Amasra’da maden ocağındaki patlamaya ait davanın birinci duruşma tarihi muhakkak oldu

Beykozlu

New member
Amasra’da 42 emekçinin hayatını yitirdiği maden faciası davasında birinci duruşma 25 Nisan’da görülecek.

Bartın 1. Ağır Ceza Mahkemesince görülmesine başlanacak duruşmanın, belgede 23 sanık ve 106 müşteki bulunması niçiniyle kent merkezindeki bir spor salonunda yapılması planlanıyor.

NE OLMUŞTU?

Bartın’ın Amasra ilçesindeki TTK Amasra Kurumuna ilişkin maden ocağında 14 Ekim Cuma günü saat 18.15 sıralarında meydana gelen patlamada 41 emekçi hayatını kaybetmiş, 10 emekçi yaralanmıştı. Bir emekçi ise sevk edildiği hastanede 4 Kasım 2022’de hayatını yitirmişti.

Amasra Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında ortalarında TTK Amasra Kuruluş Müdürü Cihat Özdemir’in de bulunduğu 24 kuşkulu gözaltına alınmıştı.

İDDİANAMEDE YER ALDI

Şüphelilerden TTK Amasra Kurum Müdürü Cihat Özdemir, Kurum Müdür Yardımcısı Salih Atmaca, İşletme Müdürü Selçuk Ekmekci, İş Güvenliği ve Eğitim Başmühendisi Volkan Soylu ve Başmühendis Mehmet Tural ile kartiyelerden (birkaç üretim ünitesinden oluşan ocak) sorumlu maden mühendisleri Levent Aydın ve İbrahim Hakan Mengeş ve emniyet mühendisi Şahan Kahraman “bilinçli taksirle birden çok insanın vefatına ve faydalanmasına niye olmak” kabahatinden tutuklanmış, 4’üne isimli denetim kararları uygulanmış, 3’ü çıkarıldıkları hakimlikçe, 9’u savcılık sorgularının akabinde özgür bırakılmıştı.

Bu şahıslar içinde yer alan bir kişi hakkında da soruşturma sürecinde “takipsizlik” sonucu verilmişti.

İddianamede, tutuklu sanıklar Özdemir, Ekmekci, Soylu ve Tural hakkında 42 defa “olası kastla öldürme” kabahatinden toplam 840 yıldan 1050 yıla kadar, 4 kere “olası kastla yaralama” kabahatinden da toplam 4 yıl 16 aydan 12 yıla kadar mahpus cezası talep ediliyor.

Bu 4 sanığın iki hatadan toplam 844 yıl 16’şar aydan 1062’şer yıla kadar mahkumiyeti talebinde bulunulan iddianamede, öbür 4’ü tutuklu 19 sanığın ise “bilinçli taksirle birden çok kişinin vefatına ve faydalanmasına niye olma” kabahatinden 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar mahpus cezasına çarptırılması isteniyor.