Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan iş dünyasına davet

Beykozlu

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde İstanbul Ticaret Odası 140. Yıl Özel Mükafatları programına katıldı.

Erdoğan’ın şu sıralar burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şu biçimde:

“Türkiye iktisat modelinin amacı ülkemizi yatırım, istihdam, cari fazla yoluyla büyütmek olmuştur. Ülkemizi uyguladığı ekonomik model niçiniyle eleştirenler bizimle birebir çizgiye gelmişlerdir. Türkiye artık eski Türkiye değil. yıllardır dayatılan enflasyon, faiz, kur istikrarının bir işe yaramadığı ortaya çıktı.

Büyük başkanlar bile faizi yükseltmenin değil düşürmenin hakikat olduğunu anladı. Sayın Putin yüksek faizi savunurken artık düşürmeye başladı. hiç bir devlet eski modelle iktisadını sakinliğe düşürmeyi göze almıyor. Yatırımcılara sesleniyorum, gelin kamu bankaları başta olmak üzere düşük faizle yatırıma davet ediyorum.

2018 yılında biz iktisat siyasetinde istihdam ve üretim odaklı bir tercihte bulunduk. Yaşanan her gelişme tercihin doğruluğunu teyit etmiştir. Her ülke üzere biz de ekonomik krizin bedellerini ödedik, ödüyoruz. Aldığımız önlemler, kurduğumuz düzenekler iş dünyasının çabalarıyla bu düşünceyi denetim altına aldık. Güç e emtia fiyatlarındaki çok yükseliş üzere olumsuz gelişmeleri göğüslemek mecburiyetinde kalıyoruz.

2021 ve 2022 güç sübvansiyonlarımız ayrım trilyon liraya yaklaştı. Bu yükü hem milletimizin refahını korumak birebir vakitte üreticimizi desteklemek için kamu olarak biz üstleniyoruz. Karadeniz’den doğalgazı halkımıza ulaştırdığımızda devran hayli daha farklı dönmeye başlayacaktır.

Enflasyonu şubat ayında makul düzeylere indireceğiz, daha sonrasında tek haneli sayılara düşürmekte kararlıyız. Geçmişte bunu biz yaptık. Faizi yüzde 4,6’ya enflasyonu 6,2’ya indirdik. 6 sıfırı Türk Lirası’ndan çıkaran bu başbakan.

Yeni bir toplumsal konut kampanyasını başlattık. Bununla kalmıyoruz. Seçimlerin ardından bu işin ikinci etabını başlatacağız. Birinci etabını oluşturan 250 bin konutun inşasına başlıyoruz. Bu kampanya ile meblağları istikrara getirerek enflasyonla çabamıza katkı sağlayacağız. Enflasyonu mazide hatıra haline dönüştüreceğiz.

Çalışanlara ödenen yemek fiyatının vergi istisna metodu değişecek. Yemek bedeli vergi istisnasını 34 liradan 51 liraya çıkardık. Yıl sonunda bu sayısı yeniden belirleyeceğiz. Yemek ödemelerinde restoran kartı kullanma zorunluluğunu kaldırıyoruz. Nakit ödenen yemek bedeli fiyatları da vergi istisnasına girecek. Bir öbür müjdemiz çalışanlara yapılacak elektrik ve doğalgaz yardımlarından vergi ödemesinin kaldırılmasıyla ilgili. Isınma sarfiyatına ait dayanakların vergi ve sigorta prim kesintisinden muaf tutuyoruz.”