51 yaşında 18 üniversite diplomasının sahibi oldu

Beykozlu

New member
Çorum’da yaşayan, ön lisans, lisans ve yüksek lisans seviyesinde 18 diploması bulunan Mustafa Gökgöz, iki üniversiteye daha devam ederek eğitim hayatını sürdürüyor.

Evli ve 2 çocuk babası 51 yaşındaki Gökgöz, 1991’de Erciyes Üniversitesi Kayseri Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı Kısmından mezun olduktan daha sonra Çorum’da kendi bilgisayar ve yazılım şirketini kurdu.

Gökgöz, 2003 yılında tekrar başladığı eğitim hayatında farklı üniversitelerde 8’i açık öğretim, 6’sı uzaktan, 3’ü de örgün eğitim olmak üzere kamu idaresi, bilgisayar mühendisliği, işletme, sanayi mühendisliği, memleketler arası alakalar, çalışma iktisadı ve sanayi bağları, milletlerarası ticaret ve lojistik branşlarında lisans; dış ticaret, adalet, medya ve irtibat alanlarında ön lisans; bilgisayar mühendisliği, iş güvenliği, iş sıhhati ve güvenliği, isimli bilimler, kalite idaresi, idare ve strateji, siyaset bilimi ve kamu idaresinde de yüksek lisans programlarını tamamladı.

İstanbul Üniversitesinde sosyoloji, Anadolu Üniversitesinde görsel bağlantı tasarımı lisans programlarında açık öğretimden eğitimini sürdüren Gökgöz, bunları tamamladıktan daha sonra hukuk ve psikoloji alanlarında da eğitim almayı hedefliyor.

Gökgöz, kendini geliştirmek emeliyle çeşitli konularda 50’den çok mesleksel eğitime de katılarak sertifika aldı.

“BİR ŞEY ÖĞRENMEDİĞİM GÜN RAHAT UYUYAMIYORUM”

Sahip olduğu diploma ve sertifikaları ofisinin duvarlarında sergileyen Gökgöz, AA muhabirine, yazılım yaparken muhtaçlık duyduğu çeşitli uzmanlık alanlarına ilişkin ayrıntıları, o alanların yüksek tahsil kısımlarında eğitim alarak tamamlamaya karar verdiğini anlattı.

Okumayı, her gün yeni bir şeyler öğrenmeyi fazlaca sevdiğini vurgulayan Gökgöz, “Benimki bir arayış. Ömrüm sona erene kadar bu yolda yürümeye devam edeceğim inşallah. e-Devlet’e yansıyan halihazırda 18 diplomam var. Faal olarak iki lisans kısmında eğitimim devam ediyor. Bunlar bitince Allah kısmet ederse 20’ye tamamlamış olacağız. Allah ömür verdiği, zihnim açık olduğu, gözüm gördüğü, elim tuttuğu surece bu seyahatte devam edeceğim.” dedi.

İnsanın ömrü boyunca öğrenmekten vazgeçmemesi gerektiğini lisana getiren Gökgöz, öğrenilen her bilginin bir gün kesinlikle işe yarayacağına inandığını kaydetti.

Herkese eğitim yolunda gitmeyi tavsiye eden Gökgöz, “Bir şey öğrenmediğim gün rahat uyuyamıyorum. Kesinlikle bir şey öğrenmem lazım. Öğrendiğim ömrüm boyunca kesinlikle işime yarıyor. Öğrenmekten vazgeçmemek, öğrenmeyi bitirmemek lazım. ‘Ben oldum’ dememek lazım.” diye konuştu.

Günde ortalama 4-5 saat uyuduğunu, televizyon izlemek ya da kahvehaneye gitmek üzere alışkanlıkları olmadığını aktaran Gökgöz, günün büyük kısmını işte geçirdikten daha sonra kalan vaktini günlük hayat ve eğitim için kullandığını belirtti.

EŞİ DE 3 ÜNİVERSİTE BİTİRDİ

Gökgöz, eşi ve iki kızının da kendisi üzere eğitime kıymet verdiğini kaydederek, “Eşim 3 üniversite bitirdi. Kızımın biri akademisyen, başkası tıp okuyor. Bizim konutta masamızda sürekli kitap oldu. Okuduk, öğrendik, daima bir şeyleri tartıştık. Körü körüne değil, bilerek gitmeye epey değer verdik.” tabirini kullandı.

Çevresindeki insanları da eğitime teşvik ettiğini anlatan Gökgöz, “Hazreti Mevlana ‘Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez’ diyor. Ben de eğitime meraklı olan lakin hayat şartları gereği eğitim alamamış bir epeyce beşere örnek olduğum fikrindeyim. Onların elinden tutup kimisini gdolayıp öğrenci kaydını şahsen yaptırmışımdır, birlikte ders çalışmışızdır. bir epey kişinin okumasına vesile oldum. Ondan da fazlaca memnunum.” diye konuştu.

Gökgöz, Guinness Rekorlar Kitabı’nda diplomayla ilgili bir rekor olup olmadığını araştırmadığını, bir gün Guinness’e girmek için başvurabileceğini kelamlarına ekledi.