakları Ruslara vermek istediği anlamına gelmiyor. Öncelikle ateş etmeyi bırakmasının iyi olduğunu düşündüğünüzü söylüyorsunuz. Ben Ukrayna'ya silah sevkiyatından yanayım ama bunun doğru yol olup olmadığı konusunda tartışmanın kesinlikle meşru olduğunu düşünüyorum.

“Soruşturma” filmi Clemens Schick, Christiane Paul, Rainer Bock ve daha pek çok kişinin rol aldığı film 25 Temmuz'da sinemalarda gösterime giriyor.