Bu yıl için büyük Berlinale anını arıyorum

celikci

New member
Ev
Berlinale
Bu yıl için büyük Berlinale anını arıyorum

Her yıl Berlinale’yi özel kılan bir an vardır. Bu yıl yüzlerin hiçbirinin tanınmadığı bir film. Ne oluyordu?

Soren Kittel

Daha da keskinleşmiyor: Hong Sangsoo'nun

Daha da keskinleşmiyor: Hong Sangsoo’nun “In Water”ında sahildeki insanların fotoğrafları, odak dışı olduklarında bile gerçekten güzel. Berlinale

2020 pandemi yılında, Berlin’deki ilk pozitif korona testinden kısa bir süre önce, diğer dört gazeteciyle birlikte bir odada oturuyordum ve neredeyse tamamen siyah ekrandan oluşan bir film “izliyordum”. Keşif İçeriği filmi, antropologların Papua’ya yaptığı bir geziyi konu aldı, ancak görüntülerinin yüzde 95’i 1960’larda yandı. Ses dosyaları hala oradaydı ve 60 yıl sonra bir filme dönüştürüldü, altyazılar siyah ekranın ortasında okunabiliyor. O zamanlar küratörleri bir film festivalinde bu saçmalığı sunmaya iten şeyin ne olduğunu anlamamıştım.

Ama o zamandan beri bundan o kadar çok bahsettim ki, bu “filmi” göstermeyi oldukça rock ‘n’ roll bulmaya başladım. Geriye dönüp her Berlinale’ye baktığımda, gelecek yıllar boyunca değer verdiğim o çok özel anlardan biri var. 2004’te Berlinale Palast’ta “Gün Batımından Önce” filmini izlediğimde ve etrafımın yüksek sesle veya sessizce ağlayan insanlarla çevrili olduğunu hatırlıyorum. Richard Linklater’ın filmlerini hep sinemada, benimle aynı şeyleri yaşayan insanlarla birlikte izlemek istediğimi o an anladım. “Boyhood” ve “Before Midnight” da Berlinale’de yarıştı ve benim için “Moments” oldu.

“Tahran’da Yedi Kış”: Bu filme katlanmak zor

2009’da Berlinale’de, yine Berlinale Palast’ta Maren Ade’nin “All Others” filmini izlediğimi ve o zamanlar Alman filminin önünde pek çok güzel şey olduğu için nasıl umutlandığımı hatırlıyorum. Daha sonra, daha önce veya o zamandan beri hiç izlemediğim aynı Berlinale’de tekrar izledim. Ve harika çıkışları olan The Wood for the Trees’i kiralamak için Haber mağazasına gittim. Kimse utanç verici anları Maren Ade kadar iyi yakalayamadı.

Salı günü bu Berlinale’de “anımı” yaşadım. Kino International’dan biraz aceleyle gelmiştim ve hâlâ başka bir film izlemek isteyip istemediğimi bilmiyordum – tüm insanlardan Hong Sangsoo, Maren Ade gibi her zaman çok yavaş, ürkütücü anlarla dolu filmler yapan yönetmen. Her zaman başarısızlıktan korkan ve bu nedenle çok güvensiz görünen insanlarla ilgilidir.

Ancak “Mul-an-e-seo” (Suda) filminin özel yanı, tamamen odak dışı çekilmiş olmasıdır. Her şey buzlu camdan çekilmiş gibi görünüyor, yüzler sadece parlak noktalar, Haberin Detaylarıdaki deniz sadece mavi bir yüzey ve konuşmalar o kadar temkinli ki, sanki kahramanlar diğer kişinin yumruk atacağından korkuyormuş gibi. sonraki saniye dışarı. Neyse ki altyazılar keskindi ve dalgaların sesi her zaman çok netti. Benim için Berlinale şu anlama geliyor: Bu filmin hiç bitmemesini istiyorum.