‘Ar-Ge ve inovasyonda vites yüksetmeliyiz’

bencede

New member
Çevikel, “Ülkemizin ikinci büyük ihracatçı kenti olan Bursa, epeyce kıymetli bir sanayi kentidir. Cumhuriyet daha sonrası Merinos Fabrikası, İpek Fabrikası ve devamında 1961 yılında kurulan Türkiye’nin birinci organize sanayi bölgesi ile Bursa, endüstrici kimliğini yıllar ortasında güçlendirerek Türkiye’nin üretim merkezi pozisyonuna yükselmiştir. Üretimin merkezi olan bu kentin AR-GE, inovasyon ve dizaynın da merkezi olabilmesi noktasında DOSABSİAD olarak kıymetli çalışmalar yürütüyor, bölgemizde üretim yapan firmalarımızın çalışmalarına ise takviye olmaya devam ediyoruz” tabirlerini kullandı.

‘KONFOR ALANINDAN ÇIKILMALI’

Dünyanın biroldukca bölgesinde tıpkı teknolojilerle üretim yapıldığına lakin sağlanan katma kıymetin farklılık gösterdiğini, katma bedelli bir üretim için AR-GE ve inovasyonun kaçınılmaz olduğunu belirten Çevikel, “Her ay ihracatta rekorlar açıklanmasına karşın Türkiye’nin dış ticarette daha güzel noktalara gelmesi gerekiyor. Bunun altındaki en değerli sebep ihracatın yükünü çeken şirketlerin yarattığı konfor alanı. Biroldukça ihracatçı firmanın en büyük eleştirisi, yalnızca gelen talepleri değerlendirmesi ve bu talebin devam etmesini umması. Yeni bir gelişme yahut markalaşma yolunda dünya ile rekabet edebilir gücü görmediği vakit konfor alanını da terk etmeyebiliyor. Ar-Ge ve inovasyon ekosistemine daha fazla odaklanmalı, bu iki alanda da gerçek manada vites yükseltmeliyiz” dedi.