85 Derece Normal Mi ?

yilmazbas

Global Mod
Global Mod
85 Derece Normal mi?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve bilgiye erişimin kolaylaşmasıyla birlikte insanlar sağlık konularında daha bilinçli hale gelmektedir. Bununla birlikte, bazı konularda hala belirsizlikler ve yanlış anlamalar olabilmektedir. Bunlardan biri de vücut sıcaklığıyla ilgilidir. Pek çok kişi için "normal" olarak kabul edilen vücut sıcaklığı, aslında kişiden kişiye değişebilir. Bu makalede, 85 derecenin normal bir vücut sıcaklığı olup olmadığı ve bu konudaki yaygın yanılgılar ele alınacaktır.

Vücut Sıcaklığı Nedir?

Vücut sıcaklığı, vücudun iç ortamının sıcaklık derecesidir. Bu değer, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir ve genellikle kişinin sağlığı hakkında bilgi verir. Vücut sıcaklığı, genellikle termometre ile ölçülür ve sıklıkla Celsius (°C) veya Fahrenheit (°F) birimleriyle ifade edilir.

Normal Vücut Sıcaklığı Ne Kadardır?

Genel olarak, insanların normal vücut sıcaklığı 36.5 ila 37.5 derece Celsius arasında değişir. Ancak bu değer, kişinin yaşına, cinsiyetine, aktivite seviyesine, hormon durumuna, çevresel sıcaklığa ve hatta ölçümün yapıldığı vücut bölgesine bağlı olarak değişebilir. Örneğin, bebeklerin vücut sıcaklığı yetişkinlerden biraz daha yüksek olabilir.

85 Derece Normal mi?

85 derece, genellikle vücut sıcaklığı için normal kabul edilen bir değer değildir. Bu derece, insan vücudu için tehlikeli bir sıcaklık seviyesini temsil eder. Normal bir vücut sıcaklığından çok daha yüksektir ve ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu nedenle, 85 derece vücut sıcaklığına sahip olan biri acil tıbbi müdahale gerektirebilir.

85 Derece Vücut Sıcaklığının Olası Nedenleri

85 dereceye yakın bir vücut sıcaklığına sahip olmanın birçok potansiyel nedeni vardır. Bu nedenler arasında şunlar bulunabilir:

1. Ateş: En yaygın nedenlerden biri, vücuttaki bir enfeksiyon veya iltihaplanmanın yol açtığı ateştir. Bu durumda, vücut savunma mekanizması olarak sıcaklığını artırarak patojenlerle savaşmaya çalışır.

2. Sıcak Çarpması: Aşırı sıcak hava koşullarında veya aşırı egzersiz yaparken vücut sıcaklığının artması sıcak çarpması olarak adlandırılan bir duruma yol açabilir.

3. Metabolik Bozukluklar: Tiroid bezi sorunları gibi metabolik bozukluklar, vücut sıcaklığının düzenlenmesinde sorunlara neden olabilir.

4. İlaçlar: Bazı ilaçlar vücut sıcaklığını etkileyebilir ve 85 derece gibi yüksek bir sıcaklığa neden olabilir.

5. Sistemik Enfeksiyonlar: Vücuttaki ciddi bir enfeksiyon, vücut sıcaklığını artırabilir ve 85 derece gibi yüksek değerlere neden olabilir.

85 Derece Normal Değil, Ne Yapılmalı?

Eğer bir kişinin vücut sıcaklığı 85 derece veya buna yakın bir değere ulaşıyorsa, derhal tıbbi yardım alması gerekmektedir. Bu ciddi bir durumdur ve ihmal edilmemelidir. Acil servise başvurmadan önce yapılabilecek bazı adımlar şunlardır:

1. Kişiyi Soğutmak: Vücut sıcaklığını düşürmek için serin bir ortama veya gölgeli bir yere taşınmalı ve serinletici teknikler uygulanmalıdır. Bu teknikler arasında vücudu suyla veya soğuk bezlerle silmek ve fan kullanmak yer alabilir.

2. Su İçme: Kişiye yavaş yavaş soğuk su içirmek, vücut sıcaklığını düşürmeye yardımcı olabilir. Ancak kişinin bilinci yerinde değilse veya kusuyorsa su içirilmemelidir.

3. İlk Yardım: Kişiye ilk yardım müdahalelerinde bulunmak önemlidir. Bilinçsiz bir kişi için solunum kontrolü yapılmalı ve gerekirse CPR uygulanmalıdır.

4. Tıbbi Yardım Almak: En önemli adım, derhal tıbbi yardım almak ve kişinin durumunu profesyonel sağlık uzmanlarına bildirmektir. Acil servis veya ambulans çağrılmalıdır.

Sonuç

Vücut sıcaklığı, genellikle sağlık durumu hakkında önemli bir gösterge olarak kabul edilir. Normal vücut sıcaklığı kişiden kişiye değişebilir ve 36.5 ila 37.5 derece arasında olabilir. Ancak, 85 derece gibi yüksek bir