Ataşehir Belediyesi operasyonu: 5 şahsa konut mahpusu

Beykozlu

New member
İstanbul Ataşehir Belediyesinde “ihaleye fesat karıştırma” soruşturması devam ediyor.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca 2018’de yürütülen ihaleye fesat karıştırma soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 28 şüphelinin sevk edildiği İstanbul Anadolu Adliyesi’ndeki süreçleri tamamlandı.

Savcılıkça tabirleri alınan şüphelilerden 6’sı özgür bırakılırken, 10’u tutuklama, 10’u da isimli denetim talebiyle nöbetçi hakimliğe gönderildi.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine tutuklama talebiyle sevk edilen şüphelilerden 5’i hakkında konut mahpusu halinde isimli denetim önlemi sonucu alındı. Hakimlik, başka 15 şüphelinin ise isimli denetim kuralıyla hür bırakılmasına karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca 2018’de yürütülen ihaleye fesat karıştırma soruşturmasında, 2013’te Ataşehir Belediyesine ofis materyalleri alım ihalesinde usulsüzlük yapılarak 2 milyon lira haksız çıkar elde edildiği öne sürülmüştü.

Ayrıca Ataşehir Belediyesinin açık hava reklam panolarının 3 yıl müddetle kiraya verilmesi işiyle ilgili ihalelerde usulsüzlük yapıldığı ve kamu ziyanına yol açıldığı argümanı üzerine başlatılan soruşturmada da firma yetkilisi ve belediye vazifelilerinin ortalarında bulunduğu birtakım şüpheliler tespit edilmişti.

Her iki soruşturma kapsamında haklarında gözaltı sonucu verilen 30 şüphelinin yakalanması için çalışma başlatan polis, belirlenen adreslere düzenlediği operasyonlarda, Ataşehir Belediyesinin 2, Kadıköy Belediyesinin 1 lider yardımcısının da yer aldığı 28 kişiyi yakalamıştı.

Ataşehir Belediye Lider Yardımcısı Orhan Ç. ile Kadıköy Belediye Lider Yardımcısı Gül C’nin de ortalarında yer aldığı 26 kuşkulu, dün akşam saatlerinde adliyeye sevk edilmişti.

Ataşehir Belediye Lider Yardımcısı Sadık S.K. ile bir şüphelinin ise sıhhat meseleleri niçiniyle savcılık talimatıyla hür bırakıldığı öğrenilmişti.