Mesken sahibi olmak isterken dolandırıldılar: 30 milyon liralık vurgun

Beykozlu

New member
Ulucak Mahallesi’nde inşaat halindeki projeden konut sahibi olan şahıslar, firma yetkililerine ulaşamadıklarını belirterek savcılığa başvurdu.

Yapılan incelemede, iki inşaat firması üzerinden daire satışı yapan ve mağdurlarla yaptıkları kontratlarla yaklaşık 30 milyon lira toplayan şüphelilerin, inşaatı yarım bırakıp tapuları teslim etmeden ortadan kayboldukları tespit edildi.

Soruşturmada, mağdurlardan kontrat gereği yatırmaları gereken paraları şüphelilerden birinin annesinin ismine açılmış banka hesabına yatırmalarının istendiği ve kimi dairelerin birden çok bireye satıldığı belirlendi.

EŞ VAKİTLİ OPERASYON

Şüphelilerin bulundukları adresleri tespit eden takımlar, eş vakitli operasyon düzenledi.

Operasyonda 13 kuşkulu gözaltına alındı. Öteki kabahatten cezaevinde bulunan E.S’nin de soruşturma kapsamında tabiri alındı. Adliyeye sevk edilen zanlılardan iki inşaat firmasının yetkililerinin ortalarında bulunduğu M.E.A, S.Ö. ve Ü.S. tutuklandı, E.S’nin bu hatadan da tutuklanmasına hükmedildi.

Diğer şüpheliler hür bırakıldı. Özgür bırakılmasına karar verilen şüphelilerden 2’si için “düzenli imza verme”, 1’ine de “konutu terk etmeme” isimli denetim kaidesi getirildi.

MAĞDURLAR TAHLİL BEKLİYOR

Mağdurlardan 5 çocuk annesi Birinciyim Şengel, konut sahibi olma hayaliyle geçen yıl kontrat imzalayarak daire satın almak istediğini belirtti.

Şengel, yarım kalmış inşaattaki dairenin tapusunu teslim etmeyen firma yetkililerine ulaşamadığını ve cürüm duyurusunda bulunduğunu kaydetti.

Çocuklarından 9 yaşındaki Muhammed Can’ın meningosel (bebeğin omurga kanalındaki kemiklerin kapanmasındaki bir bozukluk) hastası olduğunu anlatan Şengel, “Çalışıyorum. Çocuklarımdan, kendimden, her şeyden kıstım ancak bu parayı bunlar kaptı. Konutumun hayalini kurarken artık hayal kırıklığı yaşıyorum. Deva arıyorum. Yetkililere sesleniyorum bize yardım edin” diye konuştu.

Mağdurlardan Yasemin Pehlivan, emekli ikramiyesini mesken satın almak için kullandığını lisana getirdi.

Zaman geçmesine karşın konutların teslim edilmediğini belirten Pehlivan, “Bu işin peşini bırakmayacağız. Çok mağdur beşerler var. Mağduruz, sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Haklarımızın iade edilmesini bekliyoruz” sözlerini kullandı.