Besinde yardım zinciri

bencede

New member
Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Lider Yardımcısı Faruk Güzeldere, “Gaziantep’te marketlerde hasar var; raflar dağılmış vaziyette. Diyarbakır’da göçük altında kalan şubeler var. Kahramanmaraş’tan ise maalesef fazlaca net bilgi alamadık” ayrıntılarını paylaştı. TPF’nin dünkü toplantısında, bölgedeki lokal zincir marketlerin valilik ve belediyelerle irtibatta kalarak gereken yardımı yapmaya başladığını belirten Güzeldere, “TPF olarak ayrıyeten üyelerimizi kapsayan, AFAD üzerinden yürütülecek bir bağış kampanyası başlatıyoruz. Bu kaotik vakit içinderda en yanlışsız adım valilikler ve belediyelerle hareket etmek” yorumunu yaptı. Besin Perakendecileri Derneği (GPD) İdare Şurası Üyesi Erdal Tüfekçi de alınacak aksiyonlar için TOBB ile hareket edeceklerini belirtti. Tüfekçi, “Deneyimlere bakılırsa uyumlu hareket ediyoruz zira aksi biçimde izlenen formüller gayesine uygun olmuyor” dedi.

BİM’den yapılan açıklamada ise AFAD’la birlikte hareket edildiği ve yardım TIR’larının hazırlandığı söz edildi. Birinci etapta temel muhtaçlık gereçlerinin yer gönderileceği belirtilirken; öteki gereksinimler için de hazırlıkların devam ettiği kaydedildi. Migros’tan yapılan açıklamada ise AFAD ve Kızılay uyumunda, acil gereksinim gereçlerini taşıyan 12 TIR’ın yola çıktığı açıklandı. CarrefourSA yaptığı açıklamada, “Temel gereksinim mamüllerinin yer aldığı su, besin ve hijyen materyallerini kamu kurumları ile organize biçimde çalışarak gereksinim sahiplerine ulaştıracağız” tabirlerini kullandı. BİSU da afet bölgelerine birinci etapta 3 TIR’lık su yardımı gerçekleştireceğini deklare etti. Yaşar Holding ve holdingin şirketi Pınar da bölgeye süt, su, peçete ve tuvalet kağıdı gönderdiğini belirtti.