Atatürk Anıtı’na saldıran kuzenler, bir gün evvel keşif yapmış

Beykozlu

New member
Samsun’daki olay perşembe günü sabah saatlerinde, İlkadım ilçesi Kale Mahallesi’ndeki Atatürk Parkı’nda meydana geldi. 2 kişi ciple geldikleri parkta Onur Anıtı’na halat bağlayıp, çekmeye çalıştı. Etraftakiler reaksiyon gösterince şüpheliler, ipi olay yerinde bırakıp kaçtı.

İhbar üzerine bölgeye polis takımları sevk edildi. Çalışma başlatan takımlar, şüphelilerin kaçtığı aracın plakasını tespit etti. Plakadan yola çıkan polis, kuzenler Celal Rahman Fidan ve Batuhan Fidan’ı yakalayıp gözaltına aldı. Emniyetteki sorgularının akabinde adliyeye sevk edilen 2 kuşkulu, ‘Atatürk’ün anısına alenen hakaret’ hatasından tutuklandı.

Saldırganlardan Celal Rahman Fidan’ın hadiseden bir gün evvel araçla park alanına nasıl gireceğini, anıta nasıl çıkacağını, halat uzunluğunu hesapladığı, buna göre ip ve çelik halat temin ettiği açıklandı.

13 FARKLI CÜRÜMDEN 38 BELGE

Yapılan araştırmada kuzenlerin 13 başka kabahatten, toplam 38 belgeleri olduğu ortaya çıktı. Celal Rahman Fidan’ın hakaret, tehdit ve taammüden yaralama kabahatlerinden 4, Batuhan Fidan’ın ise uyuşturucu kullanmaktan 11, uyuşturucu ticareti yapmaktan 2, taammüden yaralamadan 9, taksirle yaralamadan 3, alkollü araç kullanmaktan 2, polise dirençten 1, cürüm uydurmadan 1, tehditten 1, kaybolmuş eşya üzerinde tasarruftan 1 ve narkotik kabahatler kapsamında 3 belgesi olduğu belirlendi.

1 GÜN EVVEL KEŞİF YAPMIŞLAR

Şüphelilerden Celal Rahman Fidan’ın olayı evvelde tasarladığı ortaya çıktı. Kuzenleri ile birlikte bir gün evvel anıtın etrafına gelen Fidan’ın araçla park alanına nasıl gireceğini, anıta nasıl çıkacağını, halat uzunluğunu hesapladığı açıklandı. Buna bakılırsa ip ve çelik halat temin ettiği tespit edilen Fidan, polisteki sözünde de bir gün evvel alana geldiklerini itiraf etti. Polis, mobese kamera kayıtlarından da saldırganların aksiyondan bir gün evvel keşif yaptığını belirledi.

NÖBET SÜRÜYOR

Bu ortada Onur Anıtı’nın yer aldığı İlkadım ilçesi Kale Mahallesi’ndeki Atatürk Parkı’nda vatandaşlar ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin perşembe günü başlatmış olduğu ‘anıta saygı’ nöbeti sürüyor. Anıt etrafında belediyeler tarafınca kurulan çadırlardan çay ikram edilen vatandaşlar, gece-gündüz nöbetlerini sürdürüyor.

Nöbete katılan emekli öğretmen Mehmet Rıfat Özdemir (83), ‘Bana küfredilirse döner geçerim lakin Mustafa Kemal Atatürk’e yapılan saygısızlığı kabul edemem. Köpeğin havlaması bir şey tabir etmez, gençlere güveniyoruz. Çocuklarımı da o biçimde eğittim, evdekiler esasen sağlam yetişti. Benim küçük oğlumun ismi Mustafa Kemal’ diye konuştu.