Alevi dernek ve vakıflarından elektrik faturalarına yönelik dava

Beykozlu

New member
Alevi dernek ve vakıflarının temsilcileri, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı‘na giderek ibadethane olarak kullanılan binalarına gelen elektrik faturalarına yönelik borçlu olmadıklarının ve ödemekten muaf tutulmaları gerektiğinin tespiti için dava açtı.

”BÜTÜN CEMEVLERİMİZ CUMA GÜNÜ MAHKEMELERE BAŞVURACAK”

Müracaat öncesinde basın açıklaması yapan Alevi Dernekleri Federasyonu Lideri Celal Fırat, elektrik faturalarının Türkiye’nin problemi olduğunu belirterek, ”Her konutta adeta yangın var. Bu yangını hepimiz hissediyoruz. Bu faturalar cemevlerimizin canını yakmaya başladı” dedi.

”KURUMLARIMIZ BUNDAN daha sonra FATURALARINI ÖDEMEYECEK”

Fırat, şu biçimde devam etti:

”Cemevlerimize ibadethane statüsü verilmiyor, tanınmıyor. Türkiye Cumhuriyeti artık bizleri ikinci sınıf vatandaş olarak görmekten vazgeçmelidir. Aleviler bu ülkenin asli ögesidir, azınlık değildir. Devletin yapması gereken cemevlerinin hukukî statüsünü Aleviler tanımlar. Bütün cemevlerimiz cuma günü mahkemelere başvuracak. Türkiye’deki kurumsal kimliği olan kurumlarımız bundan daha sonra hiç biri faturalarını ödemeyecek. Alevilerin ibadethanesi cemevidir, ticarethane değildir.”

AVUKAT ASLANER: CEMEVLERİNİN BORÇLU OLMADIĞININ TESPİTİ İÇİN DAVA AÇTIK

Avukat Nuran Aslaner
de şubat ayından itibaren tahakkuk ettirilmiş olan elektrik faturalarından dolayı cemevlerinin borçlu olmadığının tespiti ve bu faturaların ödenmemesi ve bundan daha sonra düzenlenecek faturalar bakımından da hiç bir cemevinin de fatura ödemek zorunda kalmaması gerektiğine yönelik tespit davası açtıklarını tabir etti.

Aslaner, Başakşehir Cemevi’nin statüsünün faturada ibadethane olarak geçmesine karşın ödettirilmeye çalışıldığını, ödenmemesi üzerine kaçak süreci ve icra takibi yapılmasının da düşündürücü olduğuna dikkat çekti.

SANATÇI TOLGA SAĞ: MİLYARLIK FATURALARI ÖDEMEYECEĞİZ

Halk Müziği Sanatkarı Tolga Sağ
ise, “Cemevlerimize dayatılan milyarlık elektrik, doğalgaz ve su faturaları bizleri yıldırmayacaktır. Bizler yüzsenelerdır ibadetimizin cem olduğunu, bunun yerinin de cemevi olduğunu, orucumuzun Hızır ve Muharrem orucu olduğunu, kendi inançsal unsurlarımızın Sünnilik ve Şiilikle hiç bir bağının olmadığını vurguluyoruz” dedi.

OLUMSUZ TESPİT DAVASI

Basın açıklamasının akabinde elektrik dağıtım şirketleri aleyhine Alevi dernek ve vakıfları ismine avukat Nuran Aslaner dava açtı.

Dilekçede, Garip Dede Dergahı Vakfı, Erikli Baba Eğitim ve Kültür Vakfı, Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Tanıtma Vakfı, Arnavutköy Hacı Bektaş-ı Veli Külçeşidini Yaşatma ve Tanıtma Derneği, İkitelli Cemevi Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği, Esenler Cemevi Derneği, Habipler Cemevi Hacı Bektaş-ı Veli Kültür ve Toplumsal Yardımlaşma Derneği, Başakşehir Hacı Bektaş-ı Veli Cemevi, Şahkulu Cemevi Şahkulu Sultan Külliyesi Mehmet Ali Hilmi Dedebaba Araştırma Eğitim ve Kültür Vakfı, Yunus Emre Samandıra Cemevi Kültür ve Toplumsal Yardım Derneği “davacı” olarak yer aldı.

“Alevi inancına mensup olanların bir ortaya geldikleri, ibadetlerini ve inançlarının gereği olan vecibeleri yerine getirdikleri bir ibadethanedir” denilen dilekçede, düzenlenen faturaların haksız ve hukuka alışılmamış olduğu, Alevi dernek ve vakıflarının borçlu olmadığının tespiti ve elektrik faturası ödemekten muaf tutulması gerektiğinin tespiti isteniyor.