Kırşehir’e mega fabrika

bencede

New member
Devlet tarafınca 1976 yılında uçak lastiği üretilmesi gayesiyle kurulan Petlas, 2005 yılında Abdulkadir Özcan Kümesi (AKO) tarafınca satın alınmıştı. Satın almanın akabinde üretim portföyünü genişleten ve ihracata odaklanan şirket, 2023 prestijiyle mevcut fabrikanın yanına yalnızca araba ve yavaşça ticari araç lastikleri üretecek yeni bir fabrika daha kurmak için kolları sıvadı. Geçtiğimiz hafta İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında şirketin yatırım sonucunı açıklayan Petlas Genel Müdürü Hakan Yalnız, “Yeni fabrikamız için toplam 360 milyon dolarlık bir yatırım fiyatı öngörüyoruz. Petlas’ın mevcutta yıllık üretim kapasitesi 240 bin ton ve yeni fabrika yatırımıyla yıllık üretim kapasitemizin 100 bin ton ek ile 340 bin tona ulaşmasını hedefliyoruz. 1.850 bireye istihdam yaratacak bu fabrika yatırımımızda çalışmalar tüm süratiyle sürüyor” dedi.

‘AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜ’

Devreye alınacak yeni fabrikayla bir arada Kırşehir’deki lastik fabrikasının ‘mega’ fabrikalar ortasına gireceğini belirten Yalnız, “Binek ve yavaşça ticari araçlar için yeni kuşak lastik üretim teknolojileriyle donatılacak fabrikamızın inşaatına 2023 yılında başlamayı ve 2025 ve 2026 yılları prestijiyle tamamlayarak Avrupa’nın tek çatı altında en büyük lastik fabrikası olma konumumuzu muhafazayı hedefliyoruz. Bu planlı yatırımlarımızla etraf coğrafyamızda en büyük üretici pozisyonumuzu uzun yıllar sürdüreceğiz” tabirlerini kullandı. “Petlas olarak Türkiye’den en hayli ülkeye lastik ihracatı yapan üretici pozisyonundayız” diyen Hakan Yalnız, yeni fabrikanın ihracat pazarları yüklü çalışacağını söylemiş oldu.

Hakan Yalnız

Yalnız, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

İHRACAT HEDEFİ

“2022 yılında 120 ülkeye nizamlı ihracatımız oldu. İhracatımızın yüzde 42’si Avrupa’ya, yüzde 32’si Asya’ya, yüzde 13 Kuzey Amerika’ya, yüzde 6 Güney Amerika’ya, yüzde 6’sı ise Afrika ve Avustralya’ya yapıldı. 2023 ihracat maksadımızdan bahsedecek olursak, daha evvel Asya ve Afrika’da hiç satış yapmadığımız Moğolistan, Myanmar, Gabon, Zambia, Botswana üzere ülkelere giriş yapmak istiyoruz. Arjantin, Şili, Brezilya üzere Güney Amerika ülkeleri ile Mısır, Cezayir üzere Kuzey Afrika ülkelerinde de pazar hissemizi artırmayı ve alternatif pazarlar geliştirmeyi hedefliyoruz. Değer verdiğimiz pazarlarımızdan olan Türki Cumhuriyetler’de de satış artırma amacımız var. Öncelikli büyüme gayemiz ise ABD, Güney Amerika ve Avrupa pazarı.”

İHA VE SİHA’LARA ÜRETİM YAPIYOR

İHA, SİHA ve Ulusal Muharip Uçak üzere Türkiye’nin savunma endüstrisi alanındaki değerli araçlarına lastik ürettiklerini de hatırlatan Yalnız, “17 yılda 630 milyon yatırım gerçekleştirdik. Bu yıl için ise 60 milyon dolarlık yatırım gayemiz var. Bu yatırımlar güç, bina, tesis ve ekipman yatırımlarını kapsıyor. Yalnızca güç için öngördüğümüz yatırım fiyatı ise 19 milyon dolar” dedi. Yalnız, şirketin finansal durumuna ait ise, “2022 prestijiyle cirosal olarak yüzde 124’lük artışla 13 milyar 369 milyon TL gelir elde ettik. Yurtiçi satışımız yüzde 135, yurtdışı satışımız ise yüzde 111 arttı. İhracatımızın ciro ortasındaki hissesi 364 milyon dolar olurken, 2023 için ihracatta ciro öngörümüz 400 milyon dolar” bilgisini verdi.