“Dans ediyorum ama kalbim ağlıyor” belgeseli: Berlin'in acı dolu yerel tarihi

celikci

New member
Bu film yerel tarihtir. Acı yerel tarih, çünkü burada konuşan herkes buna karşı tavsiyelerde bulunsa, hatta yasaklamak istese bile: bu filmde seslerini duyduğunuz insanlara, çoğunun öldüğü Holokost'un Haberin Detaylarıında bakmadan edemiyorsunuz. .

Yönetmen Christoph Weinert'in Yahudi İddiaları Konferansı'nın desteklediği “Dans ediyorum ama kalbim ağlıyor” belgeselinin dünya prömiyeri çarşamba günü Berlin'deki Babylon Mitte sinemasında yapıldı ve mekân tesadüfen seçilmedi. Ev, 1951 yılına kadar Grenadierstrasse olarak adlandırılan Almstadtstrasse 10'a iki dakikalık yürüme mesafesindedir. Burası, filmin hikayesini anlatan iki Yahudi plak şirketinden birinin eviydi: Hirsch Lewin'in İbranice kitabevinin yanında işlettiği Semer plak şirketi.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

9 Kasım 1938'deki Kristallnacht'ta burada her şey mahvoldu ve bu işin sonu oldu. Lukraphon etiketinin tesisleri çok uzakta değildi, yani Friedrichstrasse'deydi. Her iki etiket de 1930'ların başında kuruldu; Nazilerin iktidara geldiği 1933'ten bu yana, kendileri için üretim yaptıkları sanatçıların yalnızca Yahudi Kültür Derneği'nin düzenlediği etkinliklerde sahne almasına izin veriliyordu.

Bu kayıtların sonsuza kadar ortadan kaybolmaması ise, müzik tarihçisi olarak da tanımlanabilecek tutkulu bir plak koleksiyoncusu olan ve Semer plak şirketinin kataloğuna ilk rastlayan Hamburg'lu Rainer E. Lotz sayesinde oldu. Sezgisi uyandı ve İsrail'deki bir arkadaşından yardım istedi. Gerçekten de savaş sırasında veya sonrasında Filistin'e kaçmayı başaran insanlarla ilgili pek çok kayıt günümüze ulaşmıştı. İşte burada ikinci bir slayt devreye giriyor. İsrail'in aynı zamanda soykırımdan kıl payı kurtulanların da devleti olduğu, özellikle kültür dünyasında sıklıkla göz ardı edilen 7 Ekim günüdür.

İkili konuşurken dedektiflik yaparken ne kadar eğlendiklerini ve buldukları şeylerle ilgili heyecanlarını da görebiliyorsunuz. Örneğin, Tel Aviv'de yıkılmak üzere olan bir evde, ünlü kemancı Andreas Weißgerber'in erkek kardeşinin Hayfa'daki Carmel Dağı'ndaki evinin çatı katında gomalak plakları keşfettiler.

Berlin Semer Ensemble bu müziği yeniden canlandırdı

Filmin merkezinde 2012 yılında Berlin'de kurulan Semer Ensemble'ın müzisyenleri ve canlandırdıkları müzikler yer alıyor. Topluluğun başkanı Alan Bern'e göre, artık notalar kalmadığı için yeni düzenlemeler yapılacak.

Oynadıklarında bu filmin açıkça başarmak istediği şey gerçekleşiyor: sanatçıları ve eserlerini Nazilerin yok etme iradesinin kurbanları olarak değil, güçlü ve canlı olarak göstermek. Bazı parçalar insanda sinema koltuğundan kalkıp dans etme, alkışlama isteği uyandırıyor. Ve bazen kalbinizi kırar. Sasha Lurje, Dora Gerson'un “Over” şarkısını yorumladığında şöyle bir şey oluyor: “Son bir bakış, son bir öpücük/ve sonra her şey bitti/Bitti, bitti, bitti”.

Evet, kaybolmuş bir aşkı, bir erkeğe duyulan aşkı anlatan bir şarkı. Bir ülkeye duyulan sevgi, belki de kayıp bir vatana duyulan sevgi, ancak bunu bu şekilde anlamanız gerekiyor ve Alman aktris Dora Gerson'un burada Yahudi müziği değil, bir Alman hit şarkısı söylediğini unutmayın. Daha sonra Yahudi karşıtı “Jud Süß” filmini çekecek olan Veit Harlan ile kısa bir süre evlendi, ancak Auschwitz'de öldürüldü. Hala Hollanda'daki geçici bir kamptayken sahne aldı.

Aslında bu filmde mutlaka anlatılması gereken ikinci bir hikaye daha var. 1980'lerde veya Duvar'ın yıkılmasından sonra Berlin'e gelen Yahudi müzisyenlerin hikayesidir: Alan Bern, Daniel Kahn, Mark Kovnatskiy ve Sahsha Lurje, Paul Brody. ABD'den ve o zamanlar Doğu Bloku olarak adlandırılan bölgeden, bu şehirde müziklerini yapmak ve geliştirmek için geldiler.

Bazıları Arap etkisindeki Neukölln'ü kültürel ve bazen de gerçek evleri olan Yidiş toprakları haline getirdi. Nisan ayının sonunda tekrar düzenlenecek olan Shtetl Neukölln adında bir festival kurdular. Ve bu, Yahudi Müzesi'nin eğitim departmanı çalışanı olan ve öncelikle Semer topluluğundaki dini şarkıları yorumlayan Alman Fabian Schnedler'in hikayesidir. Size bu konuya nasıl yaklaştığı hakkında biraz bilgi verebilir, ancak biz daha fazlasını bilmek istiyoruz.

“Dans ediyorum ama kalbim ağlıyor”un bu yaz sinemalarda vizyona girmesi bekleniyor.